Sunday, Aug 27, 2017

صفحه نخست » شهرداری نجفی در گروی «استعلامات»؛ برای شهرداری تهران سرپرست تعیین شد

Mohammadali_Najafi.jpgرادیو فردا ـ شورای شهر تهران روز یکشنبه مصطفی سلیمی را تا زمان مشخص شدن نتیجه استعلام محمدعلی نجفی، به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران، ری تجریش، روز شنبه پنجم شهریور، پس از جلسه این شورا گفت: «با توجه به مراحل تایید صلاحیت و صدور حکم شهردار تهران شورا مجبور به انتخاب سرپرست برای مدیریت شهرداری تهران شد».

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به آماده نشدن نتیجه استعلامات صورت گرفته برای محمدعلی نجفی گفت: «مدارک و اسناد و نامه معرفی آقای نجفی در اول شهریور به وزارت کشور ارسال شد و بنا به سرعت کار شورا، انتظار تعیین سرپرست برای شهرداری را نداشتیم».

مصطفی سلیمی که با ۱۷ رای اعضای شورای شهر به سرپستی شهرداری منصوب شده است، پیش از این شهردار مناطق ۲۱، ۶ و ۱۸ تهران بود.

وی پس از انتصاب به سرپرستی شهرداری تهران گفت: «تا زمانی که حکم نجفی به عنوان شهردار تهران صادر شود عهده‌دار سرپرستی شهرداری تهران خواهم بود».

در همین حال محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، با اشاره به استعلام این شورا از وزارت کشور، گفت «خبرهای مثبتی» رسیده که حاکی از آن است عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به دنبال گرفتن تایید از مراجع مربوطه برای تصویب حکم محمدعلی نجفی است.

وی افزود: «۱۰ تا ۲۰ روز به صورت قانونی می‌توانیم پیگیر این موضوع باشیم».

پیش از این، طبق مصوبه دولت برای تایید حکم شهردار، وزارت کشور نیازی به استعلام از نهادهای امنیتی نداشت. اما مجلس نهم که اکثریت آن را اصولگرایان تشگیل می‌دادند، در روز پنجم خرداد ۱۳۹۵ و در آخرین روز کار خود، استعلام از نهادهای امنیتی را در بسیاری از مشاغل دولتی و «حساس» گنجاند. بدین ترتیب سمت‌هایی که به نوعی با رای مستقیم یا غیر مستقیم مردم سر و کار دارند باید بار دیگر از فیلتر نهادهای امنیتی بگذرند.

بر این اساس، وزارت کشور موظف است برای تایید حکم شهردار منتظر پاسخ استعلام‌ها بماند.

محمدعلی نجفی از حزب کارگزاران روز یکم شهریور ماه با ۲۱ رای اعضای شورای شهر بدون رقیب، منتخب این شورا برای شهرداری تهران شد. الهه کولایی و محسن مهرعلیزاده پیش از رای‌گیری از نامزدی خود انصراف داده بودند.

محمدعلی نجفی متولد ۱۳۳۰ و دارای درجه دکترای ریاضیات از دانشگاه « آم‌ای‌تی» است. وی در دولت‌های میرحسین موسوی، اکبرهاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی وزیر آموزش و پرورش بود. او پس از رای نیاوردن فرجی دانا در مجلس به عنوان وزیر علوم، مدتی سرپرست این وزارتخانه در دولت اول حسن روحانی بود.

محمدعلی نجفی همچنین در دولت محمد خاتمی ریاست سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشت.

وی در دولت اول حسن روحانی رئیس سازمان میراث فرهنگی شد اما از سمت خود استعفا کرد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com