Saturday, Sep 11, 2021

صفحه نخست » خطر درگیری میان تاجیکستان و حکومت طالبان، نگرانی روسیه برای حکومت های مسلمان‌نشین

tajik_091121.jpgرادیو بین المللی فرانسه - روسیه که به شدت نگران نفوذ طالبان به جمهوری‌های مسلمان‌نشین آسیای مرکزی است، به ارتش تاجیکستان اسلحه و تجهیزات می‌دهد. این در حالی است که گفته می‌شود در درگیری‌های اخیر درۀ پنجشیر، هواپیماهای جنگی تاجیکستان علیه طالبان وارد عمل شده بودند. اگرچه دولت تاجیکستان به این خبرها هیچ واکنشی نشان نداده اما احتمال درگیری میان حکومت طالبان و تاجیکستان افزایش یافته است.

روز شنبه ۱۱ سپتامبر/۲٠ شهریور، وزارت دفاع روسیه تأیید کرد که ۱۲ خودرو زرهی همراه با "تجهیزات نظامی" به تاجیکستان فرستاده است.

به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان، روسیه چند تمرین نظامی در خاک تاجیکستان اجرا کرده است.

مسکو از پیامدهای تغییر رژیم افغانستان نگران است و به ویژه از نفوذ طالبان و سایر گروه‌های اسلامی تندرو به کشورهای آسیای مرکزی واهمه دارد.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

یک مقام بلندپایۀ ارتش روسیه - ژنرال یوگنی سیدیای‌کین - در چارچوب بیانیۀ رسمی وزارت دفاع اعلام کرد: "در حالی که بی‌ثباتی در مرزهای جنوبی تاجیکستان شدت می‌گیرد، مسکو و دوشنبه با همکاری نزدیک، در جهت تأمین امنیت دو کشور می‌کوشند".

مقامات وزارت دفاع روسیه همچنین گفته‌اند که ارسال تجهیزات نظامی به تاجیکستان، ظرفیت‌های ارتش این کشور را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد.

تاجیکستان نزدیک به ۱۳۵٠ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. بخشی از این منطقۀ مرزی کوهستانی است و کنترل آن بسیار دشوار.

سایت روسی "آویا.پرو" (Avia-pro) که یک شبکۀ چندزبانۀ تخصصی در بارۀ صنایع هوانوردی است، ابراز نگرانی می‌کند که "تاجیکستان پای روسیه را به جنگ با طالبان ‌بکشاند".

این سایت می‌نویسد که دولت تاجیکستان نه تنها شماری از رهبران "جبهۀ مقاومت ملی" افغانستان را پناه داده که اسلحه و مهمات نیز در اختیار مبارزان پنجشیر قرار می‌دهد. حتی شبکۀ آمریکایی "فاکس‌نیوز" ادعا کرده که طی روزهای اوج جنگ بین طالبان و نیروهای مقاومت در پنجشیر، هواپیماهای تاجیکستان به طالبان حمله کرده‌اند.

بدین ترتیب، خطر درگرفتن جنگ میان تاجیکستان و حکومت طالبان وجود دارد. در چنین شرایطی، پشتیبانی مسکو از تاجیکستان قطعی خواهد بود.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy