Sunday, Mar 12, 2017

صفحه نخست » جنجال و اعتراض در فرانسه در واکنش به برگزاری همایش هواداران اردوغان در این کشور

55588dor_small.jpgرادیو فرانسه - صدور مجوز برای برگزاری همایش هواداران اردوغان در شهر متز فرانسه انتقاد مخالفان دولت در این کشور را برانگیخته است. این در حالی است که ژان مارک ارو، وزیر امورخارجه فرانسه، روز یکشنبه ۱۲ مارس، خواستار کاهش تنش دیپلماتیک میان برخی از کشورهای اروپایی و ترکیه شد و از آنکارا خواست تا از هرگونه "اقدامات تحریک‌آمیز" پرهیز کند.

وزیر امورخارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای نوشت: "در مقابل تنشی که اکنون میان ترکیه و چند کشور عضو اتحادیه اروپا وجود دارد، فرانسه خواستار کاهش این تنش‌هاست."

ارو ادامه داده است: "فرانسه همچنین مقامات ترکیه را به پرهیز از اقدامات افراطی و تحریک‌آمیز دعوت می‌کند. فرانسه رعایت اصول دموکراتیک را یادآور می‌شود."

وزیر امورخارجه فرانسه اعلام کرد: "در این شرایط، مسئولیت‌پذیری و پرهیز از جنجال‌های بی‌فایده غیرقابل اجتناب است."

این اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه در حالی است که اکنون مولود چاووش اوغلو، همتای ترک او در فرانسه است و در همایش هواداران اردوغان در شهر متز شرکت دارد.

در حالی که کشورهای آلمان، سوئد، هلند و سوئیس همایش‌های مشابه را لغو کرده‌اند، وزیر امورخارجه فرانسه گفته است که "دولت فرانسه، دولت قانون است" و تا زمانی که "تهدیدی برای نظم عمومی وجود ندارد، دلیلی برای ممنوعیت برگزاری این همایش نیست."

وزیر امورخارجه فرانسه برگزاری همایش هواداران اردوغان در شهر نیس را مخل امور سیاسی جاری در فرانسه ندانسته است.

چاووش اوغلو در فرانسه هلند را "پایتخت فاشیسم" خواند

خبرگزاری فرانسه از شهر متز، در شرق فرانسه گزارش داده که حدود ۸۰۰ نفر از اقلیت ترک‌تباران فرانسه ظهر روز یکشنبه در سالن کنگره این شهر جمع شدند و وزیر امورخارجه ترکیه به مدت نیم ساعت برای حاضران سخنرانی کرد.
وی در این همایش گفت: "هلند پایتخت فاشیسم است".

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز روز یکشنبه از دولت فرانسه برای صدور مجوز برگزاری همایش هوادارانش در شهر متز تشکر کرد.

انتقاد مخالفان دولت فرانسه از برگزاری همایش طرفداران اردوغان

فرانسوا فیون، روز یکشنبه فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه را متهم کرد که با صدور مجوز برای همایش هواداران اردوغان در شهر متز، "به شیوه آشکار همبستگی کشورهای اروپایی" را شکاند.

وی با صدور بیانیه‌ای نوشت: "واضح است که برای مدیریت درخواست ترکیه می‌بایست یک موضع‌گیری مشترک اتخاذ می‌شد. دولت فرانسه باید از برگزاری این همایش جلوگیری می‌کرد."

همچنین هانری گنو، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، اعلام کرد که دولت این کشور نباید به این همایش مجوز برگزاری می‌داد.

وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ب اف ام گفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای دموکراسی و صلح در جهان خطرناک است.

این نماینده پارلمان فرانسه تأکید کرد که کشورش باید از هلند و آلمان در مقابل تهدیدات ترکیه و همچنین اظهارات اخیر اردوغان مبنی بر "نازی و فاشیست" خواندن مقامات اروپائی حمایت کند.

همچنین حزب اروپا اکولوژی سبزهای فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای برگزاری همایش هواداران اردوغان را ضمانت دولت فرانسه در جهت سوق دادن ترکیه به اقتدارگرایی دانست.

حزب جبهه ملی فرانسه نیز برگزاری این همایش در فرانسه را "شرم‌آور" خوانده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com