Wednesday, Jun 22, 2022

صفحه نخست » سعید آجرلو؛ تحلیل‌گر اصولگرایان و دلال مربیان فوتبال

Ajorloo.jpg ایران وایر ـ پیام یونسی‌پور ـ نخستین تصویری که نشان می‌داد، «ریکاردو ساپینتو» با باشگاه استقلال به توافق رسیده است، عکسی بود که سرمربی پرتغالی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

ریکاردو ساپینتو و «هوگو کاخودا» مربی ۴۳ ساله پرتغالی، در کنار دو ایرانی: «شهراد ناظمی» و «سعید آجرلو».

روی میز کوچکی که روبروی آن‌ها نفر قرار گرفته، دو برگه قرارداد و یک خودکار به چشم می‌خورد. یکی جلوی ریکاردو ساپینتو و دیگری روبروی سعید آجرلو.

سعید آجرلو کیست، چه نسبتی با سردار «مصطفی آجرلو» دارد و چگونه از یک کارشناس تندروی اصولگرا به «واسطه‌گری» در فوتبال ایران رسیده است؟

***

نقش محمدباقر قالیباف در شکل‌گیری سعید آجرلو چیست؟

سعید آجرلو، برادرزاده سردار مصطفی آجرلو است. مدرک تحصیلی‌اش را دکترای علوم سیاسی اعلام می‌کند و در حوزه رسانه، به عنوان سردبیر خبرگزاری ایپنا، سردبیر روزنامه همشهری ورزشی و سردبیر هفته‌نامه تحلیلی سیاسی مثلث فعالیت کرده است.

👈 مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

او تقریبا تمامی این عناوین را از سردار آجرلو به دست آورده است. هم زمان، اما رابطه تحصیلات، مشاغل و سمت‌های سعید آجرلو، به پست‌های «محمدباقر قالیباف» هم وابسته بود.

تابستان سال ۱۳۷۹ محمدباقر قالیباف با حکم آیت‌الله «علی خامنه‌ای» به فرماندهی نیروی انتظامی کشور رسید. همان سال سردار مصطفی آجرلو، با حکم فرمانده نیروی انتظامی کشور به مدیرعاملی باشگاه پاس تهران، وابسته به نیروی انتظامی می‌رسد.

در ابتدای دهه ۸۰ خورشیدی، مصطفی آجرلو خبرگزاری «ایپنا» و روزنامه «پاس جوان» را با بودجه نیروی انتظامی راه‌اندازی می‌کند. سردار آجرلو هر دو رسانه را در اختیار سعید آجرلو قرار داد.

شهریور سال ۱۳۸۴ محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. کمتر از دو ماه بعد، سردار مصطفی آجرلو به ریاست «سازمان ورزش» شهرداری تهران رسید. سازمانی که تا قبل از ورود زوج قالیباف-آجرلو وجود خارجی نداشت. او همزمان مدیرعاملی شرکت شهر ورزش وابسته به شهرداری تهران را هم به دست آورد.

کمی بعد، سعید آجرلو به عنوان سردبیر روزنامه همشهری ورزشی انتخاب و معرفی می‌شود.

مرداد سال ۱۳۸۸ هفته‌نامه تحلیلی سیاسی مثلث با مدیرمسئولی مصطفی آجرلو و سردبیری سعید آجرلو روی کیوسک روزنامه‌‌فروشی‌های ایران می‌آید. هفته‌نامه‌ای که قرار بود بازوی رسانه‌ای جدیدی برای محمدباقر قالیباف باشد؛ اصولگرا و تندرو. از این نقطه، فعالیت‌های سعید آجرلو از حوزه ورزشی، وارد دنیای سیاست شد.

سعید آجرلو شهریور سال ۱۳۹۹ به مدیرمسئولی روزنامه «صبح نو»، دیگر رسانه وابسته به محمدباقر قالیباف رسید.

مجموعه وابستگی‌های سعید آجرلو طی بیش از دو دهه اخیر، باعث می‌شود که او نه تنها خود را یکی از تئوریسین‌های رسانه‌ای اصولگرایان معرفی کند بلکه حتی در فضای «کلاب‌هاوس» به صورت علنی کنار جریانات فکری منتسب به محمدباقر قالیباف سخنرانی کند.

چگونه تحلیل‌گر سیاسی، دلال فوتبال شد؟

رسانه «طرفداری» دقایقی پس از انتشار پست اینستاگرامی ریکاردو ساپینتو نوشت: «در روزهای گذشته، اخباری مبنی بر این‌که مصطفی آجرلو وظیفه انتخاب سرمربی استقلال را به برادرزاده‌اش سپرده به گوش می‌رسید.»

این رسانه مدعی شده با وجود برخی اصرارهای رسانه‌‌ای برای معرفی فرد مورد اعتماد و نماینده تام‌الاختیار مصطفی آجرلو در مذاکره با مربیان خارجی، مدیرعامل این باشگاه سکوت کرده و قرار نبود، نامی از سعید آجرلو منتشر شود. آن‌چه باعث رونمایی سعید آجرلو در مذاکرات باشگاه استقلال شد، عکسی بود که سرمربی پرتغالی در اینستاگرام خود منتشر کرد.

سعید آجرلو در تمامی سال‌های اخیر، هم دست راست سردار مصطفی آجرلو بوده و هم از این نزدیکی و قرابت منتفع شده است.

«یاشار سلطانی»، افشاگر مفاسد اقتصادی برخی از مدیران نظام، فاش‌گوی پرونده «املاک نجومی» و مدیرمسئول «معمار نیوز»، مهر سال ۱۳۹۹ در بخش جدیدی از افشاگری‌های خود نوشت: «هفته‌نامه مثلث به مدیرمسئولی سردار آجرلو، یک ساختمان با زمین ۲۰۰ متری از شهرداری منطقه ۶ هدیه گرفته است.»

سردار مصطفی آجرلو، برای هفته‌نامه‌اش، دفتر اداری ۲۰۰ متری در خیابان توانیر تهران هدیه گرفته بود.

سعید آجرلو همچنین وظیفه همسوسازی برخی رسانه‌ها با منویات مصطفی آجرلو را در تمامی سال‌های اخیر برعهده داشته است.

«کافه فوتبال» به عنوان یکی از رستوران‌های لاکچری تهران، متعلق است به «محمدعلی آجرلو»، آقازاده سردار مصطفی آجرلو است. کافه فوتبال، تنها رستوران و کافه‌ای در تهران است که موفق شده، مجوز پخش مستقیم رقابت‌های فوتبال اروپایی، آسیایی و ملی ایران را از نیروی انتظامی کسب کند؛ البته با نفوذ سردار آجرلو.

برخی خبرنگاران می‌گویند، همین کافه در ساعات تعطیل و پس از کار، به محلی برای همنشینی شبانه سعید آجرلو با «برخی» از سردبیران وب‌سایت‌های رسانه‌ای ایران تبدیل می‌شود. رسانه‌هایی که مصطفی آجرلو را از زمان مدیرعاملی‌اش در پاس تا همکاری‌اش با «حسین هدایتی» در باشگاه استیل‌ آذین، از سازمان ورزش تا باشگاه تراکتور و حالا در استقلال، تطهیر می‌کنند.

از سعید آجرلو در ماه‌های اخیر، تحلیل‌هایی سیاسی با رویکرد اصولگرایانه به چشم می‌خورد. اما او بخشی از جامعه واسطه‌گر و دلالی در فوتبال ایران است. چه در زمینه واردات مربی، چه در زمینه هماهنگ‌سازی کار رسانه‌ای برای سردار آجرلو.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy