Saturday, Mar 31, 2018

صفحه نخست » آمریکا کمک مالی برای بازسازی سوریه را متوقف کرد

59C2FCAA-6D0F-4D30-B654-9BC93D07264E.jpegرئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش اعلام کرد که کشورش به زودی از سوریه خارج می‌شود. اکنون گزارش شده که دونالد ترامپ کمک‌های مالی خود برای بازسازی سوریه را نیز به حال تعلیق درآورده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه (۲۹ مارس/ ۹ فروردین) در جریان یک سخنرانی در ایالت اوهایو اعلام کرد کشورش به‌زودی از سوریه خارج می‌شود. یک روز بعد از این سخنرانی، روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشت، ترامپ از وزارت امور خارجه آمریکا خواسته است کمک نقدی ۲۰۰ میلیون دلاری برای بازسازی سوریه را به حالت تعلیق درآورد.

دولت آمریکا به تازگی مجوز اختصاص مبلغی برای کمک به بازسازی سوریه را صادر کرده بود، اما به نوشته وال‌استریت ژورنال ترامپ پس از آنکه گزارش مربوط به اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار دیگر برای کمک سوریه را در رسانه‌ها خواند از وزارت خارجه خواست این کمک‌ها را متوقف کند.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید
پولی که ترامپ دستور تعلیق آن را صادر کرده، رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده در ماه فوریه در جریان نشست ائتلاف بین‌المللی ضد داعش وعده داده بود. ماموریت رکس تیلرسون به عنوان وزیر خارجه امروز، شنبه ۳۱ مارس ۲۰۱۸، پایان می‌یابد.

تعلیق کمک مالی به بازسازی سوریه یک روز پس از اعلام ترامپ برای خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه انجام شد. ترامپ در سخنرانی روز پنجشنبه خود در اظهاراتی که برای بسیاری از ناظران غیرمترقبه بود گفت: «ما به‌زودی سوریه را ترک می‌کنیم. بگذاریم از این پس دیگران کار را در آنجا ادامه دهند.».
رئیس جمهوری آمریکا اضاف کرد: «ما صد درصد آنچه را به خلافت اسلامی (داعش) تعلق داشت خیلی زود پس می‌گیریم، و از آنجا خارج می‌شویم و به کشور خودمان، ‌جایی که به آن تعلق داریم، باز می‌گردیم.»

سیاست تازه ترامپ در مقابل تیلرسون و پنتاگون
ارتش آمریکا در سوریه حدود ۲ هزار نفر نیرو دارد که بیشتر در مناطق شمال شرقی سوریه و در منطقه زیر کنترل کردهای سوریه مستقر هستند. در ماه ژانویه رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که کشورش برای مبارزه با بقایای گروه "دولت اسلامی"، حضور نظامی خود در سوریه را گسترش خواهد داد.
تیلرسون تاکید کرده بود که حضور نظامی و سیاسی آمریکا در سوریه برای منافع ملی کشورش بسیار با اهمیت است. او هم‌چنین گفته بود آمریکا در مورد سوریه نباید اشتباه سال ۲۰۱۱ را تکرار کند. او با "زودهنگام" خواندن خروج ارتش آمریکا از عراق تاکید کرد که این کار نباید در مورد سوریه هم تکرار شود.

تاکنون پنتاگون نیز موضعی مشابه وزیر خارجه برکنارشده داشت. جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا پیشتر از آماده‌سازی لشکری متشکل از ۳۰ هزار نفر از افراد بومی و عمدتا کرد برای حفاظت از مرزهای سوریه خبر داده بود. این خبر با واکنش تند ترکیه مواجه شد، واکنشی که در نهایت به ورود ارتش ترکیه به شمال سوریه و به‌دست گرفتن کنترل منطقه کردنشین عفرین منجر شد.
وزارت دفاع آمریکا هنوز درباره مواضع تازه دونالد ترامپ در باره سوریه اظهارنظری نکرده است.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy