Thursday, Nov 14, 2019

صفحه نخست » افزایش قیمت بنزین؛ شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات شد

naarami_111519.jpgرادیو فردا - یک روز پس از افزایش سه برابری قیمت بنزین در ایران، شهرهای مختلف کشور صحنه تجمعاتی در اعتراض به این تصمیم دولت حسن روحانی است.

بنا بر ویدیوهایی که عصر جمعه ۲۴ آبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، اعتراضات به‌ویژه در شهرهای غربی ایران و استان خوزستان متمرکز بوده است.

این ویدیوها ساکنان شهرهای اهواز، ماهشهر، امیدیه و بهبهان را نشان می‌دهد که با سر دادن شعار تصمیم دولت را به چالش کشیده و آن را به زیان قشرهای فرودست دانسته‌اند. از جمله در بهبهان معترضان شعار می‌دهند که «بنزین گران‌تر شده، فقیر فقیرتر شده».

ساکنان اهواز نیز در شعارهای خود خواستار خاموش کردن خودروها و عدم خرید بنزین شده‌اند.

از دیگر شهرهای غرب ایران که صحنه اعتراضات بوده، شهر گچساران در استان کهگیولیه و بویراحمد است.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

همچنین سیرجان در استان مرکزی کرمان نیز شاهد تجمعاتی بوده که به خشونت کشیده است. برخی ویدیوهای منتشرشده حاکی از به آتش کشیده شدن دست‌کم یک پمپ بنزین در این شهر است.

ویدیویی که از مشهد واقع در شمال شرق ایران منتشر شده، معترضان را در حال سر دادن شعارهایی علیه حسن روحانی و سران جمهوری اسلامی نشان می‌دهد؛ «روحانی حیا کن، مملکت را رها کن» و «دیکتاتور حیا کن، مملکت را رها کن» دو شعاری هستند که در ویدیو شنیده می‌شود.

آقای روحانی در اظهارات روز جمعه خود تاکید داشته که افزایش قیمت بنزین «به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه» است.

به گفته وی، دولت «هرگز قصد برداشت» از پول ناشی از افزایش قیمت بنزین را ندارد و «همه درآمد آن به خانوارها بازخواهد گشت».

بر اساس طرح دولت، قرار است ماهانه به خانوار‌های تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهار نفره ۱۷۲، و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت شود.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی قیمت بنزین شامگاه پنج‌شنبه در اقدامی ناگهان اعلام کرد که قیمت بزنین افزایش یافته است. بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان شده است. هر لیتر بنزین سوپر نیز ۳۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

این اقدام در همان ساعات شب به اعتراضاتی در برخی شهرها از جمله اهواز منجر شد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy