Recently in Featured Category

mohammadali_zam.jpgآمدنیوز- پس از هجمه‌های سنگین رسانه‌ای اخیر رسانه‌های ولایت‌معاش و وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی به «روح‌الله زم» فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، پدر او طی مصاحبه‌ای مبسوط با روزنامه‌ «همبستگی» سکوت چندین ساله خود را درباره فعالیت‌های پسرش شکست.

به گزارش خبرنگار‌ «آمدنیوز»، «روح‌الله زم» فعال سیاسی و روزنامه‌نگاری که چندین سال است دست به افشای موضوعات جنجالی پشت پرده درون حاکمیتی در جمهوری اسلامی زده، طی ماه‌های اخیر مورد هجمه سنگین تخریبی رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی قرار گرفته است.

تنها یک‌روز پس از افشای قرارداد ۱۸۹ میلیون تومانی خبرگزاری فارس با شهرداری تهران، این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران فیلمی مقطع و بریده شده را منتشر کرد که در آن فردی به نام «سیداحمد شمس» بدون ارائه هرگونه سندی حتی به حریم خصوصی وی نیز تجاوز کرده است.

tajzadehKianoon_small.jpgسید مصطفی تاج زاده و محمد کیانوش راد در گفتگو با نشریه دانشجویی اختر - ارگان رسمی انجمن وفاق و توسعه دانشگاه شیراز، آشتی و وفاق ملی را ضرورت گفتمانی امروز خواندند.

به گزارش انصاف نیوز، سید مصطفی تاج زاده در این باره گفت:

به باور من، به چهار دلیل زیر ما هیچ چاره ای جز این نداریم که به سمت گفتگو و آشتی ملی حرکت کنیم:

📍دلیل اول این است که ما با انباشت مشکلات در عرصه های مختلف مواجه هستیم و حل همه جانبه این مشکلات به خصوص مشکلاتی که دامنه آنها گسترده و ژرف شده اند، در صورتی که جریان مقابل بخواهد کارشکنی کند، به گونه ای است که حل آن مشکلات از توان یک جناح فراتر است. نمونه بارز آن پلاسکو است و پلاسکوها حل نخواهد شد مگر اینکه عزم ملی و درون حکومتی ایجاد شود تا بتوانیم به سمت حل بحران های بزرگ داخلی حرکت کنیم. باید به این باور برسیم که حل بسیاری از مسائل، بدون باور به مردم و ایجاد تفاهم در سطح ملی میسر نیست. اگر این روش را در پیش نگیریم، باید شاهد فروپاشی پلاسکوهای دیگری در عرصه های مختلف جامعه خود باشیم.

📍دلیل دوم، امکانات کشور است. ما در وضعیت فعلی، با توجه به انتظارات مردم و مشکلاتی که در سطح داخلی و بین المللی گریبانگیر کشور است، به گونه ای تبدیل شده ایم که از امکانات بالفعل ناکافی اما امکانات بالقوه کافی بهره مندیم. ما وقتی می توانیم امکانات بالقوه خود را بالفعل کنیم که یکن نوع اجماع عمومی پدید آمده باشد؛ در صورتی که یک جناح بخواهد امکانات بالقوه را بالفعل کند اما جناح دیگر بخواهد کارشکنی کند، ما بسیاری از فرصت ها را از دست می دهیم. به عنوان مثال، برجام را در عرصه هسته ای ایجاد می کنیم اما می بینیم که به دلیل همین فقدان تفاهم ملی و اجماع عمومی، نمی توانیم از همه زمینه ها و امتیازات آن استفاده کنیم و بهره مندی لازم را داشته باشیم. ما برای ایجاد فرصت های تازه و برخورداری از نتایج آن، چاره ای جز تفاهم نداریم.

📍دلیل سوم، جناح های ما در عرصه کشورداری، آزمون خود را پس داده اند و همه نشان داده اند که در عین برخورداری از نقاط مثبت، از نقاط منفی رنج می برند. همه هنر ما این است که بتوانیم از نقاط مثبت یکدیگر به نفع مردم و جامعه استفاده کنیم و تلاش کنیم که ابعاد منفی جریانها، دامن ایران و ایرانیان را نگیرد و این مستلزم این است که با نگاهی مثبت و حرکتی برد برد، کاری بکنیم که با اتکا به اشتراکات همه ایرانیان که همان عزت و سربلندی ایران، یکپارچگی ملی و سرزمینی میهن و بهبود شرایط آحاد مردم است، بتوانیم به سمت بهره مندی از نقاط مثبت یکدیگر حرکت کرده و در رقابتی سالم، نقاط منفی یکدیگر را به حداقل برسانیم.

📍دلیل چهارم این است که در حال حاضر، هیچ جریانی به تنهایی قدرت بسیج اکثریت ملت را ندارد. ممکن است در انتخابات، جریانی حائز اکثریت نسبی شود اما اکثریت نسبی، اکثریت همه ایرانیان و اکثریت واجدان شرایط نمی باشد بلکه اکثریت رای دهندگان است. بنابراین با این وضعیت، چاره ای نمی ماند جز اینکه جریان برخوردار از اکثریت نسبی برای اینکه بتواند از حمایت ملی و همه جانبه برخوردار باشد، دیگران را هم در قدرت سهیم کند تا از طریق این مشارکت، امکان رضایت و همکاری آحاد مردم فراهم شده و جامعه ایران به سمت حرکت برای همه ایرانیان پیش روی کند. به نظر من ما به این چهار دلیل عمده، نیاز داریم که به سمت وحدت بیشتر، گفتگو، وفاق و آشتی ملی حرکت کنیم.

hasan_rohani_new_version.JPGسرویس بین الملل «انتخاب»؛ المانیتور نوشت: عهده دار بودن مقام ریاست جمهوری ایران، آن هم زمانی که ترامپ رسما ایران را «زیر ذره بین» قرار داده، وظیفه راحتی برای روحانی نیست. از الان به بعد چه او دوست داشته باشد، چه نداشته باشد اظهارات تلخ ترامپ بر عملکرد و گفته های روحانی در ماه های آینده تاثیر خواهد گذاشت. این تنها ترامپ نیست که او را مجبور به این تغییر رویکرد می کند. انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران و درجه فشارهایی که بر رییس جمهور وارد می شود، هشدارهای روحانی مثل جمله ی «ترامپ از تهدید ایران پشیمان خواهد شد» را غیر منتظره نمی کند.

به گزارش «انتخاب»؛ این دورانی که ترامپ وارد کاخ سفید شده و با روحانی سر وکار دارد را می شود با دوراتی که بوش وارد کاخ سفید شد و رییس جمهور اصلاح طلب ایران روی کار بود مقاسیه کرد. بدیهی است که تفاوت های زیادی در موقعیت های منطقه و جهان و روابط بین المللی بین آن زمان و الان وجود دارد اما شباهت های این دو را میتوان پیدا کرد. هم بوش و هم ترامپ از تندروهای آمریکا هستند و روحانی و رئیس دولت اصلاحات نیز هر دو از مکتبی هستند که دیپلماسی راترجیح می دهند و به دیالوگ ایمان دارند و برقراری روابط دیپلماتیک را به رویارویی و تهدید ارجح می دانند.

در این زمینه، یکی از افراد نزدیک به روحانی به المانیتور گفته که روحانی و سیاست های میانه روانه او یک تاکتیک نیست بلکه استراتژی است. او نباید رویکردش را فقط به خاطر اینکه فردی نظیر ترامپ روی کار آمده است تغییر دهد. اما میانه روی به این معنا نیست که به شما حق هر کاری را بدهد. از این گذشته هرکس بخواهد کشوری را تهدید کند باید پاسخی قاطع و روشن دریافت کند. این فرد خواه ترامپ باشد یا هر قدرت منطقه ای وجهانی دیگری.

او اضافه کرده که اگر رییس جمهور ایران رویکردش را تغییر دهد برای اینکه بتواند در انتخابات آینده پیروز شود پس بهتر است که دیگر وارد انتخابات نشود. او چهار سال پیش به این دلیل انتخاب شده که حرف های میانه روانه زده و به این دلیل که رای دهندگان او را فردی با قابلیت وفای به وعده هایش شناخته اند.

به همه این ها باید فوت هاشمی را نیز اضافه کنیم که روحانی پس از رحلت هاشمی رفسنجانی اهداف جدیدی را ترسیم کرده است. روحانی 68 ساله می خواهد ثابت کند که می تواند راه او را ادامه دهد. با این حال این وظیفه راحتی نیست. در این راستا روحانی باید در مقابل ترامپ محکم بایستد و درعین حال نیز دستاوردهای عمده خودش را نابود نکند. یکی از مهمترین این دستاوردها توافق هستهای است. روحانی یقینا قرار نیست به احمدی نژاد تبدیل شود. چالش او این است که باید ورژن جدیدی از روحانی را در همین فرصت باقیمانده تا انتخابات به نمایش بگذارد.

به گفته یکی از نمایندگان اصولگرای سابق مجلس، افکار عمومی ایرانی ها تحقیر شدن را نمی پذیرند و نمیتوانند قبول کنند که دولتشان در برابر تحقیر و توهین سکوت کند.

این نماینده سابق اصولگرا گفت چهار سال باید با ترامپ زندگی کرد . او هر روز قرار است ایران را تهدید کند. توافق هسته ای مرده است. ایران ضعیف نیست . نفوذ وقدرت ما در منطقه رو به افزایش است. ما به رییس جمهوری نیاز داریم که بتواند احترام و عزت و تمامیت را به ما برگرداند.

با این حال، زمانی که از شرافت و منزلت حرف میزنیم، معانی متفاوتی به ذهنمان می آید، به ویژه زمانیکه اینها به سیاست خارجی بر میگردند. در حالی که یک اردوگاه، «رویارویی» با آمریکا را بهترین مانیفست برای استقلال ایرانی ها و مقاومت می داند، دیگر اردوگاه همزمان بر این باور است که ایران باید همیشه از فرصت ها برای اثبات اینکه این کشور، کشوری نیست که به دنبال درگیری باشد استفاده کند. برای اینکه روحانی این معضل را حل کند احتمالا باید ترکیبی از این دو رویکرد و مفهوم را در نظر بگیرد .

Ali_Khamenehei.jpgدویچه وله - رهبر ایران موضوع "آشتی ملی" را که اخیرا و عمدتا از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شده، منتفی دانست. سخن او در مورد "لخت کردن و کتک‌زدن یک بسیجی" بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است.

سخنان صریح رهبر جمهوری اسلامی در مورد "بی‌معنا" بودن تعبیر "آشتی ملی"، ریختن "آب پاکی" بر دست‌های مبتکران و طرفداران این طرح تلقی شده است. برداشت‌ها از موضع خامنه‌ای و مواردی که او به صراحت به آنها اشاره کرده، دستمایه نقد کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند. این واکنش‌ها یک روز پس از سخنان خامنه‌ای (پنجشنبه، ۱۶ فوریه/ ۲۸ بهمن) هم‌چنان ادامه دارند.


بخشی از کاربران معتقدند این نظام جمهوری اسلامی است که باید از آسیب‌دیدگان ناآرامی‌های پس از انتخابات ۸۸ دلجویی کند، وگرنه "آشتی ملی بی معناست". کاربری خطاب به خامنه‌ای توییت کرده است: «ما با اونایی که به قربانیان کهریزک تجاوز کردند، قهریم و آشتی نمی‌کنیم آقای معظم له».

Hossein_Mousavian.jpgایلنا ـ سیدحسین موسویان برای بسیاری از ایرانی‌ها چهره ناشناخته‌ای نیست کماآنکه در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰، وقتی امریکا به همراه برخی از کشورهای دیگر از کاه فعالیت‌های هسته‌ای ایران کوه ساختند و بحرانی غیرضرو و البته حساس به نام فعالیت‌های اتمی ایران در عرصه افکارعمومی مطرح شد، این سیدحسین موسویان بود که در قالب عضو ارشد و سخنگوی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در قاب تلویزیون ظاهر می‌شد؛ تیمی که ریاست آن را حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهور کنونی برعهده داشت و اعضای ارشدش را افرادی همچون محمدجواد ظریف و سیروس ناصری تشکیل می‌دادند.

او البته پیش از این در مناصب حساسی حضور داشت و مسئولیت‌هایی همچون مدیرکل امور مالی و اداری مجلس و سرپرست ادارات کل و رئیس سازمان اداری مجلس برعهده داشت و سپس به مدیرکلی غرب اروپا منصوب شد. او اولین سفیر ایران در آلمان پس از اتحاد بود و در چندین مقطع به عنوان سفیر نمونه شناخته شد. او در سال ۷۶ به تهران بازگشت و معاونت امور بین‌المل در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را برعهده گرفت و هشت سال در این منصب باقی ماند. با آنکه موسویان در خاطراتش می‌گوید او گزینه نخست برعهده گرفتن وزارت امور خارجه بوده است، به دلیل رویکردی انتقادی او از سیاست‌ خارجی و هسته‌ای دولت نهم، در اردیبهشت ۱۳۸۶ به جرم جاسوسی دستگیر شد که البته دادگاه او را از اتهام مبرا ساخت.

با گذشت سال‌ها از این داستان، هنوز این ماجرا و اتهام‌زنی به این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات دستمایه‌ای برای ماجراجویی و اتهام به موسویان و البته تیم مذاکره‌کننده کنونی است. در گفت‌وگویی که با سیدحسین موسویان داشته‌ایم در خصوص آن ماجرا سخن گفته‌ایم و البته در کنار آن از روابط ایران و امریکا در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی امریکا هم پرسیده‌ایم. مشروح این گفت با این پژوهشگر ارشد دانشگاه پریسنتون امریکا در ادامه می‌آید.

iraqPM_small.jpgزیتون - حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، گفت این کشور در هیچ یک از درگیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای له یا علیه کشورهای دیگر وارد نخواهد شد. حیدر العبادی در برنامه‌ای تلویزیونی و پس از نخستین مکالمه تلفنی خود با دونالد ترامپ٬ این موضوع را مطرح کرده است که در آن درباره تنش میان ایران و آمریکا نیز صحبت‌هایی شده بود.


کاخ سفید روز گذشته (جمعه) تایید کرد که دونالد ترامپ و حیدر عبادی در اولین تماس تلفنی خود از زمان در اختیار گرفتن پست ریاست جمهوری «درباره تهدید ایران در منطقه با هم صحبت کرده‌اند.» دفتر نخست وزیری عراق متنی از این مکالمه تلفنی را بدون اشاره به ایران، منتشر کرد. در این متن آمده است که رهبران دو کشور در این تماس تلفنی درباره روابط فیمابین و راه‌های توسعه آن با هم مذاکره کردند. این بیانیه تایید کرده که در مکالمه تلفنی صورت گرفته، رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که عراق از متحدان این کشوراست بر همکاری بین آمریکا و عراق برای مقابله با تروریسم تاکید کرد. طرفین در این مکالمه تلفنی همچنین بر ضرورت مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) تاکید کرده‌اند.

مهدی خزعلی بازداشت شد

| No Comments

mahdiKhazali_mall.jpgساعتی قبل مهدی خزعلی توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار «آمدنیوز»، مهدی خزعلی در برابر دفترش توسط مأموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

وی اعلام کرده که از لحظه بازداشت از خوردن آب و غذا امتناع و اعتصاب غذای خشک خواهد کرد.

خزعلی روز چهارشنبه ۱۳ بهمن‌ماه در نشست سرای اهل قلم با قرائت بیانیه‌ای اعلام کرد: «۲۲ بهمن از خانه‌های‌مان بیرون نمی‌آییم و سیاهی لشگر اعداء نخواهیم شد! به خیابان نمی‌آییم تا قتل و غارت، جرم و جنایت، جهل و حماقت و حبس و اسارت را تایید کنیم. ۲۲ بهمن به احترام آزادی و دموکراسی در خانه می‌مانیم تا خودکامگان و انحصارطلبان، غارتگران و چپاولگران، دزدان و اختلاسگران در خیابان تنها بمانند. تا مردم هیئت مرتزقه - که بر خوان گسترده انقلاب نشسته و «حتی اذا بلغت الحقوم» خورده‌اند - را بشناسند.»

iranRocketLaunchersParade_small.jpgدویچه وله - یک کارشناس سیاسی به دویچه‌ وله گفت در هفته‌های گذشته هماهنگی‌هایی با سه کشور منطقه برای یک درگیری نظامی با ایران صورت گرفته است تا آمریکا به بهانه کمک به یکی از آن‌ها وارد عمل شود. او به ایران توصیه کرد خوددار باشد.

یک کارشناس که نخواست نامش فاش شود به دویچه ‌وله فارسی گفت، روندی که آمریکا در مقابل ایران در پیش گرفته شباهت زیادی به مسیری دارد که به جنگ این کشور با عراق منجر شد.

او با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران افزود: «این تحریم‌ها به خودی خود مهم نیستند، اما می‌توانند پیش‌در‌آمد تحریم‌های فراگیر و حتی جنگ باشند، مانند آن‌چه در سال‌های آخر دهه نود در عراق شاهدش بودیم. آمریکا در سال‌های ۱۹۹۶/۹۷ هم با تحریم گروهی از افسران ارشد ارتش عراق و چند تن از دانشمندان پروژه‌های موشکی این کشور شروع کرد. این تحریم‌ها ظرف دو سال فراگیر شد و عراق را فلج کرد. سپس عراق وارد یک درگیری منطقه‌ای شد و به دنبال آن آمریکا به میدان آمد.»

او اضافه کرد: «شبیه چنین سناریویی ظاهرا برای ایران تدارک دیده شده است. برنامه این است که هم‌زمان با اعمال مجدد تحریم‌ها، اگر تنشی در منطقه شروع شد، آمریکا آمادگی داشته باشد که برای حمایت از برخی یا یکی از کشورهایی که به اصطلاح مورد تعرض ایران قرار گرفته، وارد عمل شود.»

تاکید این کارشناس بر ضرورت پنهان نگه‌داشتن توانایی نظامی است. او به دویچه‌ وله گفت: «هند سال‌‌ها برنامه موشکی بالستیک داشت و آشکار نمی‌کرد. مسایل امنیت ملی را هیچ کشوری در ویترین نمی‌گذارد و به رخ جهان نمی‌کشد. بخشی از این امنیت ملی پنهان نگه داشتن توان‌های واقعی کشور است. ولی مقام‌های ایرانی تصور می‌کنند اگر این توانایی را نشان دهند، طرف مقابل می‌ترسد و حمله نمی‌کند! این یک نگاه بسیار غیرکارشناسانه است.»

او با اشاره به این که آمریکا در مورد ایران زمان زیادی وقت صرف نخواهد کرد گفت: «هم‌اکنون تیمی مشغول بررسی این مسئله است که آیا آزمایش‌های موشکی ایران که با شعارنویسی بر روی موشک‌ها علیه اسرائیل همراه بوده و یا سخنان تهدیدآمیز فرماندهان سپاه علیه برخی کشورهای منطقه، می‌تواند نقض برجام باشد یا خیر.»

این کارشناس در عین حال معتقد است که آمریکا موفق نخواهد شد ایران را به وضع عراق بیاندازد، اما می‌تواند ضربات سنگینی بر امنیت و اقتصاد ایران بزند. او گفت: «امکان این که بتوانند ایران را مانند عراق تکه‌پاره کنند، بسیار کم است یا اصلا نیست. ولی می‌توانند فشارها را آنقدر افزایش دهند که سناریو‌های غیرمحتمل را هم به واقعیت نزدیک‌تر کنند. بهای اشتباهات تاکتیکی و استراتژیک رهبری ایران برای مردم این کشور کم نخواهد بود.»

hashemi-small01.jpgنگام: دراخبارساعت ۱۴ دیروز سیما، وقتی گوینده خبر می خواند که در دوازدهم بهمن ماه رهبری به رسم همه ساله بر سر مزار امام حاضر شد درادامه گفت رهبری همچنین بر مزار رییس فقید مجمع تشخیص حاضر شد و درعبارتی معنادار بدون آنکه بگوید رهبری بر مزار دوست شصت ساله اش قرآن خواند افزود: و برای ایشان از خداوند طلب عفو کرد!...

غلامعلی رجایی در یادداشتی تلگرامی از ممنوعیت بردن نام هاشمی در سیما خبر داد.

در این یادداشت آمده است:

Trump-judge-small1.jpgبا رای یک قاضی دادگاه فدرال در آمریکا، فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا برای تعلیق ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان لغو شد. با اینکه کاخ سفید اعلام کرده خواهان تجدیدنظر در این تصمیم شده، اما اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا به خطوط هواپیمایی اعلام کرده پرواز مسافران به آمریکا براساس قوانین قبل از صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ است.

به گزارش صدای آمریکا، عصر جمعه ۱۵ بهمن به وقت غرب آمریکا، قاضی جیمز روبارت حکم داده که دستور اجرایی رییس جمهوری برای منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی موقتا متوقف شود. آقای روبارت از قضات منصوب جرج بوش است.

با این حکم اجرای فرمان اجرایی در آمریکا تعلیق شد. خبرگزاری رویترز اعلام کرد اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا موسوم به سی بی پی که زیر نظر وزارت امنیت داخلی آمریکا فعالیت می کند، به خطوط هوایی اعلام کرده از ساعت ۹ جمعه شب،‌همه مسافران دارای ویزا می توانند مثل قبل از دستور پرزیدنت ترامپ وارد آمریکا شوند.

اداره گمرک و حفاظت مرزی مسئول بررسی و اجازه ورود به مسافران متقاضی ورود به آمریکا است.

واکنش ترامپ: نظر این «به اصطلاح قاضی» مسخره است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده صبح شنبه در واکنشی تند به این موضوع در حساب توئیتری خود نوشت، نظر «این به اصطلاح قاضی» که مانع اجرای قانون در کشور می‌شود، «مسخره» است و ملغی خواهد شد.

The opinion of this so-called judge, which essentially takes law-enforcement away from our country, is ridiculous and will be overturned!

وی در توئیت دیگری گفت، «جالب است که برخی کشورهای مشخص خاور میانه با این ممنوعیت موافق هستند. آنها می‌دانند اگر برخی افراد خاص اجازه ورود داشته باشند، یعنی مرگ و ویرانی.»

Interesting that certain Middle-Eastern countries agree with the ban. They know if certain people are allowed in it's death & destruction!

کاخ سفید نیز پیشتر در مخالفت با حکم این قاضی فدرال، خواستار توقف اضطراری آن شد.

About this Archive

This page is an archive of recent entries in the Featured category.

Other is the previous category.

Articles is the next category.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.