Thursday, Jan 14, 2021

صفحه نخست » نیوزویک: ایران به حوثی‌های یمن «پهپاد انتحاری» داده است

national13.jpgایران اینترنشنال - نیوزویک با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد همزمان با افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، ایران به حوثی‌های یمن پهپاد شاهد-۱۳۶ داده است.

طبق این گزارش، این پهپادها که به «پهپادهای انتحاری» شهرت دارند در استان الجوف در شمال یمن، استان تحت کنترل حوثی‌ها، مستقر هستند.

به گزارش نیوزویک، برد این پهپادها انتحاری دو هزار کیلومتر است و می‌توانند به اهداف آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس حمله کنند.

یک کارشناس امنیتی مسائل ایران، که خواسته نامش فاش نشود، به نیوزویک گفت هدف از استقرار این پهپادها، حمله کردن به انواع مختلف هدف‌هایی است که در تیررس آنها قرار دارد.

او خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی قصد دارد در حمله‌هایی که به اهداف کشورهای مختلف صورت می‌گیرد، نقش خود را انکار کرده و از پیامدهای آن پرهیز کند.

طی سال‌های اخیر علیه کشتی‌های متعلق علیه برخی کشورها از جمله عربستان سعودی در دریای عمان و دریای سرخ حمله‌های خرابکارانه‌ای صورت گرفته که آمریکا و متحدانش در خلیج فارس ایران را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم کرده‌اند.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

در سپتامبر سال ۲۰۱۹، دو سایت نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفتند که انصارالله یمن مسئولیت این حمله‌ها را به عهده گرفت. در عین حال ریاض و واشینگتن و برخی دیگر از دولت‌ها ایران را مسئول این حمله‌ دانستند.

به گفته عربستان سعودی، از جمله تسلیحاتی که در این حمله‌ها مورد استفاده قرار گرفته شاهد-۱۳۱ بوده که مدل قدیمی تر پهپاد شاهد-۱۳۶ بوده است.

از سوی دیگر، در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، نگرانی‌ها از شدت گرفتن تنش‌های منطقه ای افزایش یافته است، چراکه مقامات ایرانی هشدار داده‌اند که انتقام سلیمانی را خواهند گرفت.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا، یک‌شنبه ۲۱ دی‌ماه اعلام کرد که دولت ایالات متحده تعیین شبه‌نظامیان حوثی یمن را به عنوان «سازمان تروریستی» می‌شناسد و قرار است وزارت خارجه ایالات متحده کنگره این کشور را در جریان تعیین گروه نظامی «انصارالله» به عنوان سازمان تروریستی قرار دهد.

به گفته او، این قدم در راستای آن برداشته شده تا حوثی‌ها را در برابر «اقدامات تروریستی» از جمله حملات برون‌مرزی که غیرنظامیان،‌ تاسیسات و حمل و نقل دریایی را تهدید می‌کند، پاسخگو کند.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy