Monday, Jul 3, 2017

صفحه نخست » دولت آلمان نسبت به سخنرانی اردوغان در کنسولگری ترکیه هشدار داد

al5rrrr00012_small.jpgدویچه وله - آیا رئیس جمهوری ترکیه قصد دارد به رغم ممنوعیت آلمان در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای "جی ۲۰" در شهر هامبورگ در برابر هوادارانش سخنرانی کند؟ وزارت خارجه آلمان در این باره مخالفت خود را صریحا اعلام کرده است.

دولت آلمان به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هشدار داد که اجازه ندارد در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای "جی ۲۰" در شهر هامبورگ آلمان در برابر هوادارانش سخنرانی کند. آلمان چنین سخنرانی‌ای را قبلا ممنوع کرده بود.

چندی است که شایعاتی به راه افتاده که رئیس جمهوری ترکیه در نظر دارد در کنسولگری ترکیه در هامبورگ برای هواداران خود سخنرانی کند و این سخنرانی در ویدئوهایی ضبط شده و به دست هواداران او برسد.

مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره اعلام کرد که برنامه‌هایی چون سخنرانی در آلمان باید از قبل با مقامات این کشور هماهنگ شود و هر اقدامی خلاف آن چه مقرر شده، در راستای مخالفت با قوانین آلمان و حق حاکمیت این کشور محسوب می‌شود و عواقب خود را خواهد داشت.

مخالفت وزیر خارجه آلمان

اردوغان قرار است روز جمعه در گردهمایی گروه جی ۲۰ (G-20) یا گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان شرکت کند. مقامات ترکیه از دولت آلمان خواسته بودند که اجازه سخنرانی رئیس جمهوری ترکیه برای شهروندان ترک در آلمان در این سفر صادر شود.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ی آلمان، روز پنجشنبه (۲۹ ژوئن/۸ تیر) در این باره گفت: «ما به ترکیه اعلام می‌کنیم که معتقدیم چنین گردهمایی‌ای در آلمان ممکن نیست و قانون اساسی مواردی را در نظر گرفته که چنین امکانی را به ما می‌دهد.»

گابریل گفت این کار "ایده‌ی خوبی نیست". وزیر امور خارجه‌ی آلمان بر این نظر است که در حاشیه‌ی نشست سران عضو کشورهای جی‌۲۰ به اندازه‌ی کافی نیروی پلیس وجود نخواهد داشت که بتواند امنیت گردهمایی طرفداران اردوغان را تامین کند. افزون بر آن یک چنین گردهمایی‌ای در حال حاضر با "فضای سیاسی حاکم سازگاری ندارد".

نظر دیگر سیاست‌مداران آلمان

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان در این باره به مجله‌ی "اشپیگل" گفت: «سخنانی که گابریل در این زمینه بیان کرده، با صدراعظم آلمان هماهنگ شده و رویکرد دولت آلمان است.»

مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات و نامزد این حزب برای مقام صدراعظمی آلمان نیز خواستار آن شده است که از برگزاری گردهمایی بزرگ برای اردوغان در آلمان جلوگیری شود.

شولتس در گفت‌وگویی به روزنامه‌ی آلمانی "بیلد" گفت: «سیاست‌مداران خارجی که ارزش‌های ما را در کشور خود لگدمال می‌کنند، اجازه ندارند در آلمان تریبونی برای سخنرانی‌های تحریک‌آمیز داشته باشند. من نمی‌خواهم آقای اردوغان که در ترکیه نیروهای اپوزیسیون و روزنامه‌نگاران را به زندان می‌اندازد، در آلمان در یک گردهمایی بزرگ سخنرانی کند.»

به گفته‌ی شولتس "اردوغان می‌خواهد منازعات سیاست داخلی ترکیه را به خاک آلمان بکشاند".

کریستیان لیندنر، رهبر حزب لیبرال آلمان و سارا واگن‌کنشت، یکی از رهبران حزب چپ‌های آلمان نیز از دولت آلمان خواستند از سخنرانی اردوغان در آلمان جلوگیری کند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com