Thursday, Jan 24, 2019

صفحه نخست » توئیت مایک پمپئو با عکس‌ خامنه‌ای و مادورو خبرساز شد

صدای آمریکا - مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه پنجم بهمن در پیامی در توئیتر و با انتشار عکس‌هایی از دیدارهای نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری نامشروع ونزوئلا نوشت: «دیکتاتورهای متفاوت، با نتایج مشابه»

در این تصاویر دیدارهای نیکلاس مادورو با علی خامنه‌ای، حسن روحانی و محمدجواد ظریف، رهبر، رئیس جمهوری و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران جمع‌آوری شده است. همچنین در تصویر دیگری،‌ نیکلاس مادورو در کنار رائول کاسترو رهبر سابق کوبا دیده می‌شود.

به گزارش رادیو فردا در همین حال، دیپلمات‌های حاضر در سازمان ملل متحد از تلاش‌های آمریکا برای تدوین پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت این سازمان در حمایت کامل از «مجلس ملی ونزوئلا» خبر داده‌اند که آن را «تنها نهاد انتخابی دموکراتیک» در این کشور توصیف می‌کند.

خبرگزاری رویترز، در عین حال پیش بینی کرده است که این تلاش‌ها با مخالفت روسیه به سرانجامی نرسد.

در پیش‌نویس موردنظر آمریکا، تاکید شده است که با توجه به شرایط رو به وخامت در ونزوئلا، شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمایت کامل خود را از مجلس ملی این کشور به عنوان «تنها نهاد انتخابی دموکراتیک» اعلام می‌کند.

در مقابل، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، روز جمعه تاکید کرد که مسکو با فشار ایالات متحده بر شورای امنیت برای حمایت از گوآیدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، مخالفت خواهد کرد.

او در گفت‌وگو با رویترز در پاسخ به پرسشی درباره احتمال مطرح شدن و تصویب چنین قطعنامه‌ای در شورای امنیت تصریح کرد: «چنین اتفاقی نمی‌افتد، برای ما هیچ چیز نغییر نمی‌کند.»

این پیش‌نویس همچنین خواستار آغاز فوری یک روند سیاسی در ونزوئلا برای برگزاری انتخاباتی آزاد، منصفانه و معتبر تحت نظارت بین‌المللی در کوتاه‌ترین زمان ممکن شده‌ است.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا روز جمعه منتشر کرد، مایک پومپئو از اعضای شورای امنیت و دیگر کشورها خواست تا خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

همچنین مایک پومپئو، الیوت آبرامز، یکی از دیپلمات‌های کهنه‌کار وزارت خارجه آمریکا را به عنوان نماینده ویژه در امور ونزوئلا منصوب کرد.

روسیه نیز که از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کند، روز جمعه، پیشنهاد داد که در صورت لزوم و نیاز میان دولت ونزوئلا و مخالفان میانجیگری کند.

این پیشنهاد با استقبال دولت ونزوئلا همراه شده است، نیکلاس مادورو نیز از اعلام آمادگی خود برای مذاکره با گوآیدو و مخالفان خبر داد اما خوان گوآیدو در پاسخ تاکید کرده است که تنها حاضر به انجام گفت‌وگویی مشروط است.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در گفت‌وگویی تاکید کرد که تنها با شرط پایان دادن به تصرف غیرمشروع قدرت و برگزاری انتخابات آزاد، حاضر به گفت‌وگو با نیکلاس مادورو خواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز که عصر جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ونزوئلایی خود به او از حمایت ایران از دولت حاکم در ونزوئلا اطمینان داده بود، روز شنبه با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه درباره آخرین تحولات ونزوئلا تلفنی گفت‌وگو کرد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy