Thursday, Jun 17, 2021

صفحه نخست » آخرین نظرسنجی مؤسسه گمان: ۷۲ درصد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند

election2.jpg ایران اینترنشنال - بر اساس نتایج نظرسنجی نهایی گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان) میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری حدود ۳۰ درصد یعنی بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون نفر برآورده شده است.

بر اساس این نظرسنجی، ۷۲ درصد اعلام کرده‌اند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند و ۲۲ درصد گفته‌اند که قطعا شرکت می‌کنند. ۶ درصد نیز گفته‌اند هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی آزاد نبودن انتخابات در جمهوری اسلامی، ۷ درصد رد صلاحیت نامزدها، و ۵ درصد عملکرد ضعیف دولت حسن روحانی را دلیل رای ندادن ذکر کرده‌اند. یک درصد به دلیل کرونا و ۲۰ درصد نیز به دلایل دیگر رای نمی‌دهند.

۶۳ درصد از افراد انگیزه خود از شرکت در انتخابات را «حمایت از نظام و رهبری» و ۲۲ درصد «استفاده از حق رای و حفظ جمهوریت نظام» اعلام کرده‌اند. ۱۰ درصد نیز گفته‌اند که از روی اجبار و برای خوردن مهر در شناسنامه‌شان رای می‌دهند.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

بر اساس این نظرسنجی، ۸۶ درصد از کسانی که سال ۹۶ به حسن روحانی رای دادند و ۳۰ درصد از کسانی که در آن سال به رئیسی رای دادند، گفته‌اند که در انتخابات امسال شرکت نمی‌کنند.

از میان کسانی که می‌خواهند رای دهند ابراهیم رئیسی ۶۱ درصد، عبدالناصر همتی ۱۳ درصد، محسن رضایی ۶ درصد و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد آراء را دارند. حدود ۱۰ درصد نیز هنوز تصمیم نگرفته‌اند و ۸ درصد رای سفید می‌دهند.

این نظرسنجی از ۲۵ تا ۲۷ خرداد و به صورت آنلاین انجام شده است.

نتایج نظرسنجی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» که به سفارش ایران اینترنشنال انجام شده، حاکی است که ابراهیم رئیسی با ۷۶ درصد رای در میان رای‌دهندگان احتمالی، با احتمالی بسیار بالا صاحب بیشترین آرا در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

بنابر این نظرسنجی، بعد از رئیسی، محسن رضایی با ۱۵درصد و عبدالناصر همتی با ۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy