Saturday, Feb 17, 2018

صفحه نخست » سوئد: احمدرضا جلالی شهروند سوئد است و نباید اعدام شود

sweden_021718.jpgبی بی سی - وزارت خارجه سوئد اعلام کرده احمدرضا جلالی، استاد دانشگاهی که به جرم "جاسوسی" در ایران به اعدام محکوم شده، شهروند این کشور اروپایی است و نباید اعدام شود. دیوان عالی قضایی ایران چند روز پیش با درخواست تجدیدنظر در حکم اعدام آقای جلالی مخالفت کرد.

بنابر گزارش رسانه‌های سوئد و خبرگزاری رویترز این خبر را یکی از مقام‌های وزارت خارجه سوئد امروز شنبه (۱۷ فوریه) به رادیو ملی این کشور، اس‌وی‌تی، گفته است.

به گزارش رویترز، پاتریک نیلسون، سخنگوی وزارت خارجه سوئد گفته: "ما مطلع هستیم که اداره مهاجرت شهروندی آقای جلالی را تایید کرده است و بر همین مبنا پیگیر سرنوشت این شهروند سوئد هستیم."

"ما به طور منظم با مقام‌های ایران در ارتباطیم و از نظرگاه خودمان و قوانین سوئد در ارتباط با مجازات اعدام آنها را مطلع کرده‌ایم، ما خواستار توقف اجرای حکم اعدام آقای جلالی هستیم و تصمیم‌مان در این باره هم تغییرناپذیر است."

خبر تایید شهروندی سوئدی آقای جلالی در حالی طرح شده که دو هفته پیش، وکیل او گفته بود دیوان عالی ایران درخواست بازبینی حکم اعدام را رد کرده است.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

به خبرگزاری فرانسه زینت طاهری روز سه‌شنبه (هفتم فوریه - ۱۸ بهمن) گفته بود: "قاضی درخواست ما را ظرف کمتر از یک ساعت در روز یکشنبه رد کرد."

او گفته بود با توجه به حساسیت این پرونده بار دیگر از دیوان عالی خواهد خواست درخواست آنها را به طور کامل بخواند و بررسی کند.

به گفته خانم طاهری امکان ارائه درخواست های متعدد برای بازبینی پرونده وجود دارد هرچند هیچ تضمینی برای پذیرش آن وجود ندارد.

آقای جلالی که برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می کرد در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد. دیوان عالی آذر ماه - دسامبر ۲۰۱۷ - حکم اعدام او را تایید کرد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com