Saturday, Feb 4, 2017

صفحه نخست » كيهان تهران: آقاى ترامپ! آمريكا هيچ غلطى نمى تواند بكند!

keyhan_about_trump_ultimatum.jpegتحلیلگران سیاسی- نظامی گرچه همیشه در مقابل داعیه معتقدان به لزوم برخورد سخت با ایران اعتراف کرده‌اند که لفاظی همیشگی مبنی بر روی میز بودن گزینه نظامی علیه ایران، امکان عملیاتی شدن ندارد و البته دلیل آن، پاسخ‌های نامتقارن و بسیار سختی است که ایران می‌تواند به هر نوع حمله نظامی احتمالی بدهد اما همچنان از بودن همه گزینه‌ها روی میز سخن می‌گویند و ظاهرا تکرار عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است» در باره‌ ایران، تقریبا به یک سنت در میان مقامات آمریکایی تبدیل شده است.
این در حالی است که هفته‌نامه آمریکایی «ویکلی استاندارد» چندی پیش در ارزیابی موقعیت آمریکا در مقابل ایران نوشته بود که «تمامی روسای‌جمهور آمریکا از کارتر تا اوباما در یک نقطه با امام خمینی(ره) اشتراک نظر دارند و آن، این که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».
حالا «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا نیز در بدو ورود خود به کاخ سفید برای اینکه نام خود را در فهرست «ویکلی استاندارد» و در کنار روسای جمهور پیش از خود ثبت کند در تازه‌ترین لفاظی خود ایران را تهدید کرد و گفت که هیچ گزینه‌ای علیه ایران از میز خارج نیست.

ترامپ این اظهارات را در جواب سؤالی درباره اینکه آیا گزینه نظامی علیه ایران مطرح است عنوان کرد.
وی همچنین در توئیت خود علیه ایران اعلام کرده است: ایران با آتش بازی می‌کند؛ آنها قدر محبت‌های اوباما را ندانستند من مثل اوباما مهربان نیستم!
رئیس‌جمهور جدید آمریکا پیش از این نیز در خصوص آزمایش موشکی ایران نوشته بود: «ایران رسماً به دلیل شلیک موشک بالستیک تحت نظر قرار گرفته است. آنها باید از توافق وحشتناکی که آمریکا با آنها داشته، ممنون باشند.»
وی در پیام نوشته بود‌: «به نظر من، این یکی از بدترین توافقاتی است که تاکنون منعقد شده، و فکر می‌کنم این یکی از احمقانه‎ترین توافقاتی است که تاکنون دیده‌ام که در آن به یک کشوری زندگی ببخشید و ۱۵۰ میلیارد دلار به آنها اختصاص دهید و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نیز پول نقد به آن می‌دهید.»
ترامپ در پیام دیگری هم مدعی شده بود؛ ایران نفس‌های آخر خود را می‌کشید اما با جلو آمدن آمریکا در قالب توافق هسته‌ای و اعطای 150 میلیارد دلار پول به آنها زندگی بخشید!
لاف و تهدیدهای ترامپ در حالی است که وی در اولین مصاحبه پس از ریاست‌جمهوری‌اش، به ای‌بی‌سی‌نیوز گفت: «ایالات متحده در حال فرو پاشیدن است. ما هزینه ساخت یک مدرسه در بروکلین یا لس‌آنجلس را نداریم. شیکاگو مانند افغانستان شده هر چند روز یک‌بار شماری از مردم هدف گلوله قرار می‌گیرند... من می‌خواهم مطمئن شوم در دوره من هیچ‌کسی در خیابان‌های آمریکا (به خاطر بیمه و فقر) نخواهد مرد»!
