Wednesday, Oct 13, 2021

صفحه نخست » پیشنهاد رئیس فیفا به اسرائیل برای میزبانی جام جهانی؛ کابوس فوتبال ایران

fifa.jpg ایران وایر - پیام یونسی‌پور - در روزی که جمهوری اسلامی، سرمست از بسته نگه داشتن درهای ورزشگاه‌ آزادی به روی زنان بود، «جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال در دیدار با «نفتالی بنت»، نخست وزیر اسراییل، پیشنهاد میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ را به این کشور ارائه کرد.

این پیشنهاد در حالی از سوی رییس فیفا به یک کشور ارائه شد که تا پیش از این فدراسیون جهانی فوتبال، هرگز برای میزبانی مهم‌ترین رویداد خود توسط هیچ یک از کشورها، پیش‌قدم نشده بود.

میزبانی احتمالی اسراییل در جام جهانی فوتبال، کابوس ورزش سیاست‌زده ایران را تکمیل خواهد کرد.

حساب رسمی توییتری نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل، با خرسندی از حضور جیانی اینفانتینو، رییس فدراسیون جهانی فوتبال در این کشور، از پیشنهاد رسمی او برای دریافت میزبانی جام جهانی فوتبال خبر داد.

در این توییت نوشته شده است: «رییس فیفا در این گفت‌وگو طرحی پیشنهاد کرد که بر مبنای آن، اسراییل نیز در کنار دیگر کشورهای منطقه و در راس آن‌ها امارات متحده، میزبان برخی بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۳۰ باشد.»

👈 مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

ماجرا به همین توییت خلاصه نشد. رسانه‌های اسراییلی خبر داده‌اند که آقای اینفانتینو هنگام سخنرانی در «دهمین کنفرانس سالانه اورشلیم پست» در مورد پیشنهاد احتمالی میزبانی اسراییل گفته است: «هیچ‌چیز غیر ممکن نیست. ما در ماه‌های اخیر پس از امضای قرارداد عادی‌سازی روابط بین امارات و اسراییل بسیار صحبت کردیم. بنابراین شاید میزبانی مشترک یک گزینه باشد.»

در حالی که جهان و کشورهای منطقه خلیج فارس سعی می‌کنند «عادی‌سازی روابط» میان اسراییل و کشورهای عربی را سرعت ببخشند، پروپاگاندای جمهوری اسلامی، وعده نابودی این کشور در آینده‌ای نزدیک را می‌دهد.

آخرین نمونه‌ آن ۲۷شهریور۱۴۰۰ در دیدار آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی با ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی ثبت شد.

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر منویات و نگاه شخصی خود بر ورزش را دیکته کرد. او از مدیران و مسئولان ورزش کشور خواسته است «در ماجرای» مبارزه با ورزشکاران اسراییلی «منفعل نباشند» و حجاب ورزشکاران زن ایرانی را الگوی موفقی برای زنان ورزشکار در سایر نقاط جهان دانست.

او در بخشی از سخنرانی‌ خود با توسل به واژگانی که ادبیات آن طی سال‌‌های رهبری او ساخته شده است، گفته بود: «رژیم سفّاک، نسل‌کُش و نامشروع صهیونیستی تلاش دارد با حضور در میدان‌های بین‌المللی ورزشی برای خود کسب مشروعیت کند؛ اما مسئولان محترم ورزشی و ورزشکاران نباید در این حوزه، به هیچ وجه منفعل شوند.»

علی خامنه‌ای دایره خواسته‌های خود را برای ممنوعیت مبارزه با ورزشکاران اسراییلی فراتر برد و حتی به وزارت ورزش و جوانان دستور داد، پیگیر «محرومیت ورزشکار الجزایری» که به دلیل مبارزه نکردن با حریف اسراییلی‌اش محکوم شد نیز باشد.

طی یک دهه اخیر، ورزش ایران از حیث ممنوعیت مبارزه ورزشکاران خود با ورزشکاران اسراییلی بارها متضرر شده است. از تعلیق فدراسیون جودو به دلیل آن‌چه دخالت سیاست در امور ورزش خوانده می‌شد گرفته تا از دست دادن مدال ورزشکاران در رقابت‌های بین‌المللی و خطر جریمه یا‌ تعلیق سایر رشته‌های ورزشی.

اما در این بین، فوتبال کمی خوش‌اقبال بود؛ اسراییل سال ۱۳۵۵ با موافقت خودش و کنفدراسیون فوتبال آسیا، فوتبالش را از این قاره بیرون برده بود.

