Saturday, Mar 18, 2017

صفحه نخست » اردوغان به شهروندان ترک‌ در اروپا: پنج بچه بیاورید، شما آینده اروپا هستید

Erdogan_77675_small.jpgرادیو فردا - رجب طیب اردوغان،رییس جمهوری ترکیه، روز جمعه شهروندان ترک مقیم اروپا را به داشتن دستکم پنج فرزند ترغیب کرده و به آنها گفته است:«شما آینده اروپا هستید.»

طی هفته‌های اخیر تنش بین ترکیه و کشورهای اروپایی بالا گرفته است. طی این مدت هلند و آلمان از برگزاری سخنرانی تبلیغاتی برخی سیاستمداران ترک به نفع همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه درخاک خود جلوگیری کردند.

رجب طیب اردوغان نیز در واکنش بارها کشورهای اروپا را به رویکردی مانند« آلمان نازی» در قبال ترک‌ها متهم کرده است که این اظهارات واکنش‌های گسترده‌ای در اروپا داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،آقای اردوغان روز جمعه در یک سخنرانی در شهر «اسکی شهیر» در مرکز ترکیه،گفته است: از این جا می گویم، شهروندان من، خواهران و برادران در اروپا، بچه‌هایتان را به بهترین مدارس بفرستید، مطئمن شوید که خانواده‌هایتان در بهترین محله‌ها زندگی بکنند، بهترین ماشین‌ها را سوار بشوید و در بهترین خانه‌ها زندگی بکنید.

رجب طیب اردوغان تاکید کرده است: محلی که شما در آن زندگی و کار می کنید، اکنون میهن شما است، سرزمین مادری تازه.

وی اضافه کرده است: پنج بیاورید نه سه تا. شما آینده اروپا هستید.

رییس جمهوری ترکیه اضافه کرده است: این بهترین پاسخ به بی‌ادبی‌ها نسبت به شماست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حدود دو میلیون و نیم شهروند ترک واجد شرایط رای در ترکیه در اروپا زندگی می کنند. علاوه بر این تعداد، میلیون‌ها ترک تبار دیگر در کشورهای اروپایی زندگی می کنند.

همه پرسی تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در ترکیه قرار است روز ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) برگزار شود. اعضای دولت رجب طیب اردوغان کوشیده اند تا حمایت ترک‌ها در کشوهای اروپایی از این همه پرسی را جلب کنند.

وزیر خارجه آلمان: عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بعید است

رادیو زمانه - در پی تنش‌های اخیر ترکیه با برخی کشورهای اتحادیه اروپا به‌ویژه آلمان و هلند، وزیر خارجه آلمان گفت که ترکیه بیش از پیش از عضویت در اتحادیه اروپا دور شده است.

زیگمار گابریل شنبه، ۱۸ مارس در گفت‌و‌گو با نشریه آلمانی «اشپیگل» گفت که اگر ترکیه به قوانین آلمان احترام نگذارد، اقدامات لازم علیه این کشور به اجرا در خواهد آمد.

او تأکید کرد که دولت ترکیه با زیرپا گذاشتن این قوانین، امکان نشر ایده‌های سیاسی خود را در خاک آلمان از دست داده‌است.

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر به دلیل منع تبلیغات سیاسی به نفع آنکارا در همه‌پرسی قانون اساسی این کشور پرتنش شده‌است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به دنبال افزایش اختیارات خود از طریق تغییر قانون اساسی است. این تغییرات کمتر از یک‌ماه دیگر در ۱۶ آوریل به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد. به همین دلیل، دولت اردوغان به دنبال جذب آرای ترک‌تبارهای ساکن اروپا است و می‌خواهد تا به نفع رأی «آری» در این همه‌پرسی در کشورهای اروپایی تبلیغ کند.

اما آلمان، هلند و برخی دیگر از کشورهای اروپای غربی مانع سخنرانی مقام‌های ارشد آنکارا در میتینگ‌های عمومی کارزار «آری» در خاک خود شده‌اند. این اتفاق خشم اردوغان را به همراه داشته. او تا کنون چندین‌بار آلمانی‌ها و هلندی‌ها را با «نازی‌ها» مقایسه کرده‌است.

بر اساس آمارها، بیش از چهارمیلیون ترک‌تبار در آلمان زندگی می‌کنند که حدود پنج درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. در هلند نیز بیش از ۴۰۰ هزار ترک‌تبار اقامت دارند.

عضویت ترکیه در اروپا و توافق بر سر پناهجویان

گابریل در ادامه گفت‌و‌گو با اشپیگل همچنین بیان کرد که ترکیه به واسطه اقدامات اخیرش از چشم‌انداز عضویت در اتحادیه اروپا بیش از هر زمانی دور شده است.

رجب طیب اردوغان از زمان روی کار آمدن در ترکیه وعده داده‌بود که فرآیند عضویت در اتحادیه اروپا را با سرعت بیشتری پیگیری می‌کند و به سرانجام می‌رساند.

ترکیه از نخستین کشورهایی بود که پس از اعلام تشکیل شورای اروپا از سوی ۱۰ کشور اروپایی، در سال ۱۹۴۹ به عضویت آن در آمد. با این حال، آنکارا در ۱۹۸۷ پس از تشکیل اتحادیه اروپا درخواست عضویت در این اتحادیه را ارائه کرد. در ۲۰۱۱، اتحادیه اروپا وعده داد که ویزای شهروندان ترکیه برای سفر به اتحادیه اروپا به تدریج رفع خواهد شد. این وعده به یکی از ضابطه‌های توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر منع ورود پناهجویان از این کشور به مرزهای اتحادیه نیز بدل شد، اما هر بار موعد اجرای آن به تعویق افتاد.

پنج‌شنبه وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا بخشی از این توافق را معلق کرده‌است.

اکنون وزیر امور خارجه آلمان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را «غیرواقع‌گرایانه» خوانده‌است. در روزهای گذشته، دیگر دولتمردان آلمانی نیز چنین نظری را ابراز کرده‌اند.

مارتین شولتز، نامزد حزب سوسیال‌دموکراتیک آلمان برای دوره بعدی صدراعظمی به روزنامه «راینیشن پست» گفته بود که «در شرایط کنونی عضویت [ترکیه] در اتحادیه اروپا به طور کامل منتفی است.»

توماس اوپرمان، رئیس فراکسیون حزب سوسیال‌دموکراتیک آلمان در مجلس این کشور نیز گفته بود که باید در برابر اقدامات اردوغان موضع محکمی داشت و فرآیند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را «تا آینده نامعلومی» به تعویق انداخت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com