او همچنین در مصاحبه با سی‌بی‌اس گفته است: «با پول جنگ در خاورمیانه در 15 سال گذشته، می‌توانستیم دوبار آمریکا را بازسازی کنیم. سیاستمداران ما برای مدتی‌طولانی، مردم را مأیوس کرده‌اند. آنها، مردم را در زمینه اشتغال مأیوس کرده‌اند. آنها حتی در حوزه جنگ نیز مردم را مأیوس کرده‌اند. ما از 15 سال پیش در این جنگ (در منطقه خاورمیانه) درگیر هستیم. ما 6 تریلیون دلار در منطقه غرب آسیا هزینه کرده‌ایم. ما با این پول می‌توانستیم کشورمان را دو مرتبه از نو بازسازی کنیم. به وضع جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و فرودگاه‌هایمان نگاه کنید که شبیه مکان‌های از رده خارج است.»
همزمان با لاف و تهدیدهای ترامپ موجی از اظهارات تهدیدآمیز و به تبع آن فضاسازی گسترده رسانه‌ای از سوی مقامات آمریکایی آغاز شده است که گرچه شاید زبان تيم ترامپ كمي تند و حتي احمقانه باشد، اما امكاناتشان براي اقدام به همان اندازه دولت اوباما، و بلكه كمتر است.
مایکل فلین :از امروز ایران را رسما زیر نظر قرار می‌دهیم
مایکل فلین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه با قرائت بیانیه شدید‌اللحنی در خصوص ایران گفت : «اقدامات اخیر ایران، از جمله آزمایش تحریک‌آمیز موشک بالستیک و حمله به یک ناو عربستان سعودی که توسط شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران انجام شد بار دیگر آنچه می‌بایستی در تمام مدت رفتارهای ثبات‌زدای ایران در خاورمیانه برای جامعه‌ بین‌المللی آشکار می‌بود را تقویت کرد.»
فلین مدعی شد: «آزمایش موشکی اخیر نیز بر‌خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از ایران می‌خواهد هیچ فعالیتی مرتبط با موشکهای بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری‌های موشکهای بالستیک، صورت ندهد.»
وی اضافه کرد: «اینها تنها جدیدترین موارد از رویدادهایی هستند که به موجب آنها نیروهای حوثی آموزش‌‌دیده و مسلح‌شده توسط ایران به کشتی‌های سعودی و اماراتی حمله کرده‌اند و اقدام به تهدید کشتی‌های آمریکایی و متحدانش در حال گذر از دریای سرخ کرده‌اند. ایران با این اقدامات و فعالیت‌های مشابه کماکان دوستان و متحدان آمریکا را در منطقه تهدید می‌کند».
فلین گفت: «دولت اوباما به اقدامات مخرب تهران اعم از انتقال سلاح، حمایت از تروریسم و سایر موارد نقض هنجارهای بین‌المللی پاسخ مناسب نداد. دولت ترامپ این اقدامات ایران که امنیت، رفاه و ثبات در سرتاسر منطقه خاورمیانه و فراسوی آن را تهدید کرده و زندگی آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد را محکوم می‌کند.»
وی تصریح کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ به شدت توافق‌های مختلف حاصل شده بین ایران و دولت اوباما و همچنین با سازمان ملل را ضعیف و غیرموثر دانسته و از آنها به شدت انتقاد کرده است.»
مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «ایران به جای سپاسگزاری از آمریکا بابت این توافقات اکنون احساس جرأت‌مندی می‌کند. و از همین امروز ما رسماً ایران را تحت نظر قرار می‌دهیم.»
شان اسپایسر : اقدامات ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند
همچنین شان اسپایسر‌، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ضمن ارائه توضیحاتی درباره بیانیه ضد ایرانی «مایکل فلین» ایران را به «پاسخ در برابر اقدامات خصمانه» تهدید کرد و گفت: «دولت ترامپ به ویژه در حوزه امنیت ملی با دولت اوباما تمایز خواهد داشت و به دنبال ایمن‌تر و قدرتمند کردن مردم آمریکا خواهد بود.»
سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: «ترامپ در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و تبعات آن بسیار بسیار ثابت‌قدم بوده است.»
وی همچنین گفت: «باید مطمئن شویم ایرانی‌ها متوجه شده‌اند که ما در برابر چنین اقداماتی (آزمایش موشکی) بیکار نخواهیم نشست.»
سخنگوی کاخ سفید در ادامه به عنوان بخشي از استدلال خود در دفاع از اين اعلاميه خصمانه دولت(آمريکا) که ايران بايد با دقت زير نظر گرفته شود، به اشتباه ايران را به حمله به ناو آمريکايي متهم کرد گفت: ايران به کشتي نيروي دريايي آمريکا حمله کرده است.
خبرنگار سي بي اس، به سرعت اين اشتباه او را اصلاح کرد و گفت، يک کشتي سعودي بوده است و اسپايسر هم با صدايي که به سختي شنيده مي شد،‌گفت: از شما متشکرم، بله يک کشتي سعودي. اين درست است! با وجود اين وي تلاش نکرد استدلال و ادعاي قبلي خود را که گفته بود اين کشتي از سوي ايراني‌ها هدف قرار گرفته است، اصلاح کند.
رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا: از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت می‌کنم
«پاول رایان» رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا هم در ادامه لفاظی‌های اخیر مقامات این کشور علیه ایران، اعلام کرد که از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایرانی‌ها حمایت می‌کند.
رایان که در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران سخن می‌گفت، در ادامه تنش‌هایی که بر سر آزمایش یک موشک بالستیک از سوی وزارت دفاع ایران رخ داده، تیغ تیز انتقادات خود را به سمت ایران گرفت.
رئیس‌جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، در بخش ایرانی سؤال و جواب‌ها، ابتدا گفت «من از (اعمال) تحریم‌های بیشتر علیه ایران حمایت می‌کنم. دولت قبلی بیش از حد با ایران مماشات کرد.»
منظور رایان از «دولت قبل»، دولت باراک اوباما است که یکی از 7 امضاکننده توافق هسته‌ای با ایران است.
پاول رایان ادامه داد: «فکر می‌کنم آنها (دولت اوباما) در مماشات با ایران خیلی زیاده‌روی کردند و نتیجه این شد که ایران خیلی فعال‌تر از آن است که در غیر این صورت می‌بود.»
رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا با تکرار ادعاهای قدیمی هیئت حاکمه کشورش در قبال ایران گفت: «ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در دنیا است. آنها روی موشک‌هایشان می‌نویسند مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل. ایران کشور دوست نیست که صلح یا منافع بین‌الملل را در ذهن داشته باشد».
پاول رایان نتیجه‌گیری کرد: «ما باید سیاست سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران اتخاذ کنیم. فکر می‌کنم مماشات با ایران باید متوقف شود.»
تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه 13 فرد و 12 نهاد مرتبط با ایران
وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز تحریم‌های جدیدی علیه 13 فرد و 12 نهاد مرتبط با ایران اعلام کرد. این نهادها و یا مقامات، به دلیل انجام فعالیتهای مرتبط با تروریسم و همچنین فعالیتهای مرتبط با برنامه موشکی، مشمول تحریم خواهند شد.
فهرست صادرات تجهیزات پزشکی تحریمی ایران بروزرسانی شد
از سوی دیگر اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در راستای اعمال تحریم‌های بیشتر ایران از سوی دولت ترامپ، در اطلاعیه جدیدی، فهرست تجهیزات پزشکی که برای صادرات یا صادرات مجدد به ایران نیازمند دریافت مجوزهای ویژه از آمریکاست را بروزرسانی کرد.
بر اساس قانون 31 سی اف آر 560،530 قانون مبادلات و تحریم‌های ایران در این وزارتخانه، فهرستی از تجهیزات پزشکی اجازه صادرات یا صادرات مجدد به ایران را ندارند مگر اینکه مجوز ویژه‌ای از دولت آمریکا دریافت شود.
اقلامی که در این فهرست به آن اشاره شده است به دو بخش تجهیزات پزشکی عمومی و تجهیزات آزمایشی تقسیم می‌شود. تجهیزات پزشکی عمومی شامل دستگاه‌های تولید اکسیژن، پمپ‌های با قدرت پمپاژ بیش از یک لیتر در دقیقه، تجهیزات عکس‌برداری تشخیصی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی شامل بیش از 32 قلم تجهیزات است.
شبکه سی ان ان نیز گزارش داد که آمریکا از ارائه ویزا به یک کودک 4 ماهه ایرانی که برای عمل جراحی قرار بود به آمریکا سفر کند، خودداری کرده است.
عموی فاطمه به سی ان ان گفته است که پدر و مادر این کودک روز 5 فوریه در پورالند نوبت ویزیت داشتند اما دولت آمریکا از ارائه ویزا به آنها خودداری کرده است. این کودک از 2 نارسایی نادر قلبی رنج می‌برد و دارای 2 حفره در قلب خود است.
بازداشت نخست وزیر سابق نروژ
در فرودگاه آمریکا به خاطر سفر به ایران
وب سایت آمریکایی هافینگتون پست گزارش داد که «کیل مگنه بوندویک» نخست وزیر اسبق نروژ روز سه‌شنبه مدتی در حدود یک ساعت در فرودگاه دالس آمریکا به خاطر داشتن مهر سفر به ایران در پاسپورت مورد بازجویی پلیس قرار گرفت. او سال 2014 به منظور شرکت در کنفرانسی مربوط به افراط گرایی و تروریسم به تهران سفر کرده بود. این مقام سابق نروژی پس از حدود یک ساعت بازجویی اجازه یافت وارد خاک آمریکا شود. او در طی این یک ساعت در اتاقی که برخی مسافران کشورهای خاورمیانه‌ای در آن قرار داشتند، بوده است. وی درباره بازداشت موقت خود در فرودگاه آمریکا به یک تلویزیون نروژی گفته است که به موجب فرمان اخیر ترامپ درباره ممنوعیت سفر اتباع 7 کشور به آمریکا بازداشت نشده بلکه به خاطر طرح مصوب کنگره آمریکا در سال 2015 به منظور محدودیت سفر به خاک آمریکا برای افرادی که به کشورهای خاص از جمله ایران سفر می‌کنند، مورد بازجویی پلیس قرار گرفته است.
هشدار روسیه به ترامپ درباره مواجه با ایران
بلافاصله پس از تهدید واشنگتن به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران‌، وزارت خارجه روسیه ضمن هشدار درباره پیامدهای چنین اقدامی‌، اعلام کرد که مسکو خواستار خودداری از انجام هر‌گونه اقدام ضدبرجامی است و واشنگتن ضمن پایبندی به برجام و عدم اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، در روند اجرای این توافق پیچیدگی‌های جدید ایجاد نکنند.
مخالفت وزارت خارجه با حضور
تیم کشتی آمریکا در ایران
سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران اعلام کرد این وزارتخانه مخالف سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران برای شرکت در رقابت‌های جام‌جهانی است.
بهرام قاسمی گفت: «همان‎طور که قبلاً اعلام کردم این موضوع به کمیتۀ ویژه‏ای ارجاع شده بود، موضوع در این کمیته مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً با سفر تیم کشتی آزاد آمریکا به ایران مخالفت شد».
وی افزود: «با توجه به سیاست‏‌های اتخاذ شده از سوی دولت جدید آمریکا، وزارت امور خارجه به ناچار در شرایطی قرار گرفت که با سفر تیم کشتی آمریکا به ایران مخالفت کند.»
حرف مفت
درباره میزان جدی گرفتن تهدید ترامپ نیز همین بس که فیصل قاسم یکی از مجریان شبکه الجزیره یک نظرسنجی در صفحه شخصی خود با طرح این سؤال انجام داد؛ امکان تهدید ایران از سوی ترامپ حرف مفت است یا جدی؟ تا لحظه تنظیم این خبر و علی‌رغم مخاطبان عرب‌زبان وی، 68 درصد تهدید ترامپ را حرف مفت دانسته‌اند!
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com