Sunday, Dec 8, 2019

صفحه نخست » بازداشت چند نظامی سعودی در آمریکا

بی بی سی - در پی تیراندازی مرگبار یک نظامی عربستانی در یکی از پایگاه های نیروی دریایی آمریکا در ایالت فلوریدا، مقامات امنیتی آمریکایی چند شهروند سعودی را برای بازجویی بازداشت کرده اند.

محمد سعید شمرانی که از طرف نیروی هوایی عربستان سعودی برای شرکت در یک دوره آموزشی به پایگاه پنساکولا اعزام شده بود، روز جمعه (شش دسامبر) سه نفر را به ضرب گلوله کشت و هشت نفر از جمله دو افسر پلیس را زخمی کرد. او خود با شلیک ماموران پلیس کشته شد.

رسانه های آمریکا روز شنبه (هفت دسامبر) گزارش دادند که حداقل شش نظامی سعودی دیگر که در پایگاه حضور داشتند، بازداشت شده و تحت بازجویی قرار دارند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشته است که سه نفر از بازداشتی ها مشغول فیلمبرداری از واقعه بوده اند.

888877.jpg

مقامات هنوز در تلاش هستند که انگیزه مهاجم را مشخص کنند.

بنا بر گزارش ها، یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی توییتر که گمان می رود به محمد سعید شمرانی تعلق داشته باشد، اخیرا مطالب ضد آمریکایی منتشر کرده بود.

با این حال، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که فعلا نمی تواند این حمله را "تروریستی" توصیف کند.

آقای اسپر که روز شنبه در نشستی در کالیفرنیا صحبت می کرد گفت که پیش از نتیجه گیری نهایی، ابتدا روند تحقیقات باید تکمیل شود.

تیراندازی روز جمعه حدود ساعت ۷ صبح به وقت محلی در دو طبقه یک کلاس درس در پایگاه شروع شد.

دو افسری که در جریان این تیراندازی مجروح شده‌اند از ناحیه دست و پا زخمی شده‌اند و انتظار می‌رود با مشکل جدی روبرو نشوند.

این پایگاه نیروی دریایی که حدود ۱۶ هزار نظامی و ۷۴۰۰ نفر کارمند غیرنظامی دارد، یکی از مراکز آموزشی عمده برای نظامیان کشورهای متحد آمریکاست.

این دومین تیراندازی مرگبار در پایگاه‌های نظامی آمریکا طی یک هفته گذشته است. روز چهارشنبه گذشته در پایگاه معروف پل هاربر هاوایی یک سرباز نیروی دریایی دو کارگر در این پایگاه نظامی را کشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان به کاخ‌سفید تلفن کرده و در گفتگو با آقای ترامپ مرراتب تسلیت خود به خانواده‌های قربانیان را اعلام کرده است."

آقای ترامپ گفت پادشاه عربستان در این تماس تلفنی تاکید کرده است: "این فرد (مهاجم) به هیچ وجه نماینده احساسات مردم عربستان نیست که عاشق مردم آمریکا هستند."

تیموتی کینسلا، از فرماندهان این پایگاه، هم گفت که او از نحوه مواجهه سریع با این واقعه "شگفت‌زده و عمیقا تحت تاثیر" قرار گرفته است.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com