Tuesday, May 25, 2021

صفحه نخست » واکنش روحانی، رئيسی و لاریجانی به فهرست هفت نفره شورای نگهبان

vakonesh_052521.jpgدویچه وله - در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران تنها اسامی هفت نفر توسط شورای نگهبان اعلام شده و حتی صلاحیت علی لاریجانی تایید نشده است. رئيسی خواسته است انتخابات "رقابتی‌" شود و لاریجانی گفته "راضی به رضای خدا" است.

روز سه‌شنبه چهارم خرداد (۲۵ مه) ستاد انتخابات در ایران اسامی نامزدهای دور سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری در ایران را اعلام کرد. بر اساس این خبر شورای نگهبان از میان فهرست بلندی که نامزد شده بودند، تنها هفت نفر را «واجد صلاحیت» دانسته است.

این اسامی عبارتند از سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، سیدامیرحسین قاضی­ زاده هاشمی، محسن مهرعلی زاده و عبدالناصر همتی.

این در حالی است که خبرآنلاین در گزارشی نوشته است حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نامه ای به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از او خواسته تغییراتی در فهرست اعلام شده از سوی شورای نگهبان انجام گیرد. براساس همین گزارش او حتی خواسته بود که اسامی فعلا اعلام نشوند، اما فشار به وزیر کشور برای اعلام فهرست بالا بوده است.

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس در واکنش به رد صلاحیت خود بیانیه‌ای داده و گفته است که «بر اساس تاکید رهبر» و «توصیه مراجع عظام تقلید و برخی صاحب‌نظران دانشگاهی» نامزد شده بود، «اما حال آنکه روند انتخابات اینگونه رقم زده شد» به این روند تن می‌دهد و«راضی به رضای الهی» است.

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

وبسایت فرارو نیز از واکنش ابراهیم رئیسی، رئيس قوه قضاییه خبر داده است که در صفحه اینستاگرام خود ویدئویی منتشر کرده و در جمع گروهی از دانشجویان گفته است: «از زمانی که [نتایج بررسی صلاحیت‌ها]را شنیدم، در حال رایزنی هستم تا یک صحنه مشارکتی و رقابتی در انتخابات شکل بگیرد.»Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy