Sunday, Jan 14, 2018

صفحه نخست » حسن روحانی: ماجرا تمام شد

rouhani_011418.jpgرادیو زمانه، حسن روحانی در تازه‌ترین اظهار نظر خود درباره اعتراضات سراسری، از عملکرد نیروهای امنیتی تقدیر کرد و اعتراضات را پایان یافته خواهند. او همچنین اظهارات کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران را «بی‌‌ادبانه و توهین‌آمیز» توصیف کرد و گفت «هرکس حرف می‌زند یا اعتراضی می‌کند، یا خس و خاشاک است یا گاو یا گوساله و یا آشغال. این چه طرز حرف زدن است».

رئیس جمهوری ایران که در جشنواره فارابی سخن می‌گفت با اشاره به اعتراضات سراسری دیماه در ایران گفت: «چرا توهین کرده و بی‌ادبانه با جامعه برخورد می‌کنیم. عده‌ای آمده‌اند و اعتراض داشتند و برخی هم از این اعتراض‌ها سوء استفاده کردند، اما نباید همه را به یک چوب برانیم، بلکه باید دقیق سخن بگوییم به‌خصوص در تریبون‌های مقدس دقیق‌تر حرف بزنیم چرا که ملت ما ملت بزرگی هستند».

کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۲ دیماه معترضان را «آشغال» خواند. سخنان او با واکنش منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی، اصلاح‌طلبان و حتی برخی از اصول‌گرایان همراه شد و بسیاری آن را با اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران پس از آغاز جنبش اعتراضی ۱۳۸۸ مقایسه کردند که معترضان را «خس‌و‌خاشاک» نامید.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود مدعی شد «نیروهای امنیتی به خوبی این اعتراضات را اداره کرده‌اند و ماجرا تمام شد». پیش از روحانی، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران نیز ۱۳ دیماه نیز این اعتراضات را پایان‌یافته خوانده بود.

اعتراضات ۱۰ روزه دیماه ۱۳۹۶ که در ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران برگزار شد، بیش ۳۷۰۰ تن بازداشت و دست‌کم ۲۲ تن کشته شدند. همچنین بین سه تا پنج‌تن دیگر نیز نیز در دوران بازداشت جان باختند.

راهپیمایان در این اعتراضات که یکی از شعارهای اصلی آن «نان، کار، آزادی» بود، به گرانی و فساد اقتصادی و گسترش بیکاری و همچنین استبداد سیاسی معترض بودند.

اکنون حسن روحانی می‌گوید «عده‌ای در خیابان‌ها، به حق یا ناحق اعتراض کردند» اما تشخیص اینکه برخی از معترضان از جایی تحریک شده‌اند یا قصد جاسوسی داشتند «باید در یک دادگاه صالح ثابت شود».

با این حال او تأکید کرد که آمریکایی‌ها هم در موضوع داخلی ایران و هم در برجام شکست خوردند.

خط عمومی‌ای حکومت در برابر خیزش اعتراضی دی‌ماه تفکیک میان اعتراض به حق و اغتشاش، و بردن اعتراض در چارچوب گفتار حکومتی و از این طریق حکومتی کردن آن بوده.

همزمان بسیاری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله رهبر ایران «دشمنان خارجی» را نیز به دست داشتن در اعتراضات متهم کرده‌اند.

از سوی دیگر جناح‌های محافظه‌کار مخالف دولت بر وجه اقتصادی اعتراضات و دولت و هوادارانش بر وجه سیاسی این اعتراضات تأکید می‌گذارند.

آقای روحانی! از حق کشته‌ها حرف بزن، زنده‌ها خودشان حرف خواهند زد

در همین زمینه کانال جامعه نو در واکنش به اظهارات امروز حسن روحانی از رییس جمهوری خواست به جای پاسخ به دیگران از کشته‌های اعتراضات اخیر صحبت کند.

در این یادداشت تلگرامی آمده است:

آقای روحانی در نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفته است: کسانی مردم را خس و خاشاک و آشغال نامیده‌اند و ...

نزدیکان آقای روحانی به ایشان برسانند که این تاکتیک «حرف نغز قابل تیتر کردن» حداقل امروز جواب نمی‌دهد. در روزی که خبر مرگ دلخراش بیش از سی جوان زحمتکش کشور در یک نفت‌کش و تایید خبر مرگ موسوم به خودکشی جوانان ناکام از اینجا و آنجا می‌رسد، لطیفه گفتن رئیس‌جمهوری جای استیضاح ملی مردمی دارد.

آقای روحانی! به‌جای حرف زدن از کلمات اشخاصی که مردم آن‌ها را می‌شناسند، درباره کشته‌شدگان حرفی بزن. توضیح بده برای جلوگیری از کشتار چه کردی و چگونه پیگیری خواهی کرد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com