Wednesday, Feb 22, 2017

صفحه نخست » با صدور فرمان جدید مهاجرتی؛ روند اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا تشدید شد

trump_signing_small.jpgوزارت امنیت داخلی آمریکا با صدور دو فرمان جدید در روز سه‌شنبه سوم اسفند روند اخراج مهاجران غیرقانونی را تشدید می‌کند، اقدامی که در نهایت حدود ۱۱ میلیون خارجی در ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و آسوشیتدپرس، این دو فرمان که به امضای جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، رسیده است اولویت‌بندی‌های پیشین در رابطه با اخراج مهاجران غیرقانونی را تغییر می‌دهد و شمار بیشتری از آنها را در خطر اخراج فوری از خاک آمریکا قرار می‌دهد.

در این فرامین نه تنها آن دسته از مهاجرانی که مرتکب جرم شده‌اند برای اخراج از کشور در اولویت قرار گرفته‌اند، بلکه کسانی هم که متهم به ارتکاب جرم هستند یا به‌طور بالقوه در مظان اتهام قرار دارند، باید به سرعت به کشورهای خود بازگردانده شوند.

این در حالی است که در دولت پیشین آمریکا آن دسته از مهاجرانی که مرتکب جرم نشده بودند برای اخراج از کشور در اولویت قرار نداشتند، اما فرامین جان کلی به جز «برخی موارد به شدت استثنایی» از جمله مواردی که پای کودکان در میان باشد، آن اولویت‌بندی پیشین را نقض می‌کند و تقریبا همه ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در خاک آمریکا را در بر می‌گیرد.

در این فرامین تاکید شده است: «همه آن کسانی که از قوانین مهاجرتی تخطی کرده‌اند» می‌توانند مشمول اجرای دستورالعمل‌های جدید شوند.

جان کلی همچنین دستور داده که برنامه‌ریزی و ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک به سرعت آغاز شود.

وی در عین حال فرمان داده که پنج هزار افسر دیگر به استخدام آژانس محافظت از مرزها و امور گمرکات و ده هزار افسر نیز به استخدام آژانس اجرایی مهاجرت و گمرک در آیند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا پیش از این هزینه ساخت دیوار مکزیک را ۲۱.۶ میلیارد دلار و زمان لازم برای بنای آن را بیش از سه سال ارزیابی کرده بود.

فرمان جدید ترامپ درباره لغو ویزا دوباره ۷ کشور از جمله ایران را شامل می‌شود

به گزارش صدای آمریکا، خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که پیش‌نویس فرمان تغییرشکل یافته مهاجرتی دونالد ترامپ، همان کشورهایی را دربرمی‌گیرد که پیشتر مشمول فرمان اولیه منع صدور ویزا شده بودند.

فرمان قبلی ریاست جمهوری آمریکا که اعتراض‌های گسترده در داخل و خارج آمریکا را به دنبال داشت ورود پناهجویان و اهالی هفت کشور ایران، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سومالی و سودان را به آمریکا منع می‌کرد.

طبق پیش‌نویس فرمان جدید، افرادی که ویزای آمریکا دارند از این فرمان معاف اند حتی اگر هنوز از ویزایشان استفاده نکرده باشند. دارندگان کارت سبز اقامت دائم در آمریکا و همچنین شهروندان دارای تابعیت دوگانه آمریکا و یکی از کشورهای فوق شامل فرمان جدید نمی‌شوند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد دولتی که نامش اعلام نشده گفت متن پیش نویس ممکن است که تا پیش از امضا تغییر یابد. آقای ترامپ گفته بود که این فرمان را این هفته امضا می‌کند.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

به گفته آقای اسپایسر، آنها اعتقاد دارند اجرای این حکم تا زمانی که دولت راه بهتری پیدا نکند، باید ادامه پیدا کند.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد و اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند. دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند.

از هفت کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند

آقای ترامپ پیشتر در کنفرانس پنجشنبه گذشته خود گفت که یک فرمان تغییرشکل یافته مسافرتی را «که کشور و مردم آمریکا را به طور کامل محافظت کند»، امضا خواهد کرد.

اعلام برنامه بزرگ مهاجرت

از سوی دیگر شبکه خبری فاکس می‌گوید که کاخ سفید قصد دارد روز سه‌شنبه «برنامه بزرگ مهاجرت» را اعلام کند. فاکس نیوز گفت این برنامه بر اجرای پیشنهاد امنیتی اخیر وزارت امنیت کشور آمریکا تمرکز خواهد داشت. یک مقام ارشد دولتی گفته است که پیشنهاد اخیر خواستار استخدام هزاران کارمند و تسریع بازگرداندن افراد می‌شود.

این طرح روز جمعه به امضای جان کلی وزیر امنیت داخلی کشور آمریکا رسید. در صورتی که دونالد ترامپ این پیشنهاد را تایید کند، مقامات فدرال اختیار بیشتری برای بازداشت و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی در داخل آمریکا و در مرزهای این کشور را دارند.

آقای کلی در این طرح خواستار استخدام ده هزار کارمند و پنج هزار نیرو در مراکز مرزی شده است.

او همچنین گفته است که احداث دیوار در سرتاسر مرز آمریکا و مکزیک «لازم» است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy