Wednesday, Feb 1, 2017

صفحه نخست » وزیر کشور: ۷ اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده شده بود

Abdolreza_Rahmani_Fazli.jpgتهران-ایرنا- وزیر کشور گفت: گزارش شناسایی ساختمان های مشابه پلاسکو شنبه آینده به دولت و شورای عالی امنیت ملی ارائه می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی در مورد حادثه ساختمان پلاسکو اظهارداشت: دو جلسه درباره دستور رییس جمهوری که بیان کردند ساختمان های مشابه این ساختمان(پلاسکو) را در تهران شناسایی و اقدامات پیشگیرانه و ایمنی انجام دهیم، برگزار کردیم.
وی افزود: وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری تهران مامور شدند این گزارش را برای شنبه آینده آماده و به شورای عالی امنیت ملی و دولت ارائه کنند.
وزیر کشور تصریح کرد: همچنین شورای عالی مدیریت بحران با حضور همه دستگاه های اجرایی در وزارت کشور تشکیل شد، ۱۲ تصمیم اساسی درمورد مباحث و موضوعات تهران و کلان شهرها اتخاذ کرد که امیدواریم با کمک مجلس و دستگاه های اجرایی و تامین اعتبارات لازم به سرعت بتوانیم سطح ایمنی و اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه را افزایش دهیم.
وزیر کشور در این گزارش به بیان سه مقطع قبل، حین و بعد از حادثه اشاره کرد و گفت: پروانه ساختمان پلاسکو در سال ۱۳۳۷صادر و در سال ۱۳۴۱ پایان و به بهره برداری رسید، از منظر شهرسازی در طرح تفصیلی جدید تهران موقعیت ملک در زیر پهنه گستره و محورهای تجاری، اداری و خدماتی و با عملکرد و مقیاس منطقه‌ای تعریف شده است.

رحمانی فضلی افزود: به لحاظ تاسیساتی این ساختمان فاقد پارکینگ، سیستم گرمایش مرکزی و لوله‌کشی گاز است و از نظر سیستم‌های ایمنی و آتش‌نشانی نیز فاقد سیستم‌های اعلام و اطفای حریق خودکار بوده است اما مجهز به کپسول اطفای حریق و سیستم جعبه‌ای آب بوده که عملکرد آنها نیز در زمان وقوع حادثه باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی در ادامه به بیان قوانین و مقررات متناسب با دستگاه‌های مسئول که می‌بایست در این راستا انجام وظیفه می‌کردند پرداخت و گفت: شهرداری تهران به استناد بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها وظیفه اتخاذ تدابیر موثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها، دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالان‌های عمومی و خصوصی را به عهده دارد.
وی تاکید کرد: در تبصره این ماده نیز آمده است شهرداری وظیفه دارد کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و رفع مزاحمت‌های مندرج در ماده خود را پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن ابلاغ مهلت‌دار متناسب صادر و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به اجرا گذاشته نشود.
وزیر کشور تصریح کرد: شهرداری راسا با مراقبت مامورین خود اقدام به رفع خطر و مزاحمت کرده و هزینه مصروف را به ازای صدی ۱۵ خسارت از طرف دریافت خواهد کرد.
رحمانی فضلی ادامه داد: به موجب ماده ۳ اساسنامه آتش‌نشانی وظیفه نجات جان انسان‌ها و مهار و اطفای حریق، مسئول نظارت و کنترل و تحقق شرایط ایمنی، ساختمان‌ها و استانداردهای و تجهیزات آنها در مقابل سوانح را دارد.
وی گفت: مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این مأموریت از طرف شهرداری و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران تاکنون ۷ اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده شده است.
وزیر کشور اضافه کرد: مطابق اخطارهای داده شده شهرداری تهران در سال جاری مانور عملیات امداد و نجات و اطفای حریق ساختمان را برگزار کرده، همچنین پس از بازدیدهای صورت گرفته از ساختمان دستور العمل ایمنی ساختمان نیز توسط آتش‌نشانی در شهریور ۹۵ تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شده است.
رحمانی فضلی تصریح کرد: پیش از اقدام عملی مناسب از سوی دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید دقیقا بررسی شود که چگونه عمل کردند، شورای اسلامی شهر تهران نیز به استناد بند ۱۹ ماده ۷۱ قانون شوراها برای اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش‌سوزی مسئول بوده که تاکنون ۴ مصوبه داشته است، نحوه اجرای مصوبات و کفایت آنها در حال بررسی است.
وی همچنین گفت: کارفرمایان و مسئولان واحدهای تولیدی به موجب ماده ۹۱ قانون کار مکلف هستند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت، سلامتی و بهداشت کارگران در محیط کار وسایل و امکانات لازم را فراهم کرده و در اختیار آنها قرار دهند که این موضوع در دستور بررسی است، از جمله مقررات بهداشتی و ایمنی به سایر واحدهای صنفی که از طرف مراجع ذیربط وضع می‌شود از وظایف و اختیار مجامع صنفی است.
وی ادامه داد: هر گاه در حین بازدید کارشناسی حرفه ای بهداشت امکان وقوع حادثه یا بروز خطر در کارگاه داده شود، آنها مکلف هستند مراتب را فورا و کتبا به کارفرما یا نماینده و به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند، وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب گزارش بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای از دادسرای عمومی محل و در صورت عدم تشکیل دادسرای عمومی از دادگاه محل تقاضا خواهند کرد فورا قرار تعطیل و لاک و مهر تمام یا قسمتی از کارگاه را صادر کند.
رییس شورای امنیت کشور تصریح کرد: دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام و قرار مذکور پس از اقدام قابل اجرا است، دستور رفع تعطیلی توسط مرجع مذکور در صورتی صادر خواهد شد که بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای یا کارشناسان ذی ربط دادگستری رفع نواقص و معایب موجود را تایید کند.
رحمانی فضلی افزود: گزارش ارائه شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که از واحدهای ساختمان پلاسکو بازرسی های ادواری و موردی انجام گرفت و توصیه ها و تذکرات مبنی بر ضرورت تغییر کاربری واحدها به آنها داده شده است، به طوری که از ۵۷۰ واحد کسب و کار مستقر در ساختمان پلاسکو، حدود ۴۷ واحد آن در سال ۹۴ به فعالیت های صنفی تولیدی مشغول و با اقدامات انجام شده ۲۰ واحد آنها از فعالیت های تولیدی خود را متوقف و به فروش و پخش پرداختند.
وی یادآور شد: هیات مدیره ساختمان پلاسکو به استناد ماده ۱۴ قانون تملک آپارتمان ها مکلف به بیمه کردن ساختمان در برابر آتش سوزی بوده است و مالک ساختمان به استناد ماده ۹۱ قانون کار پس از اعلام و گزارش بازرس کار موظف به رفع خطر است.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: وزارت راه و شهرسازی سازماندهی و تشکیل تیم های بازرسی جهت نظارت بر ایمنی ساختمان را در زمان بهره برداری موضوع مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان موظف بوده است که گزارش نحوه اقدامات در دست بررسی است.
رحمانی فضلی ادامه داد: این وزارتخانه جهت نظارت عالیه بر اجرای مقررات ملی ساختمان و بازدید نمونه ای و موردی از ساختمان به موجب ماده ۳۳ و ۳۷ آیین نامه اجرایی ماده ۴۲ نظام مهندسی و کنترات ساختمان وظایفی بر عهده داشته است که گزارش وضعیت آن از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه خواهد شد.
وی تاکید کرد: روند وقوع آتش سوزی در شهر تهران گزارش هایی که در دست است متاسفانه در چند سال اخیر یعنی از سال ۸۴ تا ۹۴ از ۸ و هزار و ۱۸۴ فقره به ۲۲ هزار و ۵۹۰ فقره افزایش یافته است که مستلزم بررسی های دقیق و انجام فعالیت های پیشگیرانه است.
وی یادآور شد: بررسی زیرساخت ها و توان عملیاتی سازمان آتش نشانی منطبق با استانداردهای جهانی نشان می دهد.
وزیر کشور اضافه کرد: در حال حاضر ۱۲۳ ایستگاه آتش نشانی در تهران وجود دارد که تعداد حسب استاندارد باید به ۱۵۰ ایستگاه برسد و همچنین از منظر نیروی انسانی سازمان دارای ۴ هزار و ۹۰۰ پرسنل است که وضعیت مطلوبی دارد.
رحمانی فضلی ادامه داد: تعداد خودروهای آتش نشانی ۳۱۹ دستگاه است که می بایست به حدود ۶۰۰ دستگاه ارتقا یابد، همچنین ۲۰ دستگاه نردبان و بالابر هیدرولیکی آتش نشانی به عنوان خودروهای خاص اطفای حریق در شهر وجود دارد که تعداد استاندارد آنها باید به ۶۵ دستگاه برسد.
وی تاکید کرد: مدت زمان رسیدن به محل حادثه توسط نیروهای آتش نشانی در تهران برابر ۴ دقیقه و ۱۰ ثانیه است که از وضعیت مطلوبی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردار هستیم.
وزیر کشور افزود: بررسی وضعیت بودجه سازمان آتش نشانی بین سال های ۹۰ تا ۹۵ نشان دهنده این موضوع است که اعتبارات این سازمان از یک هزار و ۴۷۴ میلیارد به رقم ۵ هزار و ۳۵۰ میلیارد رسیده که رقم مناسبی است.
رحمانی فضلی با یادآوری این که زمان وقوع حادثه در روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه و در ساعت ۷ و ۵۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه بوده است، گفت: صدور دستور تخلیه ساختمان ساعت ۱۱ و ۲ دقیقه، ریزش ساختمان ۱۱ و ۳۴ دقیقه یعنی پس از ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه از زمان شروع آتش سوزی بوده است.
وی اظهار داشت: آتش سوزی در طبقه ۱۰ و واحد ۱۲ که به گفته شاهدان عینی ناشی از محل اتصال برق شروع شده است که این موضوع نیازمند بررسی دقیق تر و مباحث کارشناسی است.
وی تاکید کرد: ساختمان فاقد شبکه گاز بوده و تامین گاز به صورت سیلندرهای کوچک و متوسط انجام می گرفت که بعضا موجب شدت حریق و وقوع برخی انفجارها بوده است. متاسفانه در این حادثه ۲۲ نفر جان باختند که ۱۶ نفر از آنها آتش نشان های شجاع و ۶ نفر از شهروندان بودند.
وزیر یادآور شد: شهرداری تهران به استناد بند ۱۴ ماده ۵۵ و سازمان آتش نشانی به موجب ماده ۳۰ اساسنامه خود وظیفه نجات انسان ها و مهار و اطفای حریق را برعهده داشته است.
وی اضافه کرد: همچنین مستند به بند (د) ماده ۹ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران، ریاست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران برعهده شهردار تهران است، مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این ماموریت ها این اقدامات صورت گرفته است.
وزیر کشور تصریح کرد: مدیریت حادثه از سوی سازمان شهرداری و خدمات ایمنی شهرداری از ابتدا انجام و در قالب تشکیل جلسات مدیریت بحران به ریاست شهردار تهران ادامه یافته است، بلافاصله بعد از اعلام حادثه ۶ ایستگاه آتش نشانی به محل اعزام شدند که در ادامه به دلیل حجم وسعت آتش به ۱۹ ایستگاه و تجهیزات مرتبط افزایش یافتند.
وی گفت: در شروع عملیات آتش از واحد ۱۲ طبقه ۱۰ شروع شد و به طبقات بالا سرایت کرد، به دلایل شرایط وقوع آتش سوزی در طبقات بالای ساختمان همزمان ۶ دستگاه بالابر در محل حضور یافتند، تعداد آتش نشانان اعزامی ۲۳۶ نفر بود، تلاش برای کنترل حریق در ساختمان و جلوگیری از گسترش به ساختمان های مجاور از مهمترین اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت.
وزیر کشور ادامه داد: تخلیه ساکنان ساختمان به دلیل وجود کارگران شب‌خواب در ساختمان از مهم ترین موضوعاتی بود که با هماهنگی نیروی انتظامی در همان ساعات اولیه انجام شد، پس از ریزش ساختمان کار آواربرداری با تشکیل دو تیم اطفای حریق و امداد و نجات شروع و با تشکیل کمیته‌ای ادامه پیدا کرد.
رحمانی فضلی افزود: عملیات آواربرداری ۳۵۰۰ تن آهن‌آلات و ۱۸ هزار و ۸۰۰ متر مکعب خاک و نخاله در روز جمعه ۸ بهمن به پایان رسید. شایان ذکر است در جلسه‌ای که با حضور هیأت امنای ساختمان پلاسکو در وزارت کشور برگزار گردید اعضا اعلام کردند که آتش‌نشانی در ابتدای امر حدود ۵ دقیقه پس از اعلام حادثه به محل رسید اما به دلیل فقدان امکانات محل را ترک و پس از ۱۵ دقیقه با امکانات لازم در محل حادثه حاضر شد.
وی تصریح کرد: این موضوع با توجه به گزارش های دیگر در دست بررسی است تا نتایج آن مشخص شود، اقداماتی که دستگاه‌های اجرایی دیگر انجام دادند بازدید از محل حادثه و تشکیل جلسات مختلف در ستاد مدیریت بحران بود که این جلسه با حضور دستگاه‌های اجرایی، فرمانداری، استانداری، معاون اول رئیس‌جمهوری و وزرای دیگری بود که لازم بود اقدامات حمایتی نیز از طرف آنها صورت گیرد.
وزیر کشور افزود: همچنین لازم است در اینجا از تمام دستگاه‌های اجرایی که واقعا تلاش بسیار خوبی را انجام دادند و امکانات را برای این حادثه به کار گرفتند تشکر و قدردانی کنم.
رحمانی فضلی با تاکید بر این که رئیس جمهوری و رئیس مجلس نیز از محل حادثه بازدید و دستورات لازم را در محل دادند گفت: در خصوص هماهنگی لجستیکی باید گفت که آمادگی لازم نیروهای مسلح قرارگاه ثارالله، هوا فضای سپاه، ستاد مدیریت بحران ارتش برای اعزام بالگرد و تجهیزات مورد نیاز نیروی انسانی همکاری‌های لازم را انجام دادند.
وی افزود: همچنین وزارت نیرو نیز برای تامین برق اضطراری و وزارت نفت نیز اقداماتی را برای اعزام تجهیزات سنگین برش و جرثقیل به منظور کمک به شهرداری انجام دادند.
وی تاکید کرد: تامین امنیت منطقه و شرایط پایدار برای نیروهای عملیاتی و امدادی پس از بروز حادثه از طرف نیروی انتظامی انجام شد. واقعاً نیروی انتظامی در طول این مدت تلاش‌های بسیاری در تأمین امنیت و برقراری صحیح ترافیک و انجام فعالیت‌های ترافیکی انجام داد.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های بسیار خوبی با پزشکی قانونی برای شناسایی اجساد جانباختگان صورت گرفت و همه این اقدامات در کنار رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان بسیار قابل قبول بود.
رحمانی فضلی گفت: ساختمان پلاسکو با پیشنهاد بنیاد مستضعفان در طی دو سال آینده ساخته می‌شود، افراد در طی این مدت در مکان دیگری برای کسب و کار خود اسکان پیدا می‌کنند و دولت با ۶ مصوبه در تأمین تسهیلات در بحث کمک به مسئله مالیات، بیمه اقدامات لازم را انجام داده که به اطلاع مردم رسیده است.
رییس شورای امنیت کشور ادامه داد: در حوزه اطلاع‌رسانی با انتخاب یک نفر از اعضای آتش‌نشانی، صدا و سیما عملکرد قابل قبولی را در خصوص این موضوع داشت، از سوی دیگر پس از وقوع حادثه به دنبال تأکیدات مقام معظم رهبری به دنبال تعیین تکلیف حادثه و در نهایت بررسی‌ها در خصوص علت وقوع این حادثه انجام شود.
رحمانی فضلی گفت: وزارت کشور در این مدت مجموعه اقداماتی را که در حوزه ایمن‌سازی و پیشگیری انجام داده است عبارت است از تهیه و تصویب سند آسیب‌شناسی آتش‌نشانی و امور ایمنی در هیأت دولت، ابلاغ مصوبات سند آسیب‌شناسی به شهرداری‌های کلانشهر و دستگاه‌ها و پیگیری آن، تهیه و تدوین لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا که در کمیسیون کلانشهر در دست بررسی است.
رحمانی فضلی ادامه داد: تهیه و تصویب سند آسیب‌شناسی مدیریت بحران شهرداری‌های کشور نیز توسط وزارت کشور صورت گرفته است، از سوی دیگر کمک به احداث و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی نیز از دیگر موارد مورد پیگیری وزارت کشور در طول این مدت بوده است.
وی تاکید کرد: وزارت کشور برای تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی با اختصاص ۹۰۰ میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل ۳۰۰ ایستگاه آتش‌نشانی در شهرهای زیر صد هزار نفر اقدام کرده و در سال ۹۳ و ۹۴ جمعا۴۰۰ دستگاه خودروی سنگین آتش‌نشانی و ۴۲۵ دستگاه تجهیزات امداد و نجات هیدرولیک برای آتش‌نشانی در نظر گرفته است.
وی افزود: بازرسی‌هایی که وزارت کشور بر اساس سند آسیب‌شناسی و ابلاغ آن در کمتر از یک سال انجام شده است حدود ۷ هزار گزارش بازرسی از اماکن مختلف شهر تهران انجام داده است.
رحمانی فضلی گفت: حدود ۳۰ سوال در بحث این موضوع در افکار عمومی و رسانه‌ها مطرح شده بود جمع‌بندی شده که به تمامی این سوال در مراحل پیگیری پاسخ داده می‌شود.
وی از موارد مهم سوال‌ها علت وقوع حادثه، علت عدم توفیق اطفای حریق در ساعات اولیه، اقدامات آتش‌نشانی در بدو ورود به ساختمان و مدیریت صحنه، انجام اقدامات لازم از سوی دستگاه‌های مختلف دانست و اظهار امیدواری کرد که در روزهای آینده به آن پاسخ داده شود.
وی با تاکید بر این که باید هرگونه قصور و تقصیری در خصوص این حادثه از سوی هر دستگاهی مشخص شود، گفت: افکار عمومی خواهان آن هستند که اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد اما مهم ترین موضوع برای ما ایمن‌سازی و پیشگیری از وقوع بحران است که انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی تسریع در رسیدگی به لایحه مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه، بررسی لایحه بیمه اجباری ساختمان‌ها را در دستور کار قرار دهد.
وی اظهار امیدواری کرد که با هماهنگی‌های دولت، مجلس و مرکز پژوهش‌ها به این موارد در اسرع وقت رسیدگی شود.
به گزارش ایرنا، محمد باقر قالیباف شهردار تهران و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گزارشی در مورد حادثه پلاسکو به نمایندگان ارائه کردند.
همچنین در این جلسه گزارش کمیسیون عمران از حادثه ساختمان پلاسکو قرائت شد.
ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی ساعت ۷ و ۵۹ دقیقه صبح پنج شنبه (۳۰ دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفا حریق، ساختمان یکباره به طور کامل فروریخت و تعدادی از آتش نشانان و شهروندان زیر آوار ماندند.
۱۶ آتش نشان در حادثه پلاسکو به درجه شهادت نائل شدند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com