Monday, Oct 25, 2021

صفحه نخست » نیروهای امنیتی در جایگاه‌های سوخت

amniati_102621.jpgمرکز ملی فضای مجازی حمله سایبری را تایید کرد

ایران اینترنشنال - چند ساعت پس از انتشار گزارش‌ها از حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت در نقاط مختلف ایران و در حالی که نیروهای امنیتی در برخی از این جایگاه‌ها حاضر شده‌اند، مرکز ملی فضای مجازی این حمله سایبری را تایید کرد.

این در حالی است که پیشتر وزارت نفت فقط از «اختلال» در سامانه هوشمند کارت سوخت خبر داده بود و مدیرعامل شرکت پالایش در مصاحبه با صداوسیما حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت را تکذیب کرد.

اما مرکز ملی فضای مجازی با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت: «ساعت ۱۱ صبح روز سه‌شنبه ۴ آبان مرکز افتا گزارشی در خصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه‌ها در ارائه خدمات سوخت‌رسانی از مدار خارج شدند.»

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

این مرکز با اشاره به این که «دستگاه‌های ذیربط در حال رفع مشکل ایجاد شده‌ هستند»، وعده داد: «تا ساعاتی دیگر خدمات سوخت‌رسانی به حالت عادی برخواهد گشت.»

مرکز ملی فضای مجازی زیر نظر خامنه‌ای تشکیل شده و عالی‌ترین نهاد نظارتی در حوزه اینترنت در ایران به شمار می‌رود.

اما امیر ناظمی معاون پیشین وزارت ارتباطات در توییتی نوشت: «زیرساخت شبکه‌ جایگاه‌های سوخت کشور، یک شبکه‌ اختصاصی است و این‌گونه اتصالات از طریق شبکه‌ اینترنت برقرار نمی‌شده است.»

همزمان وبسایت نورنیوز نیز نوشت که اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها «ناشی از حمله سایبری بوده است».

این وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی که معمولا به نقل از «منابع آگاه» در زمینه حوادث امنیتی اطلاع‌رسانی می‌کند، درباره جزییات این حمله سایبری و منشاء آن توضیح بیشتری نداد.

پیشتر همایون صالحی، رییس انجمن کانون جایگاه‌داران که یک مقام صنفی است «حمله سایبری به پمپ بنزین‌های کل کشور» را تایید کرده بود اما روابط عمومی وزارت نفت در اطلاعیه خود و سخنگوی وزارت نفت در اظهاراتش از «اختلال» و «مشکل فنی» در سامانه کارت سوخت سخن گفته بودند.

چند ساعت پس از آن که وزارت نفت از توقف روند سرویس‌دهی سامانه هوشمند کارت سوخت خبر داد، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی به رسانه‌های ایران گفت «هر لحظه تعداد جایگاه‌های فعال افزایش می‌یابد.»

این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از صف‌های طولانی مقابل برخی از پمپ‌بنزین‌هاست و در شهرهای تهران، مشهد و شیراز، نیرو‌های امنیتی در مقابل برخی جایگاه‌های سوخت حاضر شده‌اند.

همچنین مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان گفت هک بیلبوردها در این شهر در حال بررسی است. رییس شورای شهر کرج نیز گفت: «تابلوهای تبلیغاتی و تلویزیون‌های شهری کرج در عملیات سایبری هک نشده ‌و چنین چیزی صحت ندارد.»

پیش از آن، بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بیلیوردهای هک‌شده شعارهایی از قبیل «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» را نمایش می‌دادند.

حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌ها، در آستانه دومین سالگرد اعتراضات مردمی آبان‌ماه ۹۸ صورت گرفت.

در آبان ۹۸، اعتراضات در ابتدا علیه گرانی شدید و ناگهانی سوخت در ایران بود اما خیلی زود به اعتراضات گسترده علیه کلیت حکومت تبدیل شد.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه به نقل از سخنگوی جایگاه‌داران سوخت نسبت به تکرار چنین اعتراضاتی همزمان با حمله کنونی سایبری به پمپ‌بنزین‌ها هشدار داد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy