Monday, Sep 25, 2017

صفحه نخست » کردهای عراق برای همه‌پرسی استقلال پای صندوق‌ رأی رفتند + فیلم پایکوبی مردم سنندج

Kurdistan_Refrandum_2.jpg

بی بی سی ـ مردم در اقلیم کردستان عراق به پای صندوقهای رای رفته‌اند تا در همه‌پرسی استقلال این منطقه شرکت کنند.

حیدرعبادی، نخست وزیر عراق روز گذشته (یکشنبه (۲۴ سپتامبر/۲مهر) در نطقی در بغداد با غیرقانونی خواندن همه‌پرسی جدایی کردستان گفت: "همه‌پرسی اقلیم مخالف قانون اساسی است و تدابیر لازم را برای مقابله با آن اتخاذ می‌کنیم. "

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار شده است که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آنها در خاورمیانه، اکثر قریب به اتفاق کشورهای عضو سازمان ملل نیز با برگزاری آن موافق نیستند و از مقامات کردستان عراق خواسته بودند تا این رفراندوم را برگزار نکند.

اما علیرغم این مخالفتها و فشارها روز گذشته (یکشنبه ۲۴ سپتامبر/۲ مهر) مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در نشستی خبری گفت که با وجود افزایش مخالفت‌های بین‌المللی، همه‌پرسی استقلال کردستان عراق براساس برنامه برگزار می‌شود.

پایکوبی در میدان آزادی سنندج، مرکز استان کردستان در حمایت از همه‌پرسی در اقلیم کردستان:

آقای بارزانی دراین کنفرانس خبری تاکید کرد که تنها از طریق استقلال است که کردها می‌توانند امنیت آینده خود را تضمین کنند.
او همچنین مشارکت اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق را تجربه‌ای شکست خورده خواند و گفت که اقلیم کردستان نمی‌خواهد این تجربه تکرار شود. آقای بارزانی بغداد را متهم کرد که کردها را از حقوقشان محروم و آنها را تحقیر می‌کند.

آقای بارزانی در نشست خبری خود همچنین نگرانی کشورهای همسایه، ترکیه و ایران، را در این مورد که همه‌پرسی باعث بی ثباتی منطقه می‌شود، رد کرد. او گفت که ما خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه و ایران هستیم. رئیس اقلیم کردستان عراق افزود ما به جامعه بین‌المللی ثابت می‌کنیم که تهدیدی برای ثبات منطقه نخواهیم بود.

روز گذشته همچنین گزارش شد که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهور ایران و ترکیه در تماسی تلفنی با همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کردند. هر دو کشور با کردستان عراق مرز مشترک دارند و با شورشیان کرد می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری فارس در این خصوص، آقای روحانی گفت: "برای جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به بر هم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود. " او اضافه کرد: "هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل‌گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد. "

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای روحانی همچنین در تماسی تلفنی با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، از موضع او در مورد همه پرسی کردستان حمایت کرده است.

به گزارش ایرنا آقای روحانی در این مکالمه گفت: "از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است... در این مساله مهم عراق، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود."

پایان همه‌پرسی اقلیم کردستان؛ استقرار نیروهای امنیتی عراق در کرکوک

بی بی سی - با پایان زمان رأی‌گیری و بسته شدن صندوق‌ها، همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق به پایان رسید و شمارش آرا آغاز شده است. مقام‌های اقلیم می‌گویند که بیش از ۷۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. گزارش‌ها از جشن و پایکوبی در شهرهای مختلف اقلیم حکایت دارد.

در این حال نیروهای امنیتی عراق به دستور حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور در خیابان‌های کرکوک مستقر شده‌اند و مقام‌های امنیتی کرد اعلام کرده‌اند که پس از پایان رأی‌گیری رفت‌وآمد خودروها تا اطلاع بعدی در این شهر ممنوع خواهد بود. شهر نفت‌خیز کرکوک رسما جزو اقلیم کردستان نیست، اما کردها، این شهر را بخشی جدانشدنی از کردستان می‌دانند و همه‌پرسی را در این شهر هم برگزار کردند.

آقای عبادی به نیروهای امنیتی تحت فرمان دولت مرکزی دستور داده که برای اقدام نظامی برای "حفاظت از شهروندان" در مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک آماده باشند.

شبه نظامیان عمدتا شیعه حشدالشعبی هم که هم‌پیمان دولت مرکزی عراق هستند، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که حاضرند برای "حفاظت از شهروندان" در کرکوک و سایر مناطق مورد مناقشه با پیشمرگه‌های کرد وارد نبرد شوند.

نجم الدین کریم، فرماندار کرکوک این اقدام دولت مرکزی عراق را محکوم کرده و خواستار خویشتنداری شده است.

خبرگزاری روداو، نزدیک به حکومت اقلیم گزارش داده که مردم در کرکوک برای جشن به خیابان ها آمده اند. فرماندار کرکوک از مردم خواسته از تیراندازی هوایی برای شادمانی خودداری کنند تا تنش ایجاد نشود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com