شنبه 4 آبان 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دستگیری یک آمریکایی ایرانی‌تبار به اتهام تلاش برای خرید موشک

• مقام‌های قضایی ایالات متحده آمریک یک آمریکایی ایرانی‌تبار را به اتهام «تلاش برای انتقال موشک و تجهیزات هواپیما به ایران» بازداشت کرده‌اند. این متهم در صورت اثبات اتهامات‌اش ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

دويچه وله ـ دادستانی فدرال ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که یک شهروند ایرانی‌تبار این کشور به اتهام تلاش برای خرید موشک‌های زمین به هوا و ارسال آن‌ها به ایران بازداشت شده است.

رضا اولنگیان متهم به تلاش برای به دست آوردن و انتقال موشک‌های ضد هواپیما و نقض قوانین تحریم‌های وضع شده علیه ایران است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


به گزارش خبرگزاری رویتر، اولنگیان دهم اکتبر ۲۰۱۰ در فردوگاه تالین کشور استونی بازداشت شده است. وی در ۲۶ مارس ۲۰۱۲ به ایالات متحده آمریکا تحویل داده شد.

مشخص نیست که آیا رضا اولنگیان بلافاصله توانسته است از حق داشتن وکیل برخوردار باشد یا خیر. یک سخنگوی دادستانی آمریکا نیز از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد.

در دام ماموران مخفی آمریکا

دادستان‌ها‌ گفته‌‌اند، رضا اولنگیان که همچنین به نام ریموند آوانسیان نیز شناخته می‌شود، در سال گذشته چندین ماه با یک مامور مخفی سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا مذاکره می‌کرده است. اولنگیان فکر می‌کرده که این مامور رسمی، فروشنده اسلحه و تجهیزات هواپیما است.

بر اساس این گزارش، اولنگیان در سال ۲۰۰۷ نیز برای به دست آوردن حدود ۱۰۰ موشک برای ایران تلاش کرده که موفق نبوده است. دادستان‌ها می‌افزایند که ایمیل‌ها و گفت‌وگوهای متهم تلاش وی برای به دست آوردن حداقل ۲۰۰ موشک و همچنین تجهیزات مربوط به هلیکوپتر بل۴۱۲ را اثبات می‌کند.

دادخواست دادستان‌های فدرال تصریح می‌کند که وی برای انتقال این تجهیزات از مرز زمینی یک کشور همسایه ایران مانند افغانستان برنامه‌ریزی کرده بود.

رضا اولنگیان در ایمیلی به تاریخ ۲۸ اوت ۲۰۱۲ به مامور مخفی ایالات متحده آمریکا جزئیات پرداخت اولیه را شرح داده است. در دادخواست آمده است که متهم در این ایمیل تصریح کرده که می‌خواهد در زمان انجام معامله در محلی باشد که دچار گرفتاری نشود.

دادستان‌ها در بیانیه خود می‌گویند که پس از اقدام ناموفق اول اولنگیان، وی تلاش کرده است که بار دیگر با خرید موشک‌های زمین به هوا و قطعات هواپیما به نیروهای نظامی ایران کمک کند که این عمل ناقض قوانین آمریکا و همچنین تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه ایران است.

در صورت تأیید اتهامات این آمریکایی ایرانی‌تبار، وی ممکن است به تحمل مجازات حبس ابد محکوم شود.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016