Thursday, Apr 18, 2024

صفحه نخست » حمله مهدی کروبی به "نظام" در گفتگو با رئیس جبهه اصلاحات + واکنش روزنامه سپاه

karoubi.jpgمهدی کروبی: این نظام، نه جمهوری است و نه اسلامی

مهدی کروبی از رهبران محصور جنبش سبز، در گفت‌وگوی تلفنی با آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات ایران گفت «جمهوری اسلامی که امروز می‌بینم با آنچه مورد نظر امام بود، نه جمهوری است و نه اسلامی».

به گزارش امتداد، مهدی کروبی با اشاره به «باور امام به رأی مردم» و «برگزاری چندین انتخابات در ۱۳ ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی» گفت «ما تا در حد توان‌مان بود چه در زمانی که مسئولیت داشتیم و چه سالهای پس از آن سعی کردیم همین مشی امام را ادامه دهیم. اما الان می‌گویم جمهوری اسلامی که امروز می‌بینم با آنچه مورد نظر امام بود، نه جمهوری است و نه اسلامی».

آقای کروبی با یادآوری زندگی ابوذر غفاری از یاران پیامبر اسلام گفت: «ابوذر اعتراضاتش را نسبت به انحراف حکومت بیان می‌کرد و به همین دلیل هم به ربذه تبعید شد. اما کوتاه نیامد... و قصه ابوذر برای همه ما درس دارد».

مهدی کروبی در پایان با ابراز نگرانی برای وضعیت کشور و مردم ایران گفت که امیدوار است شرایط طوری پیش برود که مردم رنج کمتری را متحمل شوند و کشور از بحران‌هایی که گرفتار آن است رهایی یابد.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، در واکنش به این خبر نوشت:

تلاش آذر منصوری برای خنثی‌سازی اظهارات خاتمی

جوان آنلاین: آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات ایران همزمان با انتشار سخنان سید محمد خاتمی در حمایت از عملیات «وعده صادق» ایران علیه رژیم صهیونیستی اقدام به انتشار سخنان مهدی کروبی علیه جمهوری اسلامی ایران کرد. یک رسانه گفته که برخی منابع از درون جبهه اصلاحات خبر داده‌اند که آذر منصوری پس از انتشار صحبت‌های سیدمحمدخاتمی در حمایت از عملیات سپاه علیه رژیم اشغالگر قدس به شدت ناراحت شده است.

روز سه شنبه سخنان محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در حمایت از عملیات «وعده صادق» که عملیات تنبیهی ایران علیه رژیم صهیونیستی به دلیل حمله به سفارت ایران در سوریه بود، منتشر شد.

خاتمى در جمع مشاوران خود تأکید کرد که «عملیات پهپادی و موشکی ایران علیه اسرائیل با لحاظ همه جوانب امر در چارچوب مقررات روشن و مناسبات قانونی بین‌المللی صورت گرفت.» او ضمن تأیید این اقدام و تمجید از آن افزود که «این اقدام پاسخی بود به حمله تجاوزکارانه رژیم اشغالگر به کنسولگرى ایران که منجر به شهادت سرداران رشید سپاه و تنی چند از هموطنان ما شده بود و عملیات ایران حاوی این پیام روشن بود که اسرائیل تصور نکند که هر جنایت و شرارت و عمل خلاف مقررات مسلم بین‌المللی انجام دهد و نهاد‌های بین‌المللی هم در مقابل آن به وظیفه قانونی خود عمل نکنند بی‌پاسخ می‌ماند.»

خاتمی البته حامیانی دارد و خود نیز به طور مطلق از جریان‌هایی حمایت می‌کند (همچون جریان زن، زندگی، آزادی و جریان فتنه سبز سال ۸۸) که در موضوع فلسطین و محور مقاومت نظر دیگری دارند و هیچ با آن‌ها و مدعیان «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» مرزبندی نکرده است. اما می‌توان حمایت صریح او از این حمله را مثبت دانست و به فال نیک گرفت.

همزمان با انتشار سخنان خاتمی، آذر منصوری دبیر کل حزب تندروی اتحاد ملت و همچنین رئیس جبهه اصلاحات گفت‌وگوی تلفنی تاریخ گذشته خود با مهدی کروبی را که برای تبریک سال نو انجام شده بود، منتشر کرد.

در این مطلب از قول مهدی کروبی آمده که «ما هم تا در حد توانمان بود چه در زمانی که مسئولیت داشتیم و چه سال‌های پس از آن سعی کردیم همین مشی امام را ادامه دهیم. اما جمهوری اسلامی که امروز می‌بینم با آنچه مورد نظر امام بود، تفاوت پیدا کرده و دیگر نه جمهوری است و نه اسلامی! قبل از شروع حصر هم در یکی از بیانیه‌ها صریحاً همین مطلب را گفتم که این جمهوری اسلامی دیگر نه اسلامی است و نه جمهوری!»

خبرگزاری تسنیم خبر داده که برخی منابع از درون جبهه اصلاحات به این خبرگزاری گفتند که آذر منصوری دبیرکل حزب اتحاد ملت پس از انتشار صحبت‌های سیدمحمدخاتمی در حمایت از عملیات سپاه علیه رژیم اشغالگر قدس به شدت ناراحت شده و بعد از مشورت با حلقه سخت و جریان رادیکال اصلاحات اقدام به انتشار مکالمه هفته‌های قبل خود با مهدی کروبی کرده است.

این منابع می‌گویند که آذر منصوری تلاش می‌کند اظهارات خاتمی را بی‌اثر کند.

این منبع اصلاح‌طلب با اشاره به اختلافات بسیاری که در درون این جبهه با خانم آذر منصوری وجود دارد گفت که انتخاب پیشین او به عنوان دبیرکل جبهه اصلاحات نیز با شائبه‌های جدی مطرح بود و ایشان حتی سابقه خوبی در سیاست هم ندارد و معمولاً راه را به خطا می‌رود.


او افزود: خانم منصوری در دوران جوانی هم به دلیل توزیع نشریات یک گروهک ضدانقلاب از دبیرستان ارشاد ورامین اخراج شده بود.

این فعال اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان منتقد برخی سیاست‌ها در کشور هستند، اما هیچ عقل سلیم و روحیه وطن‌دوستانه‌ای اجازه نمی‌دهد که در این کارزار، حتی با یک خطای کوچک به نفع کمپین تبلیغاتی رژیم اسرائیل کار کنیم و اقدام خانم منصوری نیز از همین جهت خطای بزرگ است.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy