Saturday, Jul 24, 2021

صفحه نخست » اعتراضات خوزستان؛ شیوخ عشایر و اعراب بر سر معاون روحانی فریاد کشیدند

khuzestan_062321.jpgبی بی سی فارسی - حدود ۱۰ شب بعد از آغاز اعتراضات گسترده در استان خوزستان ایران، مقام‌های امنیتی با قطع برق گسترده و ایجاد اختلال اینترنتی در چند شهر این استان و با افزایش حضور سنگین نیروهای امنیتی در سطح خیابان‌ها تلاش کرده‌اند تا حدی اوضاع را در کنترل خود بگیرند.

با از رمق افتادن سرعت اینترنت در خوزستان، معترضان برای ارسال سریع تصاویر معطل مانده‌اند اما با این حال، روز جمعه گزارش‌هایی از قطع برق در اهواز، سوسنگرد، رامهرمز و برخی نقاط دیگر گزارش شد.

ورودی شهر سوسنگرد با دیواره‌های بتونی بسته شده و و در گرمای ۴۸ درجه در شب مردم با قطع برق و خاموشی دستگاه‌های خنک‌کننده، قطع آب و اینترنت روبرو بوده‌اند.

در برخی تصاویر منتشر شده از سوسنگرد کماکان صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.

این درحالی است که روز گذشته صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با انتشار تصاویری از سوسنگرد مدعی شده بود که شهر از معترضان خالی است

در شبکه‌های اجتماعی نگرانی از دلیل قطعی برق به ویژه در مناطق محروم‌تر خوزستان که صحنه اعتراضات بیشتری بوده به چشم می‌خورد و کسانی نگران برنامه نیروهای امنیتی برای دستگیری و سرکوب گسترده معترضان در این مناطق هستند.

در یکی از فیلم‌های منتشر شده که بی‌بی‌سی نمی‌تواند مستقلا صحت آن را تایید کند صدای شلیک گلوله به وضوح شنیده می‌شود و به نظر می‌رسد حتی با قطعی گسترده برق معترضان کماکان در خیابان هستند.

دیانا الطحاوی، از عفو بین‌الملل، از خشونت ماموران حکومتی در برخورد با معترضان انتقاد کرده و گفته است: "رویدادهای جاری در خوزستان شباهت نگران‌کننده‌ای به آبان ۹۸ دارند که ماموران امنیتی صدها نفر از معترضان و عابران را کشتند و هرگز بابتش مواخذه نشدند."

روز جمعه در عین حال سفر معاون رییس جمهوری ایران که برای سرکشی به استان خوزستان در پی اعتراضات انجام شده با خشم و اعتراض برخی از سران و شیوخ عشایر و اعراب در اهواز روبرو شده است. منتقدان در این جلسه به اسحاق جهانگیری، معاون حسن روحانی که ریاست جمهوری او رو به اتمام است گفتند مردم از «گفتار درمانی خسته‌اند و به دنبال عمل دولتند».

در این دیدار که در مجتمع فجر سپاه پاسداران اهواز برگزار شد شیخ موسی کروشاتی از چهره‌های شناخته شده در میان اعراب خوزستان تاکید کرد که آب تنها خواسته خوزستانی‌ها نیست و بیکاری، محرومیت‌ها و بی‌توجهی‌های مربوط به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در شهرها و روستاهای استان از جمله مطالبات مردم است.

آقای کروشاتی از دولت خواست خسارات مردم در این استان را جبران کند، آب مورد نیاز کشاورزان برای کشت شلتوک را تامین کند و جلوی استفاده از آب سرشاخه‌های کارون برای مصارف صنعتی استان‌های دیگر را بگیرد.

یکی دیگر از حاضران خطاب به آقای جهانگیری گفت آب را به روی مردم بستید مردم هم بلند شدند و زد و خورد شد و ما کشته دادیم. آقای جهانگیری آمده اینجا به ریش مردم می‌خندد.

کانون وکلای استان خوزستان شب گذشته در حمایت از معترضان خوزستانی و مطالبات آنها خوستار آزاد شدن تمام بازداشت شدگان اعتراضات اخیر شده و گفته با تشکیل کمیسیون حقوق آب حق مردم را پیگیری خواهد کرد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy