Monday, Aug 8, 2022

صفحه نخست » پایان مذاکرات احیای برجام در وین؛ دیگر قابل مذاکره نیست

barjam22_080722.jpgرادیو فردا - یک مقام اروپایی روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد که نماینده اتحادیه اروپا «متن نهایی» برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» را به هیات‌های نمایندگی طرف‌های مذاکره ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: «ما چهار روز کار کردیم و امروز این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی است... و دیگر قابل مذاکره نیست».

با توجه به این اظهارات به نظر می‌رسد که هیات‌های اصلی در مذاکرات یعنی ایران و آمریکا فقط باید پاسخ مثبت یا منفی خود را به متن نهایی اتحادیه اروپا ارائه دهند و مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

از سوی دیگر، خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات هسته‌ای بعدازظهر دوشنبه گزارش دادند که هیات‌های نمایندگی مذاکره‌کننده ظرف ساعات آینده وین را ترک خواهند کرد.

استفانی لیختن‌اشتاین، خبرنگار آزاد مقیم وین که برای نشریه پولیتیکو هم گزارش می‌نویسد، در توئیتی از قول مقام اروپایی خبر داد که مذاکرات به پایان رسیده و اتحادیه اروپا بهترین توافق ممکن را مورد مذاکره قرار داده است.

این مقام افزوده که حال بر عهده طرف‌های مذاکره‌کننده است که با این متن موافقت کنند.

در همین حال، یک مقام وزارت خارجه ایران گفته که انریکه مورا، مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا، ایده‌هایی در مورد مسائل باقیمانده به هیات‌ها ارائه کرده است.

بر اساس توئیتی که یک خبرنگار ایرانی منتشر کرده است، این مقام که نامش فاش نشده، افزوده است: ما پاسخ اولیه و ملاحظات خود را به محض دریافت ایده‌ها ارائه کردیم. اما این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نقطه‌نظرات دیگر خود را به هماهنگ‌کننده مذاکرات و دیگران انتقال خواهیم داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آٰژانس که مذاکره‌کننده این کشور در گفت‌وگوها برای احیای برجام بود، نیز توئیت کرده که اگر طرف‌های درگیر در مذاکرات با متن نهایی مخالفت نکنند، برجام اعاده خواهد شد.

واکنش مثبت آمریکا به متن اتحادیه اروپا

در همین حال، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رادیو فردا گفت: همان‌طور که اتحادیه اروپا دو هفته پیش اعلام کرد، متنی که آن‌ها ارائه کرده‌اند بهترین و تنها مبنای دستیابی به توافق است.

ایران می‌گوید مرحله «نهایی‌شدن متن توافق احیای برجام» فرا‌نرسیده است

صدای آمریکا - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به یک گزارش «وال استریت ژورنال» درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام «در ساعات آینده» گفت «هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن» توافق «سخن بگوییم» و بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده ادامه دارد.

خبرگزاری‌ها در ایران روز دوشنبه ۱۷ مرداد اظهارات یک مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی را در واکنش به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره احتمال آماده شدن متن نهایی توافق احیای برجام در وین «طی چند ساعت آینده» منتشر کرده‌اند.

این مقام که نامش در گزارش‌ها ذکر نشده، گفته است، طرف ایرانی نظرات خود را «با هدف پیشبرد مذاکرات» ارائه کرده و نتیجه گفت‌وگوها تصمیم‌گیری طرف مقابل بستگی دارد و «در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.»

روزنامه وال استریت ژورنال عصر یک‌شنبه به نقل از انریکه مورا مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در وین نوشت، مذاکرات برای احیای برجام «رو به اتمام است» اما روشن نیست که آیا تهران توافق نهایی را می‌پذیرد یا خیر.

بر اساس این گزارش، آقای مورا گفت، متن توافق ممکن است در ساعات آینده بسته شود. هر چند جمهوری اسلامی ایران همچنان باید در مورد دست کشیدن از درخواستش مبنی بر منوط کردن احیای برجام به بسته شدن پرونده تحقیقات چندین ساله آژانس در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران، تصمیم‌‌گیری کند.

دور جدید مذاکرات احیای برجام از روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد در وین آغاز شده و همچنان ادامه دارد. بر اساس برخی گزارش‌ها اختلافات میان ایران و آمریکا هنوز حل نشده است.

این دور از مذاکرات بر پیش‌نویس تفاهم جدیدی تمرکز دارد که ماه گذشته میلادی توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد شد. از جزئیات این پیش‌نویس اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که این پیش‌نویس جدید با هدف برون‌رفت از بن‌بست در مذاکرات احیای برجام تهیه شده است.

طرف‌های اروپایی مذاکرات از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند خواسته‌های فرابرجامی خود را کنار بگذارد و «تا فرصت باقی است» توافق را بپذیرد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy