Friday, Jan 25, 2019

صفحه نخست » مورد عجیب مرضیه هاشمی و غربت روزنامه نگاران زندانی در ایران

press_012519.jpgرویداد۲۴ - مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی شبکه پرس تی وی در روزهای قبل بازداشت شد. بازداشت او با اعتراض شدید مقامات ایرانی مواجه شد که معتقد بودند بازداشت روزنامه نگاران نقض آزادی بیان است. سرانجام هم خبر رسید مرضیه هاشمی آزاد شده است و خیال افراد نگران آزادی روزنامه‌نگاران راحت شد.

صداوسیما در بخش‌های مختلف خبری، از ابهام در وضعیت مرضیه هاشمی می‌گفت. رئیس قوه قضائیه هم از کسانی بود که نگرانی خود از نقض آزادی روزنامه‌نگاران در آمریکا را بیان کرد. رئیس مجلس نیز در نطق خود از اقدام غیر انسانی آمریکا در بازداشت یک خبرنگار سخن گفته بود.

محمدجواد ظریف دستگیری مرضیه هاشمی را سیاسی و غیرقابل قبول خوانده بود. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه نیز گفته بود آمریکا به کشوری خطرناک برای خبرنگاران تبدیل شده است.

علی عسگری رئیس صداوسیما هم بازداشت یک خبرنگار را حرکتی غیرقانونی و غیرانسانی توسط دولت امریکا توصیف کرده بود.

اعتراض مقام‌های ایرانی در حمایت از مرضیه هاشمی در حالی انجام می‌شد که تاکنون هیچکدام از این مقامات در اعتراض به بازداشت روزنامه‌نگاران ایرانی سخنی نگفته بودند. همزمان که مرضیه هاشمی از زندان آمریکا آزاد می‌شد، ماشالله شمس الواعظین در ایران به دادگاه احضار شد. احضار روزنامه‌نگاران در مدت اخیر کم نبوده است:

همین روزها حکم 5 سال زندان برای یاشار سلطانی نیز صادر شده است. او پیشتر به خاطر افشای املاک نجومی مشهور شده بود و در حوزه شهرسازی، قلم می‌زند.

حسین دهباشی فعال رسانه‌ای که بیشتر با ساخت مستند برای انتخابات روحانی و برنامه خشت خام شناخته می‌شد، خبر داد که حکم زندانش قطعی شده و چند روز دیگر باید خود را به زندان معرفی کند.

ساسان آقایی یکی از این روزنامه نگاران است. در زمان بازداشت آقایی گفته شد وی به اتهام ارتباط با رسانه‌های خارجی بازداشت شد. او بعد از مدتی از زندان آزاد شد.

مسعود کاظمی یکی دیگر از روزنامه‌نگاران بازداشتی است. گفته می شود کاظمی به خاطر مطالبی که در توئیتر منتشر کرده است بازداشت شد. کاظمی بعد از آزادی، مطلبی در صفحه توییتر خود نمی‌نویسد.

پویان خوشحال و امیرحسین میر اسماعیلی دو روزنامه‌نگاری بودند که در صفحات توییتر خود مطالبی منتشر کرده بودند که از نظر دستگاه قضایی، توهین به شمار می‌رفت. این افراد به نظر می رسد با اتهامات سنگینی رو به رو باشند.

چندین مدیر کانال های تلگرامی در ایام انتخابات ۹۶ نیز با اتهاماتی تا چندین ماه در بازداشت به سر بردند و اکنون نیز منتظر احکام قضایی خود هستند.

ماشالله شمس الواعظین نیز در هفته گذشته گفته به دادسرا احضار شده است و باید در دادسرای اوین حضور یابد. او گفته سال‌هاست که جز مسئولیت ناچیز صنفی در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و تدریس روزنامه‌نگاری فعالیت دیگری ندارد و دلیل احضارش را نمی‌داند.

صبا آذرپیک روزنامه نگار دیگری است که پاییز امسال مدت کوتاهی بازداشت شد. او مدارکی از فساد بعضی شرکت‌های دولتی منتشر کرده بود.

مهدی رحمانیان، محمد قوچانی، محمد عطریان فر، فیاض زاهد، عمادالدین باقی، احسان مازندرانی، جواد دلیری، ساجده عرب سرخی، صدرا محقق و یغما فشخامی از جمله روزنامه نگاران شناخته شده ای بودند که بنا به اتهامات مختلف، دوره ای را در بازداشت و یا محکومیت سپری کردند.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy