Saturday, Feb 16, 2019

صفحه نخست » فرمانده سپاه پاکستان را تهدید کرد

sepahPak_021619.jpgعاملان حمله تروریستی زاهدان تحت حمایت پاکستان بودند

یورونیوز - فرمانده سپاه پاسداران ایران «نیروهای امنیتی در پاکستان» را به حمایت از گروه مسلح عامل حمله انتحاری اخیر به اتوبوس حامل مرزبانان در استان سیستان و بلوچستان متهم کرد.

این حمله انتحاری غروب روز چهارشنبه ۲۴ بهمن در محدوده چانعلی جاده خاش-زاهدان رخ داد که به کشته شدن ۲۷ تن از ۴۰ سرنشین اتوبوس حامل مرزبانان منجر شد.

بنا به گزارش رسانه های ایران که خبرگزاری فرانسه نیز به آن استناد کرده، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران روز شنبه در سخنانی با اشاره به گروه جیش العدل که ساعاتی پس از حمله یاد شده مسئولیت آنرا بر عهده گرفت، گفت: «دولت پاکستان که این ضد انقلاب‌ها و عناصر خطرناک برای اسلام را پناه داده و می‌داند محلشان کجاست و اینها تحت حمایت نیروهای امنیتی پاکستان هستند، باید نسبت به این جنایتی که صورت گرفته، پاسخگوی قطعی باشد.»

فرمانده سپاه پاسداران در ادامه با تندتر کردن لحن انتقادی خود نسبت به مسئولان سیاسی در پاکستان گفت: «بدون تردید اگر آنها را مجازات نکند در آینده نزدیک اقدامات جبرانی ما روی این نیروی ضدانقلاب انجام خواهد شد و دولت پاکستان هم هرچه می‌بینید آثار و پیامدهای حمایتش از این گروه ضد انقلاب خواهد بود و همانطور که رئیس جمهور گفت برخورد ما با گذشته متفاوت خواهد بود و دولت پاکستان باید نحوه برخوردش با این گروه را تغییر دهد.»

مطالب بیشتر در سایت یورونیوز

این سخنان در حالی ایراد می شود که سفیر پاکستان در ایران به تازگی در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز فارسی ضمن تاکید بر لزوم تلاش مضاعف دو کشور برای متوقف کردن عملیات ترویستی گفته بود: «اکنون زمان سرزنش کردن یکدیگر نیست بلکه نیازمند اقدام مشترک برای امنیت بخشیدن به مرزهای مشترکمان هستیم زیرا تفرقه میان دو کشور موجب تقویت تروریست ها خواهد شد.»

فرمانده سپاه پاسداران که در حاشیه مراسم بزرگداشت جان باختگان حمله انتخاری زاهدان سخن می گفت همچنین به نقش برخی کشورهای منطقه در ایجاد بحران در ایران اشاره و تصریح کرد: «صبر گذشته نظام در برابر توطئه‌ها و دولت‌های مرتجع منطقه بخصوص عربستان و امارات که با دستور آمریکا و رژیم صهیونیستی دست به این اقدامات می‌زنند، متفاوت بوده و ما حتما اقدامات جبرانی انجام خواهیم داد.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی وقوع عملیات «تروریستی» در استان سیستان و بلوچستان با انتشار بیانیه ای نسبت به این حمله واکنش نشان داد و آنرا محکوم کرد.

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ابراز همدردری با خانواده های قربانیان، حمله انتحاری روز چهارشنبه در استان سیستان و بلوچستان با تعابیری همچون «بزدلانه» و «شنیع» محکوم شده است.

***

​وزیر دارایی پاکستان: سفر ولیعهد سعودی به ثبات اقتصادی‌مان کمک می‌کند

اسد عمر وزیر دارایی پاکستان دو روز گذشته در سخنرانی برای هیئت رسانه‌ای دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با تأکید بر اهمیت نتایج مورد انتظار از شورای هماهنگی بین سعودی و پاکستان گفت: «مطمئناً این شورا تأثیر واضحی بر اقتصاد خواهد داشت که نه تنها برای دو کشور بلکه کل منطقه منافعی در پی خواهد داشت».

به گزارش «الشرق الاوسط» این شورا در راستای روابط اقتصادی استراتژیک بلند مدت تأسیس می‌شود، علاوه بر این توافقات و مکانیسم‌هایی را ایجاد می‌کند که نقشه راهی بین سعودی و پاکستان در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، استراتژیک و غیره به وجود می‌آورد.

وزیر دارایی پاکستان نتایج سرمایه‌گذاری سعودی در پاکستان را برای دولت و مردم این کشور مثبت توصیف کرد.

وی همچنین با اشاره به پروژه آینده سعودی در پاکستان برای تأسیس پالایشگاه نفت در بندر «گوادر» گفت: «پاکستان قادر خواهد بود از منافع نفتی سعودی از جمله مواد خام و فرآورده‌های نفتی استفاده کند، این امر به تأمین ارز برای پاکستان و مقابله با تورم کمک می‌کند، در مقابل این سرمایه‌گذاری برای سعودی نیز سود و منافعی در پی خواهد داشت».

وزیر دارایی پاکستان یادآور شد: «پاکستان منابع طبیعی قوی دارد و به سرمایه نیاز دارد، ادغام نیروها و تلاش‌های دو کشور دوست و برادر تکامل و پیوند واضح و سازنده‌ای را به وجود می‌آورد. ما بر این باوریم که این توافقنامه‌ها به احیای اقتصاد پاکستان و سود سرمایه‌گذاری برای سعودی منجر خواهد شد».

عمر اشاره کرد: «شرکت معادن سعودی نیز در پاکستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد که بازده و سود اقتصادی قابل توجهی را برای طرفین خواهد داشت».

از سوی دیگر، حیدر زیدی وزیر حمل و نقل دریایی پاکستان گفت: «وضعیت امنیتی در پاکستان به کرات از گذشته بهتر شده‌است و سعودی پس از اطمینان از این شرایط میلیاردها ریال در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌است».Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com