Tuesday, Jul 7, 2020

صفحه نخست » ترور کارشناس برجستۀ عراقی به دست شبه‌نظامیان طرفدار ایران؟

terror_070620.jpgایران اینترنشنال - هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی عراق و از مخالفان نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور، شامگاه دوشنبه در بغداد ترور شد.

وزارت کشور عراق با تایید خبر ترور الهاشمی اعلام کرد او پس از ترور جان باخته است.

بنابر گزارش‌ها، الهاشمی لحظاتی بعد از ترور به بیمارستان منتقل شد اما بر اثر شدت جراحات ناشی از گلوله‌هایی که به او شلیک شده بود، جان باخت.

منابع امنیتی به رسانه‌های عراق گفتند که در جریان این ترور، افراد مسلح سوار بر دو موتور در منطقه زیونه در شرق بغداد به سوی الهاشمی تیراندازی کرده و او را کشتند.

ویدیوهای برگرفته از دوربین‌های مدار بسته که از لحظه ترور هشام الهاشمی منتشر شده است نشان می‌دهد که چهار فرد با دو موتور در نزدیکی منزل الهاشمی در منطقه زیونه در شرق بغداد به خودروی او نزدیک می‌شوند یکی از این افراد مسلح با نزدیک شدن به خودروی این تحلیلگر عراقی خودروی او را به گلوله می‌بندند. فرد مهاجم سپس به در راننده نزدیک شده و چندین گلوله از شیشه سمت راننده به سوی الهاشمی شلیک می‌کند.

منابع عراقی گزارش دادند که الهاشمی در حال بازگشت از یک برنامه تلویزیونی بود که از سوی این افراد مسلح ترور شد.

47874.jpg

***

خبر تکمیلی:

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، رسماً ترور هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی و سیاسی را محکوم کرد. به گفتۀ خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی، داعش مسئولیت سوءقصد را به عهده گرفته است. اما برخی رسانه‌های عراقی، شبه‌نظامیان طرفدار ایران را مسئول قتل می‌دانند. هشام الهاشمی، هنگام اعتراضات و تظاهرات گستردۀ مردم عراق، از سوی گروه‌های تحت نفوذ تهران تهدید به مرگ شده بود.

در ماه سپتامبر ٢٠١٩/مهر ٩٨، قبل از آغاز موج بزرگ تظاهرات، هشام الهاشمی و ١٣ تن دیگر از شخصیت‌های عراقی از سوی گروه‌های طرفدار جمهوری اسلامی ایران تهدید به مرگ شده بودند. همۀ این افراد در پیام‌های تهدیدآمیز و مکرر اینترنتی به "خیانت به وطن" و "طرفداری از اسرائیل و آمریکا" متهم شده بودند.

یکی از ویژگی‌های هاشمی به عنوان کارشناس، نزدیکی و آشنایی‌اش با محافل سنی، شیعه و کرد بود. او با برهم صالح رئیس جمهوری عراق نیز روابط نزدیکی داشت و بارها در سازماندهی جلسات آشتی و مصالحه میان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف شرکت کرده بود.

***

منابع عراقی ابوعلی العسکری، مسئول نظامی کتائب حزب‌الله گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران، را متهم اصلی ترور تحلیل‌گر عراقی هشام الهاشمی می‌دانند.

کانال الحره آمریکا نام اصلی ابوعلی العسکری را حسین مونس معرفی کرد. مونس که منابع عراقی او را عامل ترور هاشم الهاشمی می‌دانند عضو کتائب حزب‌الله و از مشاوران امنیتی و نظامی این گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران است. حسین مونس هیچ‌گاه با نام اصلی خود در رسانه‌ها ظاهر نمی‌شود.

همزمان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در بیانیه‌ای هشام الهاشمی را یک تحلیلگر و کارشناس استراتژیک و کسی توصیف کرد که سهم بسزایی در گفت‌وگوهای سیاسی و امنیتی عراق داشته است.

نخست وزیر عراق در بیانیه خود تاکید کرد که «با غم و اندوه بسیار خبر شهادت کارشناس استراتژیک، هشام الهاشمی، را دریافت کردم که به دست یک گروه مسلح خارج از قانون ترور شد.» مصطفی الکاظمی در این بیانیه تاکید کرد اجازه نخواهد داد این گونه ترورها بار دیگر به عراق بازگردد.

گزارش‌های حاکی است که نخست وزیر عراق مسئول امنیتی که ترور الهاشمی در محدوده مدیریت او در بغداد رخ داده را از سمتش برکنار کرده است.

جزییات قتل هشام الهاشمی؛ ترور پس از صحبت درباره وابستگی حشدالشعبی به خامنه‌ای

ایران وایر - «سرتیپ سعد معن»، مدیر رسانه‌ای وزارت کشور عراق غروب روز دوشنبه اعلام کرد که «هشام الهاشمی» بعد از اصابت چندین گلوله‌ افراد مسلح ناشناس که سوار بر موتورسیکلت از مقابل خانه او در منطقه «زيونة» بغداد رد می‌شده‌اند، کشته شده است. معن همچنین در یک فایل صوتی که به دست خبرنگار «ایران‌وایر» رسیده، گفته که الهاشمی پس از انتقال به بیمارستان «ابن النفيس» بغداد پایتخت عراق جان باخته است.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

به گزارش ایران‌وایر، «شیخ غيث التميمی»، رییس حزب «المواطنة» (شهروندی) عراق در یک گفتگوی تلویزیونی کتائب حزب‌الله (وابسته به حشدالشعبی) را به ترور این کارشناس مسایل امنیتی متهم کرده و گفته است: «الهاشمی پیام‌هایی از طریق واتس‌اپ دریافت کرده که نشان می‌دهد کتائب حزب‌الله، چند روز قبل از این ترور، وی را تهدید کرده است. پیام‌هایی که ذخیره شده‌اند.» التميمی همچنین اظهار داشته که اسکرین‌شات گفتگوهای بین او و الهاشمی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهد کرد.

التمیمی همچنین در توییتر خود خطاب به «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق نوشته است: «براساس اسنادی که شهید هشام در اختیار من گذاشته است افراد دخیل در قتل قابل شناسایی هستند. برای ارائه این اسناد به شما، آمادگی کامل دارم. لحظاتی پیش نیز همان افراد مرا به دلیل اعلام وجود اسناد مذکور تهدید کردند. منتظر موضع‌گیری شما هستیم. چنانچه کشته شدم، شما مسئول خون‌ بنده و هشام هستید.»

«جمال الكربولی»، ریيس حزب «الحل» (راهکار) سنی نیز در توییتر خود ضمن متهم کردن شبه‌نظامیان مسلح به قتل الهاشمی گفته است: «بی‌پروایی و ضعف کافی است. بیش از این به باندهای ترور و جنایت مجال ندهید، چون آن‌ها سرزمین عراق را مملو از فساد و آسمان کشور را پر از موشک کرده‌اند. این شبه‌نظامیان تروریست حکومت را مسخره و دولت را تحقیر می‌کنند. همین‌ها شهید هشام الهاشمی را کشتند؛ بنابراین یا دولت انتقام خون او را می‌گیرد یا اینکه خود نیز مانند شبه‌نظامیان است.»

«برهم صالح»، رییس‌جمهور عراق نیز راجع به این حادثه در توییتر خود ضمن تاکید بر لزوم تعقیب مجرمان اظهار داشته است: «جنایتی نفرت‌انگیز، انسان عراقی را هدف قرار داد، درحالی‌که حق ما زندگی آزاد و محترمانه است.»

بنا به اعلام دفتر مصطفى الكاظمی، نخست‌وزیر عراق، او نیز وعده تعقیب قاتلان هشام الهاشمی کارشناس مسایل امنیتی داده و تاکید کرده که هرگز اجازه نمی‌دهد عراق بار دیگر میدان عملیات ترور باشد و نهادهای امنیتی از هیچ‌گونه تلاشی برای تعقیب جنایتکاران دریغ نخواهند کرد.

علاوه بر این‌ها، سفارت آمریکا در عراق نیز در بیانیه‌ای، ضمن توصیف حادثه قتل دکتر و شخصیت آکادمیک، هشام الهاشمی به «ترور بزدلانه»، اعلام کرده است: «خسران دردناک این گنج ملی را به خانواده او و ملت عراق صمیمانه تسلیت می‌گوییم. از دولت عراق می‌خواهیم هرچه سریع‌تر عاملان ترور او را به دستگاه عدالت بسپارد.»

«روزی دیاز»، سخنگوی دولت بریتانیا در امور خاورمیانه هم در توییتر خود قتل الهاشمی را محکوم کرده و خواستار محاکمه عاملان این جنایت شده است. توییتر رسمی حشدالشعبی نیز با انتشار پیام تسلیتی به مناسبت قتل الهاشمی، قاتلان او را «گروه‌های تروریستی» توصیف کرده است.

هشام الهاشمی ۴۷ ساله، کارشناس آگاه به مسایل گروه‌های مسلح و از افراد نزدیک به مصطفى الكاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق بود و کتاب‌های زیادی در زمینه مطالعات استراتژیک دارد. دیدگاه‌های شجاعانه او راجع به عراق نیز در اخبار و گزارش‌های «ایران‌وایر» منتشر شده است.

او چند ساعت پیش از قتلش، در توییتر خود، تقسیم‌بندی عراق را حول سه محور دانسته بود؛ عرف سهمیه‌بندی (قدرت بین شیعیان و سنی‌ها و کردها) احزاب مسلط و احزاب دینی. وی دو ساعت پس از حضور در برنامه زنده یکی از شبکه‌های عربی که برای بررسی پژوهش جدیدش درباره «وابستگی حشدالشعبی به خامنه‌ای» برگزار شد، به قتل رسید. عراقی‌ها ویدیوهای زیادی از لحظه قتل هاشمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy