شنبه 20 مهر 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

خودرو زنانه بهانه ای برای افزايش فروش و قيمت، بهمن احمدی امويی

در حالی که زنان ايران توان انتخاب رنگ لباس خود را ندارند و در مدارس و دانشگاه نخستين چيزی را که ياد می گيرند اين است که بايد لباس هايی با رنگ تيره بپوشند، به نظر می رسد ارائه خودرو با رنگ متنوع به زنان ايران بهانه ای برای استفاده بيشتر از ظرفيت های اين بازار انحصاری است

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


صنعت خودرو پس از نفت و بانکداری پر سودترين فعاليت اقتصادی در شبکه رسمی و ظاهرا قانونی اقتصاد ايران است .تقريبا همه کارشناسان و دست اندرکاران در اين نکته هم قول هستند که اين صنعت با استفاده از رانت انحصاری بازار ايران توانسته به چنين درجه ای از بازدهی اقتصادی برسد . ثبت پی در پی شرکت های خودرو سازی که عمدتا مونتاژ کار هستند ، نشانه پر سود بودن اقتصاد رسمی و غير رسمی صنعت خودرو در ايران است .

لابی های گسترده مديران اين شرکت ها با مراکز تصميم گيری و تصميم سازی بيشترين تزريق نقدينگی سيستم بانکی را به اين صنعت در پی داشته است . صنعتی که ايران نه در گذشته و نه در آينده کمترين مزيت نسبی را برای ادامه فعاليت در اقتصاد جهانی و در يک اقتصاد غير رانتی ندارد. شايد بتوان بيش از يک سوم از ۳۰ هزار کشته حوادث جاده ای ايران را ره آورد مهندسان و مديران خودرو ساز ايرانی دانست .

در خبرها آمده بود که ايران خودرو اتومبيلی جديد با عنوان «خودروی مخصوص زنان» می سازد. خودرويی با نام سمند سايانا که روز زن سال آينده رونمايی خواهد شد.

اين خودرو به گفته مسوولان ايران خودرو شامل دستگاه الکترونيکی کمک به پارک اتومبيل، سيستم رهيابی و ابزار خاصی برای تعويض چرخ، دستگاه های خاص برای هشدار هنگام پنچری چرخ تعبيه می شود و قرار است اين محصول با رنگ های ملايم "زنانه" توليد شود، تودوزی آن مطابق سليقه زنان باشد و سيستم صوتی و تصويری خاصی نيز برای سرگرم کردن بچه ها در آن تعبيه شود.

مديرانی که کم کيفيت ترين خودرو های موجود در بازار را به کمک در اختيار داشتن يک بازار تشنه و انحصاری، به قيمت هايی چند برابر و بيش از خودرو های با کيفيت خارجی به مردم می فروشند اينک برای فروش محصولات خود راه جديد تری را انتخاب کرده اند . فروش خودرو با دنده اتوماتيک و رنگهای متنوع به زنان و دختران ايران به بهانه فراهم آوردن راحتی برای زنان. البته صحبت های مديران اين شرکت خوروسازی نشان می دهد که آنان رانندگان زن را فاقد توانايی و مهارت های رانندگان مرد می دانند به همين دليل هم تصميم گرفته اند که اين امکانات فنی را برای اتومبيل زنان در نظر بگيرند.

سال ها از به کار گيری تجهيزاتی که اينک خودرو سازان ايرانی به نصب آن ها در خودروی موسوم به زنان افتخار می کنند ، در دنيا می گذرد . تکنولوژی ترمز ای. بی. اس مربوط به چند سال پيش از انقلاب ايران است . دنده اتوماتيک در رنگ های متنوع و چشم نواز هم همينطور و حتی دستگاه های جهت ياب سال هاست که در تاکسی ها و خودرو های توليدی در بسياری از کشورها نصب می شود . جالب اين که تمام اين تجهزات نصب شده در اين خوردوها ، اين روزها جزئی لاينفک از توليد خودرو است و ارائه آنها کمترين مزيتی را برای آن خودرو و توليد کننده آن ايجاد نمی کند.

ملت ايران تنها شانسی که آورده اين است که به کمک اينترنت و انقلاب تکنولوژی اطلاعات و سفر به کشورهای خارجی اين امکان را دارد تا دستاوردهای ۳۰ – ۴۰ سال پيش دنيا را به چشم خود ببيند و گر نه مديران هوشمند صنعت خودرو ايران آنها را نيز به عنوان نوآوری ها و اختراعات خود به مردم می فروختند .

در حاليکه زنان ايران توان انتخاب رنگ لباس خود را ندارند و در مدارس و دانشگاه نخستين چيزی را که ياد می گيرند اين است که بايد لباس هايی با رنگ تيره بپوشند ، به نظر می رسد ارائه خودرو با رنگ متنوع به زنان ايران بهانه ای برای استفاده بيشتر از ظرفيت های اين بازار انحصاری است . تا چند سال پيش اين صنعت تمام خودرو های توليدی خود را تنها در رنگ سفيد به مردم ارائه می کرد و حالا به بهانه رنگ های متنوع قرار است به نام سفارشی پول بيشتری از اين مردم بگيرند.

اين روزها مردان سبيل کلفت و لات های خيابانی هم نيازی به تعويض لاستيک خودروی خود ندارند. چه برسد به زنان. جک های اتوماتيک هم در بازار ايران وجود دارد و محصول و توليد فکر و دانش مديران رانت خوار وطنی هم نيست. به نظر می رسد مديران اين صنعت تنها راه ماندن در اين بازار انحصاری را فريب روزانه مردم می دانند. هم اکنون خودرو های روز دنيا از طريق ماهواره قادر به رديابی و شناسايی مسير خود هستند و البته مخصوص زنان هم نيست و در هر جای دنيا زنان و مردان از آن استفاده می کنند. به زودی خودروهای بدون راننده نيز قرار است وارد بازار دنيا شود. در اين دنيا توليد خودرو با رنگ های متنوع و دنده اتوماتيک و دستگاه های مسير يابی و باليدن به آن حتی در کارگاه های مدل سازی هم جايی ندارد. اين توليدات مخصوص مديران کوچک، مردم ناتوان نگاه داشته شده و انسان هايی با افق ديد کوتاه است. به بهانه افزايش سود تکنولوژی های قديمی را زنانه و مردانه کردن و با قيمت های گزاف فروختن فقط ايده های مديرانی است که تنها در سايه بده بستان با قدرت و نهادهای امنيتی قادر به ادامه حيات هستند و نه بر اساس خلاقيت و ابتکار.

برگرفته از [ما روزنامه نگاريم، وبلاگ بهمن احمدی امويی]

Copyright: gooya.com 2016