Thursday, Aug 24, 2017

صفحه نخست » قطر سفیر خود را به تهران بازمی‌گرداند

Iran_Qatar.jpgوزارت خارجه قطر ضمن ابراز امیدواری برای بهبود روابط با ایران در تمامی زمینه‌ها اعلام کرد سفیرش در تهران را مجدداً به این کشور بازمی‌گرداند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، قطر بامداد پنجشنبه اعلام کرد سفیر خود را به تهران بازگردانده و روابط دیپلماتیک با این کشور را از سر می‌گیرد.

به گزارش رویترز، دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قطر اعلام می‌کند سفیرش در تهران برای از سر گرفتن وظایف دیپلماتیکش به این کشور بازمی‌گردد».

در این بیانیه همچنین خاطرنشان شده وزارت خارجه قطر مایل است روابط با ایران را در تمامی زمینه‌ها گسترش دهد.

قطر دی‌ماه سال ۱۳۹۴ در اعتراض به آنچه «تعرض به سفارت عربستان در تهران» خواند، سفیر خود را از ایران فراخواند.

رژیم سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه برابر با دوم ژانویه ۲۰۱۶ در بیانیه‌ای، از اعدام چهار نفر از شخصیت‌های شیعی‌ عربستان و در رأس آنها آیت الله نمر باقر النمر به‌اتهام واهی اقدامات تروریستی خبر داد.

پس از اعدام آیت الله شیخ نمر النمر، روحانی برجسته شیعی، که موج محکومیت جهانی را به‌همراه داشت برخی از معترضان با برگزاری تجمعی مقابل سفارت این کشور در تهران اعتراض خود را به این اقدام رژیم سعودی اعلام کردند، اما برخی از معترضان در تهران و مشهد در اعتراض به این حکم به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد حمله کردند، عده‌ای معدود توانستند با استفاده از موقعیت و ورود به ساختمان سفارت، بخش‌هایی از آن را به آتش بکشند، که در پی این اقدام رژیم سعودی و چند کشور وابسته به او روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کردند و یا سطح نمایندگی خود در ایران را تقلیل دادند.

روابط قطر اخیراً با کشورهای عربی به‌محوریت عربستان مخدوش شده است. عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین و شمار دیگری از کشورهای عربی با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و روابط نزدیک با ایران روابط دیپلماتیک خود با دوحه را قطع کرده‌اند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com