ماجرا از این‌جا آغاز شد که سال ۱۳۵۵، زمانی که ایران و اسراییل هم در مسائل سیاسی و هم در صحنه‌های ورزشی با هم در ارتباط بودند، کمی بعد از آن‌که خیابان‌های اطراف «ورزشگاه امجدیه» برای پیروزی دو بر یک ایران مقابل اسراییل به محل جشن ملی بدل شد، شورای المپيک آسيا و كنفدراسيون‌هاى اين قاره با خروج اسراییل از قاره آسیا و پیوستن آن به اتحادیه‌های ورزشی اروپا موافقت کردند.

اسراییل بعد از رقابت‌های انتخابی المپیک ۱۹۷۶مونترال، از آسیا رفت. آن زمان فقط ایران در منطقه خاورمیانه صاحب روابطی نسبتا عادی و گرم با دولت اسراییل بود. اما حالا در صفحه آخر پاسپورت شهروندان ایرانی تاکید شده است که آن‌ها حق سفر به آن‌چه «سرزمین‌های اشغالی» خوانده شده را ندارند.

از آن زمان تاکنون، تیم‌های ملی و باشگاهی ایران هرگز نه در رقابت‌های دوستانه و نه در بازی‌های رسمی در هیچ رده‌‌ای از فوتبال، فوتسال یا فوتبال ساحلی مقابل هم قرار نگرفته‌اند.

آسودگی خاطر فوتبال ایران، حتی به وسعت حضور در جام جهانی هم می‌رسید. فوتبال اسراییل هرگز در اروپا، شانسی برای حضور در جام جهانی را هم نداشت. پس ایران بدون دغدغه برای رسیدن به رقابت‌های جام جهانی مبارزه می‌کرد و حتی نگران هم‌گروه شدن احتمالی با تیم ملی این کشور هم نبود.

حالا اما فدراسیون جهانی فوتبال رسما پیشنهاد داده است که کشوری که تاکنون فقط یک بار به جام جهانی ۱۹۷۰ راه یافته، به صورت مشترک با کشور امارات میزبان جام جهانی شود. وقتی قطر موفق شد بدون سابقه حضور در جام جهانی، میزبانی این مسابقات را بگیرد، پس نمی‌توان از «تصمیم شفاهی» رییس فیفا انتقاد کرد.

در حالی که هنوز همه‌چیز در حد یک صحبت شفاهی باقی مانده، خبرگزاری تابناک نزدیک به نهادهای امنیتی، از «انتقاد فلسطینی‌ها» در قبال تصمیم جیانی اینفانتینو نوشته‌ است.

قرار بود اینفانتینو در سفر به اسراییل، با رییس فدراسیون فوتبال فلسطین هم دیدار کند. اما تابناک نوشته است که فدراسیون فوتبال فلسطین، ضمن اعلام لغو ملاقات خود با اینفانتینو، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حضور رییس فیفا در مراسم افتتاحیه «موزه بردباری» توهین به ارزش‌های فیفا برای تحمل مذهبی و همزیستی مسالمت‌آمیز بوده است.

همچنین خبرگزاری ایکنا (خبرگزاری قرآن) در گزارشی به نقد رفتار جیانی اینفانتینو پرداخت و ملاقات رییس فیفا را باعث دلخوری و ناراحتی «تشکیلات خودگردان» در فلسطین دانست.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، ضمن انتقاد از سفر جیانی اینفانتینو، رییس فدراسیون جهانی فوتبال از سفر به اسراییل نوشته است که «جبرییل راجوب»، رییس فدراسیون فوتبال فلسطین پیش از این، با ارسال نامه‌ای به جیانی اینفانتینو از وی خواسته بود به اسراییل سفر نکند.

نگرانی رسانه‌های سپاه و جمهوری اسلامی را می‌توان جایی درک کرد که می‌شنویم «هیلی تروپر»، وزیر ورزش و فرهنگ اسراییل، از پیشنهاد رییس فیفا مبنی بر میزبانی مشترک این کشور و امارات برای جام جهانی فوتبال استقبال کرده و گفته است آمادگی دارد با فیفا بیش از پیش در مورد همکاری‌های گسترده بحث و تبادل نظر کند.

احتمال می‌رود بر اساس منویات رهبر جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که اسراییل به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال انتخاب شود، ایران این رقابت‌ها را تحریم کند.

این اتفاق در صورتی خواهد افتاد که تا آن زمان، فوتبال ایران به دلیل جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به صورت کامل تحریم یا تعلیق نشده باشد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy