Sunday, Feb 19, 2017

صفحه نخست » سناتور جمهوری خواه به ترامپ: دوران زمامداری دیکتاتورها با سرکوب آزادی رسانه آغاز می شود

SenatorMcCain0044_small.jpgشفقنا - یکی از اعضای برجسته سنای آمریکا در انتقاد از هجمه اخیر رئیس جمهوری جدید این کشور به رسانه ها، تاکید کرد که سرکوب رسانه سرآغاز دوره دیکتاتورها است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «جان مک کین»، عضو برجسته و جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا در واکنش به پیام اخیر «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری جدید این کشور در شبکه اجتماعی توییتر که رسانه را دشمن ملت خوانده بود، هشدار داد که دوران زمامداری هر دیکتاتوری با سرکوب آزادی رسانه آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، مک کین که در حاشیه پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی سالانه مونیخ در جنوب آلمان با «چاک تاد»، مجری برنامه پربیننده «دیدار با رسانه» در شبکه تلویزیونی «ان بی سی» آمریکا مصاحبه می کرد، خاطر نشان ساخت که نظام جهانی پس از جنگ جهانی دوم روی برخی مبانی بنا نهاده شد که یکی از آنها آزادی رسانه است.

این سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا خطاب به مجری برنامه اظهار داشت: من از رسانه متنفرم، از تو به طور خاص متنفرم با این حال واقعیت این است که ما به شما نیازمندیم، به رسانه آزاد نیازمندیم، این یک مسئله حیاتی است.

مک کین در ادامه افزود: من الآن جدی صحبت می کنم، اگر می خواهی از دمکراسی آن چنان که می شناسیم محافظت کنی، باید رسانه آزاد که در موارد بسیاری با تو اختلاف نظر دارد را داشته باشی، در غیر این صورت من نگران آن هستم که با گذشت زمان بسیاری از آزادی های شخصی خود را از دست بدهیم.

سناتور منقد ترامپ در این باره تصریح کرد: هر دیکتاتوری دوره خود را این چنین آغاز می کند، شروع به سرکوب آزادی رسانه و یا به عبارت دیگر تثبیت نفوذ خود می کند، هنگامی که به تاریخ نگاه کنی می بینی که نخستین کار هر دیکتاتوری سرکوب رسانه است، من نمی گویم که ترامپ تلاش می کند یک دیکتاتور شود بلکه تنها می گویم باید از درس های تاریخ یاد بگیریم.

روزی که شبکه خبری"سی‌ان‌ان" دشمن خلق آمریکا شد
donald_trump.JPGدويچه وله فارسى: دونالد ترامپ دست‌بردار نیست. هر روز یک اظهار نظر جنجالی. می‌خواهد در یک کنفرانس مطبوعاتی باشد، یا به شکل توییت. و هر بار یک گام جلوتر می‌رود و زبانش تندتر می‌شود.

یک روز از کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ نگذشته بود که رئیس جمهور آمریکا توییت جدیدی منتشر کرد. در کنفرانس مطبوعاتی موضوع اصلی "اخبار کذب" بود و حمله ترامپ به رسانه‌های آمریکا به خاطر دروغ پراکنی. با زبانی تند و لحنی آغشته به توهین.
ترامپ گفت که همه چیز بر وفق مراد پیش می‌رود، دولتش مثل یک ماشین دقیق کار می‌کند و دستاوردهای این دولت در همان یک ماه نخست در قیاس با اسلافش بسیار درخشان‌تر بوده.

پس از آن ترامپ خشمگین خطاب به رسانه‌ها گفت که این رسانه‌ها از هرج و مرج می‌نویسند و مدعی می‌شوند که اوضاع فضاحت بار شده. نوک پیکان حمله ترامپ بیش و پیش از همه، متوجه نیویورک تایمز بود و شبکه تلویزیونی CNN.
دشمن خلق
روز جمعه ۱۷ فوریه، ترامپ توییتی را منتشر کرد که مکمل حملاتی بود که در کنفرانس مطبوعاتی به رسانه‌ها کرده بود. در این توییت، ترامپ حرف آخرش را نسبت به این رسانه‌ها زد و گفت: «این رسانه‌های منتشر کننده اخبار کذب، دشمن من نیستند. دشمن مردم آمریکا هستند.»
رئیس جمهور آمریکا در همین توییت لیست دشمنان مردم آمریکا را نیز منتشر کرد: نیویورک تایمز، NBC News، ABC، CBS و CNN.

ترامپ در همان کنفرانس مطبوعاتی خود مدعی شد که دروغ پراکنی و بی‌صداقتی این رسانه‌ها از حد خارج شده و عملا هیچ کنترل و نظارتی بر آن‌ها وجود ندارد.

حال کار به جایی رسیده است که حتی شبکه تلویزیونی "Fox-News" هم از رفتار ترامپ انتقاد کرده است. این شبکه ظرف هفته‌های گذشته، رویکردی بسیار دوستانه و مثبت نسبت به دولت ترامپ داشت.
مجری این فرستنده، شپارد اسمیت گفت این کارهایی که همه روزه از ترامپ سر می‌زند، واقعا که عجیب است. «پرسش کردن، وظیفه رسانه‌هاست و ترامپ باید به مردم آمریکا پاسخ دهد.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com