Saturday, Sep 30, 2017

صفحه نخست » اردوغان: "موساد" اسرائیل در برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان نقش داشته است

8123490546ejj3_small.jpgرادیو فرانسه، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد را به دخالت در برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان متهم کرد.

رجب‌طیب اردوغان، روز شنبه ۳۰ سپتامبر / ۸ مهر، با اشاره به برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان گفت: سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، نقش مهمی در تحریک برای برگزاری این همه‌پرسی داشته است.

رییس‌جمهوری ترکیه، ضمن انتقاد از اینکه کردهای عراقی برگزاری همه‌پرسی را با در دست داشتن پرچم‌های اسرائیل جشن گرفتند، گفت: «این اقدام بیانگر آن است که این حکومت با موساد دارای یک سابقه تاریخی مشترک است و آنها دست در دست یکدیگر به پیش می‌روند».

اسرائیل، تنها کشوری در منطقه است که برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق و برقراری دولت مستقل کُرد را مورد حمایت قرار داده است.

رجب‌طیب اردوغان خطاب به رهبران کُرد عراقی گفت: «آیا شما می‌دانید که چه کرده‌اید؟ تنها اسرائیل است که از شما حمایت می‌کند».

رییس‌جمهوری ترکیه، که در یک گفتگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، تاکید کرد: کردستان عراق «بهای این همه‌پرسی را خواهد پرداخت». اما رجب طیب‌ اردوغان که بار دیگر این همه‌پرسی را «غیرقابل قبول» ارزیابی کرد، درباره این تهدید توضیح بیشتری ارائه نداد.

آنکارا، متحد عمده‌ی اقتصادی اربیل، مخالفت خود را بارها نسبت به رای «مثبت» شهروندان منطقه اقلیم کردستان اعلام کرده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com