Tuesday, Nov 28, 2017

صفحه نخست » ماجرای چرخش رضا ضراب و کابوس آنکارا

rezaZarrab_11282017.jpgبی بی سی - رضا ضراب تاجر طلای ایرانی-ترکیه‌ای که بازداشت و اعلام اتهام علیه او در آمریکا باعث تنش سیاسی میان ترکیه و ایالات متحده شده، اتهامات خود را پذیرفته و در حال همکاری با دادستان‌های پرونده است.

آقای ضراب و مهمت هاکان آتیلا، معاون سابق هالک بانک ترکیه، که در آمریکا در بازداشت هستند به تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم شده‌اند.

اکنون انتظار می‌رود آقای ضراب در جریان همکاری با دادستانی و توافقی که وکلای او برای تخفیف در مجازات کرده‌اند، علیه آقای آتیلا، متهم دیگر پرونده شهادت دهد. گفته می‌شود که او احتمالا فردا در دادگاه روی صندلی شاهد - و نه متهم - خواهد نشست.

همین توافق احتمالا دلیل آغاز نشدن روند محاکمه آقای ضراب با وجود تعیین تاریخ آن در هفته گذشته بود. پیشتر رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که نام آقای ضراب در فهرست شاهدان پرونده منتشر شده است. نام بابک زنجانی هم که در ایران به دلیل فساد مالی در پرونده دور زدن تحریم‌های ایران به اعدام محکوم شده، در این فهرست دیده شده است.

پرونده آقای ضراب و اعلام اتهام علیه او در آمریکا با اعتراض و انتقاد شدید رهبران ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور همراه شد که این پرونده را ادامه توطئه‌ها برای براندازی حکومت خود بعد از کودتای نافرجام سال گذشته عنوان کرد.

نیویورک تایمز پیش‌بینی کرده است که همکاری آقای ضراب با دادستانی در این پرونده ممکن است به تنش بیشتر میان دو کشور منجر شود، چون احتمال دارد او در جایگاه شاهد مدارک و مستنداتی از فساد در دولت و حلقه‌های بانکی ترکیه ارائه دهد.

پیامدهای تنش میان آمریکا و ترکیه در این پرونده تنها به دنیای سیاست محدود نبوده و باعث افت تاریخی ارزش واحد پول ترکیه در برابر دلار شده است.

آقای ضراب ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی در میامی آمریکا دستگیر شد. او و مهمت آتیلا هاکان تنها متهمان پرونده هستند که بازداشت شده‌اند.

این دو نفر به همراه شش متهم دیگر از جمله محمد ظفر چالایان، وزیر سابق اقتصاد و سلیمان اصلان مدیر سابق هالک بانک به انجام معامله با دولت ایران و نهادهای ایرانی برای دور زدن تحریم های ایران متهم هستند.

در کیفرخواست دادستانی آمده است که این برنامه به هالک بانک ترکیه اجازه داد به دولت ایران میلیاردها دلار خدمات بدهد بدون آنکه با خطر تحریم روبرو شود.

در کیفرخواست همچنین آمده است که مقام‌های بلندپایه ایران و ترکیه به صورت پنهانی در این فعالیت‌ها دست داشته‌اند.

رضا ضراب با پذیرش اتهامات آمریکا به کابوس آنکارا تبدیل شده

رادیو فرانسه، در آخرین اقدام خود برای جلوگیری از برگزاری محاکمۀ رضا ضراب توسط دادگاه فدرال نیویورک، دولت ترکیه دو شهروند این کشور را که به عنوان شاهد در این دادگاه حضور خواهند یافت تحت تعقیب قرار داده و حکم جلب آنان را صادر کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادسرای استانبول امروز سه شنبه، بیست و هشتم نوامبر، حکم جلب "عثمان زکی کانیتز"، حسابرس رسمی بانک، و "آیکان اردمیر"، نمایندۀ پیشین مجلس ترکیه، را صادر کرد.

"عثمان زکی کانیتز" در حال حاضر فراری است و "آیکان اردمیر" در آمریکا به سر می برد و هر دو قرار است به عنوان شاهد در دادگاهی در نیویورک شرکت کنند که هدفش بررسی نقض تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

دادسرای استانبول "عثمان زکی کانیتز" و "آیکان اردمیر" را به اتهام جعل، سرقت، نابودی و انتقال اسناد مربوط به امنیت ملی به خارج تحت پیگرد قرار داده و حکم جلب آنان را صادر کرده است. دولت ترکیه این دو را متهم کرده که اسناد جعلی را در اختیار دادگاه فدرال نیویورک قرار داده اند.

در واقع خودداری دادگاه فدرال نیویورک از محاکمۀ رضا ضراب بیش از گذشته نگرانی مقامات ترکیه را برانگیخته است و افشاگری های ضراب قطعاً به زیان رهبران ترکیه به ویژه رجب طیب اردوغان تمام خواهد شد و ای بسا به وضع تحریم هایی علیه نظام بانکی ترکیه و به ویژه "هالک بانک" و برخی مقامات این کشور منجر شود.

به همین دلیل دادگاه رسیدگی به پروندۀ نقض تحریم های آمریکا علیه ایران به موضوعی سیاسی بسیار مهمی برای دولت آنکارا تبدیل شده که از آغاز محاکمۀ رضا ضراب و "محمد هاکان آتیلا" را توطئۀ سیاسی علیه ترکیه نامیده است.

رضا ضراب همچنین یکی از شاهدان کلیدی در پروندۀ تحقیق دربارۀ ارتباط احتمالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ و دخالت روسیه در این انتخابات به شمار می رود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com