Sunday, Sep 25, 2022

صفحه نخست » کاخ سفید: از تجربه اوباما درس گرفتیم، این ‌بار از اعتراضات ایران حمایت می‌کنیم

usa_banner.jpgایندیپندنت فارسی - جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه، ۲۵ سپتامبر (۳ مهر)، گفت که این دولت از تجربه دولت اوباما درس گرفته است و این ‌بار بی‌وقفه به حمایت از اعتراضات مردم ایران پرداخته است.

چاک تاد، مجری برنامه «دیدار با مطبوعات» شبکه «ان‌بی‌سی»،‌ از سالیوان که در زمان دولت اوباما هم در سمت‌های مشاوره حضور داشت، پرسید که آیا بر خلاف آن دولت که در پشیتبانی از «جنبش سبز» بسیار کند و محتاطانه عمل کرد، دولت بایدن از اعتراضات [کنونی مردم ایران] حمایت می‌کند؟

سالیوان پاسخ داد که در سال ۲۰۰۹ تصور دولت آمریکا این بود که اگر از معترضان حمایت کند، بیشتر به ضرر آن‌ها تمام می‌شود تا به سود‌شان، اما اینک از آن تجربه درس گرفته است که در این موارد نباید زیاد محتاطانه عمل کند. او گفت: «آموختیم که مهم‌ترین نکته برای آمریکا این است که قوی و روشن و اصولی به مطالبه شهروندان هر کشوری برای حقوق و کرامت، واکنش نشان دهد.»

مطالب بیشتر در سایت ایندیپندنت فارسی

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، مبتنی بر همین رویکرد است که دولت بایدن از ابتدا از معترضان حمایت کرده است. او گفت: «رئیس ‌جمهوری به سازمان ملل رفت و گفت که آمریکا کنار شهروندان و زنان ایران که خواهان حقوق و کرامت و آینده بهتر برای ایران‌اند، می‌ایستد.»

سالیوان در توضیح اقدامات دولتش به دو موضوع اشاره کرد: تحریم کردن گشت ارشاد در حکم نهادی که باعث مرگ مهسا امینی شد، و اقداماتی برای فراهم کردن راحت‌تر دسترسی به اینترنت تا مردم بتوانند راحت‌تر با یکدیگر و با جهانیان ارتباط برقرار کنند.

سالیوان تاکید کرد که دولت آمریکا همواره و ثابت‌قدم از اعتراضات مردم ایران حمایت خواهد کرد، و گفت که این اعتراضات «به عدالت بنیادین، کرامت، و حقوق مربوط‌ است»، و افزود: «آمریکا می‌داند کدام سمت ایستاده است.»

مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با تلویزیون «ای‌بی‌سی» نیز به موضوع ایران پرداخت. او در پاسخ به این پرسش که آیا این اعتراضات موجودیت نظام جمهوری اسلامی ایران را به خطر انداخته‌ است یا نه، گفت: «آمریکا در طول سال‌ها در پیش‌بینی دقیق اینکه آیا اعتراضات منجر به تغییر سیاسی می‌شوند یا نه، سابقه زیاد خوبی ندارد. من هم نمی‌توانم اینجا بنشینم و دقیق پیش‌بینی کنم. اما می‌توانم بگویم که این اعتراضات، از باور عمیق و گسترده در میان جمعیت ایران، شهروندان ایران و زنان ایران خبر می‌دهد که سزاوار کرامت و حقوق خودند.»Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy