Friday, Dec 15, 2017

صفحه نخست » آمریکا: موشک شلیک شده به ریاض آرمی ایرانی داشت + فیلم

بی بی سی، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.‌ خانم هیلی ایران را به بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه متهم کرد و گفت آن چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان "شواهد انکارناپذیر" نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند. او گفت موشک شلیک شده به ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران پیش از این به دلیل نقش ادعایی در برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفته است. نمایندگی ایران در سازمان ملل اتهام‌های نیکی هیلی را درباره موشک‌هایی که از یمن به عربستان شلیک شدند تکذیب کرد و گفت: "دولت آمریکا برنامه‌ای برای پیشبرد اهداف خود علیه ایران دارد."

خانم هیلی در در کنفرانس مطبوعاتی در پایگاهی نظامی با ارجاع به گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای، گفت فعالیت‌های موشکی ایران نقض تعهدات بین ‌المللی این کشور و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه مرتبط با برجام) است. پیش از این خبرگزاری‌های غربی اخبار متناقضی درباره نظر کارشناسان ملل نسبت به موشک شلیک شده به ریاض منتشر کردند، چند روز پیش در حالی که خبرگزاری رویترز نوشت بنا به گزارشی محرمانه کارشناسان سازمان ملل می‌گویند موشک ظاهرا ساخت ایران بوده، خبرگزاری فرانسه نوشت بنا به گزارشی محرمانه کارشناسان سازمان ملل نمی‌توانند تایید کنند که موشک ساخت ایران بوده است. ایرانی بودن این موشک از همان ابتدا از طرف عربستان سعودی مطرح شده بود. خانم هیلی این گفته مقام‌های سعودی را تکرار کرد که مشخصات این موشک با موشک قیام ایران مطابقت دارد. یکی از ویژگی‌های مورد اشاره آمریکا، بالک نداشتن موشک قیام و موشک شلیک شده است. آمریکا می‌گوید موشک قیام تنها موشک بالستیک کوتاه‌برد بدون بالک است. سخنرانی نیکی هیلی یک روز پس از آن انجام شد که فرصت ۶۰ روزه کنگره آمریکا بدون تصویب تحریم یا اقدامی علیه ایران به پایان رسید. با توجه به آن که دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد، کنگره می‌توانست تحریم‌های ایران را برگرداند، اما چنین نشد. نیکی هیلی گفت دولت دونالد ترامپ بر مساله هسته‌ای متمرکز نیست و با در نظر گرفتن همه اقدامات ایران، می‌خواهد ائتلافی بین المللی برای عقب راندن ایران بسازد. خانم هیلی گفت توافق هسته‌ای نتوانسته رفتار ایران در حوزه‌های دیگر را اصلاح کند و کمک سپاه به گروه‌های شبه‌نظامی و تروریستی افزایش یافته است.

7HIKWDFHKJCDXN3EXO4PPZSPUA.JPG

آمریکا برنامه‌ای دارد

نمایندگی ایران در سازمان اتهام‌های خانم هیلی را رد کرده و گفته است: "دولت آمریکا برنامه‌ای برای پیشبرد اهدافش دارد و مدام در تلاش است تا با مواردی که جمع می‌کند افکار عمومی را در این جهت منحرف کند."

"به عنوان بخشی از این برنامه، ساعاتی پس از آنکه موشک شلیک شد و قبل از آن که حتی عربستان در مورد آن ادعایی کند، رئیس جمهور آمریکا همین اتهامات حملات موشکی را علیه ایران مطرح کرد."

این دفتر ادامه داده که ایران هیچ موشکی به یمن ارسال نکرده و افزوده است که این گزافه گویی‌ها در راستای ادامه برنامه‌های دیگر آمریکا در خاورمیانه است، از جمله لاپوشانی اقدامات ماجراجویانه این کشور در منطقه خاورمیانه و حمایت بی چون و چرا از دولت اسرائیل.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com