Wednesday, Jan 13, 2021

صفحه نخست » سردار طلایی راه خود را از اصولگرایان جدا کرد

rooy13.jpgپیش از این رویداد۲۴ نوشته بود که مرتضی طلایی برنامه‌های جدی خود را برای ورود به انتخابات شورای شهر آغاز کرده است. جلسات منظم او با شورایاران مناطق مختلف تهران همچنان ادامه دارد. حتی هفته گذشته او در کنار عباس جدیدی دیگر چهره اصولگرای دوره قبلی شورای شهر به یک حسینیه تازه تاسیس در جوادیه تهران رفت که ظاهرا بدون مجوز ساخته شده بود.

رویداد۲۴ - پیروز حناچی نیز به جزییاتی از ساخت این حسینیه اشاره کرده بود و خبر داد که بخشی از املاک نجومی از مرتضی طلایی و معصومه آباد و زهرا مشیر استخاره همسر قالیباف پس گرفته شده است. روز بعد طلایی در مقام پاسخگویی درآمد و گفت «از آقای شهردار تهران می‌خواهم اگر سندی در رابطه با صحبت‌هایشان و ملک اشاره شده در مصاحبه خود دارند منتشر کنند. همچنین جرأت داشته باشند که در آن اگر اجحافی به بیت المال و املاک شهروندان تهرانی شده افشا کنند.»

سردار طلایی همچنین گفته بود «موضوع مربوط به یک حسینیه است که مالکیت آن متعلق به شهرداری و بهره‌برداری آن مربوط به حوزه فرهنگی است. چند وقت پیش یک تیم از شهرداری آمده بود و در این حسینیه پیگیری کرد تا مطمئن بشوند فقط کار فرهنگی انجام می‌شود یا خیر.»

روندی که در دوره سابق شورایاری به کرات اتفاق می‌افتاد، اما این دوره تا حدی جلوی آن گرفته شده بود. حضور مرتضی طلایی در آن حسینیه نشان داد قصه‌های عجیب تهران همچنان ادامه دارد.

اما فعالیت سردار طلایی مخفی نماند و سرانجام در همین هفته او خود را دبیرکل تشکیلات جدیدی به نام همنا (هماهنگی ملی نیرو‌های انقلاب) معرفی کرد. تشکیلاتی که ظاهرا قرار است فقط در شهر تهران برای انتخابات شورا‌های شهر، حضور پیدا کند و لااقل تا امروز در رسانه‌ها درباره اعضا و احزاب احتمالی عضو این جبهه هیچ صحبتی به میان نیامده است.

جمنا، شانا و همنا

به گزارش رویداد۲۴ اصولگرایان ۴ سال قبل تحت عنوان جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب (جمنا) فعالیت کردند و در انتخابات مجلس زیر پرچم شانا (شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب) جمع شدند. حالا، اما همنا آخرین تشکل اصولگرایان برای انتخابات شوراهاست که همین مسئله باعث شده بعضی نسبت به این شکل از نامگذاری‌ها انتقاد کنند. چه آنکه اصحاب لشکر سایبری توییتر معتقدند که همنا در راستای جمنا نیست و از اینکه مرتضی طلایی خود را دبیرکل این تشکیلات نامیده، انتقاد می‌کنند. تشکیلات همنا ظاهرا فعلا فقط دبیرکل دارد و نیرو‌های پیاده نظام هنوز برای آن تعریف نشده است.

به گزارش رویداد۲۴ به نظر می‌رسد همنا تلاش طلایی برای گرفتن سهمیه در میان اصولگرایان باشد. چنانچه خبر تاسیس همنا هم در بعضی خبرگزاری‌های اصولگرا سانسور شد. مثلا خبرگزاری فارس یا فردانیوز که مدتی زیر نظر مرتضی طلایی فعالیت می‌کرد، این خبر را منتشر نکردند. با این اوصاف سناریو‌های متفاوتی را می‌توان برای فعالیت مرتضی طلایی و جبهه همنا تصور کرد:

الف) پروژه حذف مرتضی طلایی

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ابهامات در پرونده‌های مالی مرتضی طلایی و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر واگذاری املاکی به همسر او و همچنین خیریه‌های متعدد او، مرتضی طلایی را در موقعیت ضعف قرار داده است. او البته در نشست همنا گفته می‌خواد با فساد مبارزه کند، اما هنوز درباره املاک دریافتی خود و همسرش توضیح نداده است.

به نظر می‌رسد جمعی از اصولگرایان رضایتی از حضور طلایی در فهرست شورای شهر ندارند و پروژه حذف او را دنبال می‌کنند. طلایی با تشکیل همنا قصد دارد با آن‌ها وارد چالش شود. در واقع نشست روز گذشته دبیرکل خودخوانده حزب یک نفره همنا حاوی این پیام بود که مرتضی طلایی، در انتخابات شورای شهر ۱۴۰۰ حضور جدی خواهد داشت. چه اصولگرایان او را در فهرست قرار دهند و چه فهرست بدون نام او بسته شود. مرتضی طلایی در سال ۹۲ هم لیستی به سرلیستی خودش منتشر کرده بود که افرادی مثل مناف هاشمی، چمران، خادم و احمد دنیامالی در آن فهرست قرار داشتند.

ب) پروژه چراغ خاموش

بعید نیست پروژه همنا، حرکت چراغ خاموش اصولگرایان برای فتح شهرداری تهران باشد. با وجود اینکه نارضایتی عمومی از دولت باعث شده اقبال اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری افزایش بیابد، اما وضعیت تهران متفاوت است. تهران و زاهدان شهر‌هایی در ایران هستند که به رادیکال‌ترین گزینه‌ها رای می‌دهند و اقبال به نیرو‌های کلاسیک اصولگرا در آن بالا نیست. شاید اصولگرایان می‌خواهند در تهران لیستی از نیرو‌های عملگرا را برای انتخابات شورای شهر معرفی کنند.

مرتضی طلایی در نشست خبری خود برای رونمایی از «همنا» مبنای فعالیت خود را بر مبارزه با رانت و فساد گذاشته است. اینکه چقدر این شعار از سوی مردم قابل پذیرش باشد، معلوم نیست. اگرچه مرتضی طلایی همه تلاش خود را برای رسیدن به شورای شهر تهران می‌کند، اما آنچه برای او دردسرساز است، سابقه اوست؛ سابقه‌ای که باعث شده هرچند طیف قالیباف از طلایی حمایت کنند اما ممکن است اصولگرایان عدالتخواه تمایلی به همکاری با او نداشته باشند. آنها در مطالب مختلفی که منتشر می‌کنند به دوستی طلایی با بهروز ریخته‌گران ثروتمند ایرانی اشاره می‌کنند که فعالیت گسترده‌ای در پتروشیمی و ذوب آهن و فوتبال انجام داده است و مدت‌ها با مرتضی طلایی در جا‌های مختلف شراکت داشته است؛ شرکت «صنایع بسته بندی پویا نگار اصفهان» یکی از همین شرکت‌هاست.

او از یکسو یکی از نزدیکترین یاران برادران ریخته گران بوده است. البته خود طلایی این ارتباط را تکذیب نکرده است: «این که عزیزی سوال کرده‌اند رابطه بنده با اقای ساکت و ریخته گران چیست. بنده هرگز نگفتم رابطه نداشته‌ام. با آقایان دوست و در امور خیریه و فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی همکاری داشته‌ام، لکن این یک امر شخصی هست و البته چندسالی هست قطع شده است. بحث این اتهامات و مشابه ان موضوع مشخصی هست که بنده عرض می‌کنم. بالاخره اگر بنده رانتی یا سوء استفاده‌ای در هر کجا و به هر شکل کرده‌ام خوب باید اسنادی وجود داشته باشد ان را ارائه دهید.»

این توضیحات کوتاه، بدون محکوم کردن ریخته گران، اولین واکنش مرتضی طلایی درباره ارتباط او با پرونده برادران ریخته گران و پرونده بانک سرمایه است؛ چهره‌ای که با بازداشت بهروز ریخته گران، نامش چه بسا در روز‌های آینده بیشتر و بیشتر در عرصه خبری ایران مطرح شود.

سردار طلایی در آن زمان آنقدر مورد اعتماد برادران ریخته گران بود که به عنوان سخنگوی باشگاه فولاد ماهان به جای فیروز ریخته‌گران به سئوالات رسانه‌ها پاسخ می‌داد. با این حال حضور ریخته گران در پرونده بانک سرمایه به خاطر قرارداری با شهرداری تهران بوده است. قراردادی که شاید تحقیق و تفحص از بانک شهر و بانک قوامین، قسمت‌های تاریک آن را روشن‌تر کند.

Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com