شنبه 2 آذر 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعيت حقوق بشر در ايران در ماه آبان ۱۳۹۲

ادامه بازداشت موسوی، کروبی و رهنورد به معنای غلبه سياست بر عدالت است

"کانون مدافعان حقوق بشر" که رياست آن بر عهده شيرين عبادی است در ادامه گزارش های ماهانه خود، به بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران در ماه آبان ۱۳۹۲ پرداخت.

اين سازمان مردم نهاد بر اساس اساسنامه خود به بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران پرداخته است.

در گزارش "کانون مدافعان حقوق بشر" با توجه به گذشت بيش از هزار روز از بازداشت خانگی زهرا رهنورد، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، توجه مقام های مسئول حکومت ايران به اين نکته جلب شده است که ادامه اين وضعيت به معنای نبود استقلال قضايی و غلبه سياست بر عدالت است.

همچنين در گزارش اين سازمان مردم نهاد که به دو زبان فارسی و انگليسی منتشر می شود، در سه بخش "حقوق مدنی و سياسی و فرهنگی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "ميراث فرهنگی و محيط زيست" به بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران پرداخته شده است.

در بخش وضعيت فعالان سياسی - اجتماعی و فرهنگی اين گزارش، به نام فعالان سياسی و مدنی و فرهنگی که بازداشت شده اند، اشاره شده است. وضعيت اقتصادی و کارگران از ديگر مواردی است که در اين گزارش به آنها پرداخته شده است.

به گزارش سايت کانون مدافعان حقوق بشر، متن گزارش ماه آبان ۱۳۹۲ کانون مدافعان حقوق بشر که در اول آذر ماه ۱۳۹۲منتشر شده، به شرح زير است:تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


گزارشی مختصر از وضعيت حقوق بشر در ايران در ماه آبان ۱۳۹۲

مقدمه

کميته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آبان ماه قطع نامه ای‌ درباره وضعيت حقوق بشر در ايران به تصويب رساند و در آن‌ نگرانی‌ جامعه بين المللی را از نقض مداوم و مستمر حقوق بشر به ويژه تعداد کثير اعدام‌ها اعلام کرد.

دولت‌های عضو سازمان ملل متحد از دولت ايران خواستند تا به نقض حقوق بشر خاتمه داده و به کرامت انسانی‌ شهروندان خود احترام گذارد.

همچنين آقای احمد شهيد، گزارش گر ويژه وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران در گزارشی اعلام کرد که دولتمردان ايران در ظرف ۱۸ ماه از ژانويه ۲۰۱۲ ( دی‌ ماه ۱۳۹۰) تا جون ۲۰۱۳ (خرداد ماه ۱۳۹۲) حد اقل ۷۲۴ نفر و از تاريخ فوق و پس از انتخاب آقای روحانی به رياست جمهوری، ده ها نفر را اعدام کرده است.

علاوه بر مطالب فوق، خلاصه ای از وضعيت نقض حقوق بشر در ايران در آبان ماه ۱۳۹۲ در پی می آيد. اين گزارش بر مبنای اطلاعاتی است که در سايت ها و رسانه های مختلف درج شده و صحت آن به احراز رسيده است و در سه بخش و به دو زبان فارسی و انگليسی منتشر می شود.

وضعيت حقوق بشر در ايران در ماه آبان ۱۳۹۲

بخش اول – حقوق مدنی، سياسی و فرهنگی

الف- وضعيت فعالان سياسی، اجتماعی و فرهنگی

۱) در اين ماه حدود دوازده نفر بازداشت شدند که عبارتند از: سعيد لعالی، امير ياری، محمد پولادی، مهرداد فرمانی، احسان مولوی فر از فعالان دانشجويی، محمدعلی جوانمردی ، رضا تميمی و مهدی رحيمی از فعالان کارگری و دکتر رضا حيدرپور، پزشک زندان اوين که پس از فوت ستار بهشتی‌، زندانی سياسی در خصوص شکنجه و علت فوت او گزارش داده بود. همچنين سعيد پور عزيزی، مدير مسئول روزنامه بهار و دو تن از نويسندگان به اسامی سيدعلی اصغر غروی و محمد صحتی سرورودی بازداشت شدند.

لازم به تذکر است که چند نفر از افراد بازداشت شده پس از چند روز با توديع وثيقه بصورت موقت تا روز محاکمه از زندان آزاد شدند.

۲) نگين احمديان، نگار ملک زاده، آرمان مختاری، بهناز حدادزاده، حوريه محسنی و انيسا دهقانی از شهروندان بهايی برای اجرای حکم شش ماه حبس تعزيری خود به زندان اعزام شدند .

۳) پگاه آهنگرانی،هنرپيشه به يک سال و نيم حبس و شش روزنامه‌نگاران کرد زبان به اسامی احسان نيک ‌پی، محسن چراغی و شاهو احمدی هر کدام به شش ماه حبس و رحمت‌الله چراغی، علی يوسفی و سجاد قيصری هر کدام به شش ماه حبس تعليقی محکوم شدند. همچنين دو روزنامه نگار ديگر کرد به نام های خسرو کردپور به تحمل ۶ سال حبس در تبعيد و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان کرمان و مسعود کردپور به ۳ سال و نيم حبس محکوم شدند. خسرو کردپور و مسعود کردپور هم اينک در زندان به سر می برند.

از سوی ديگر حسين قادری، يوسف مرادی و آزاد سقزی که هم اينک در زندان به سر می برند، هرکدام به دو سال حبس و اکبر امينی که در بازداشت به سر می برد به پنج سال حبس محکوم شدند. محترم رحمانی از فعالان مدنی شهر قزوين نيز به پرداخت سه ميليون تومان جريمه نقدی محکوم شد.

۴) چهار نفر از دانشجويان دانشگاه صنعتی اميرکبير به نام های اميرحسين علی بخشی به دو ترم محروميت از تحصيل و سها مرتضايی، رسول احمدی نيز هر کدام به يک ترم محروميت از تحصيل و يک ترم محروميت از تحصيل معلق و کسری گودرزی به يک ترم محروميت از تحصيل محکوم شدند.

۵) بشير نظيری، فعال مدنی و حسين جوانمردی، فعال کارگری جهت بازجويی به دادسرا احضار شدند. همچنين دادگاه احمدرضا احمدپور، عضو جبهه مشارکت ايران اسلامی برگزار شد.

۶) تعدادی از زندانيان سياسی- عقيدتی‌ بيمار بوده و نيازمند درمان و مرخصی هستند اما مسئولان زندان، اجازه درمان به آنها را نمی دهند. به همين دليل چهار نفر از ديگر زندانيان سياسی و مدافع حقوق بشر در اين ماه در اعتراض به عدم درمان و رسيدگی به وضعيت زندانيان بيمار به مدت ده روز اعتصاب غذا کردند که منجر به رسيدگی به وضعيت برخی‌ از زندانيان شد. اما هنوز تعدادی ديگر از زندانيان از درمان محروم هستند که می‌‌توان به نويد خانجانی ، محمدرضا پورشجری، مصطفی دانشجو و مصطفی تاج زاده اشاره کرد.

۷) مهدی محمد نژاد، فعال سياسی با وجود دستور آزادی از سوی مقام قضايی به علت مخالفت غير قانونی‌ وزارت اطلاعات از آزادی او جلوگيری شد.

۸) اذيت و آزار خانواده ها و بستگان زندانيان سياسی همچنان ادامه دارد؛ از جمله مأموران امنيتی پس از ملاقات دختران مير حسين موسوی با والدينشان، آنان را مورد اهانت و ضرب و شتم قرار دادند. همچنين همسر عماد بهاور،زندانی سياسی نيز از اهانت مأموران امنيتی هنگام ملاقات شکايت کرد.

۹) قرار ممنوع الخروجی سراج الدين ميردامادی، روزنامه نگار به مدت شش ماه تمديد شد.

ب- وضعيت حقوق فرهنگی

۱) روزنامه «بهار» توقيف شد.

۲) از انتشار مجدد روزنامه هم ميهن و نشاط ممانعت به عمل آمد.

۳) سه نشريه دانشجويی به اسامی تکاپو، چکامه و غياث توقيف شدند.

۴) معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی نوشيروانی بابل در احکامی کانون‌ کتاب و انديشه، کانون فيلم وتئا‌تر، کانون هنر، کانون شعر وادب، کانون محيط زيست و کانون خيريه دانشگاه را به حالت تعليق در آورد و شورای صنفی اين دانشگاه را تهديد به انحلال کرد.

۵) مأموران امنيتی از برگزاری کنسرت موسيقی‌ در آبادان ممانعت کردند.

پ- ساير موارد نقض حقوق بشر

۱) در اين ماه اعدام‌ها به نحو چشم گيری افزايش داشته است که مهم ترين آن ها‌ اعدام ۱۶ نفر در استان سيستان و بلوچستان بود. طبق گزارش های واصله افرادی از گروه "جيش العدل" با حمله به پاسگاه مرزی سراوان واقع در جنوب شرقی‌ ايران چند نفر از مرزداران را کشته و زخمی کردند و چند نفر را هم به گروگان گرفتند و طبق اعلام دادستان شهرستان زاهدان ۱۶ نفر از زندانيان بلوچ که اتهام ادعايی آنان يعنی وابستگی به گروه های مخالف حکومت بود، به تلافی حمله به پايگاه مذکور اعدام شدند.

هم چنين حبيب الله گلپری پور و شيرکوه معارفی از فعالان سياسی کرد و طبق اعلام خبرگزاری مهر يک نفر از فعالان سياسی بلوچ بدون ذکر نام در خرم آباد اعدام شدند و حسب اعلام دادستان اروميه هفت نفر در زندان مرکزی اروميه به اسامی کامل سعيدی، کامل حبيبی، زکی خانی، محمد گُرجی، مصيب ساداتی، ولی محمد زاده، يدالله محمودی اعدام شدند.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نيز از اعدام يک نفر در اين شهر خبر داد. اين مقام قضايی اتهام اين فرد را قتل اعلام کرده است. همچنين «ف- ج» در ساری اعدام شد. رسانه های وابسته به حکومت ايران اتهام اين فرد را حمل و نگهداری مواد مخدر اعلام کردند.

۲) حکم اعدام منصور آروند در ديوان عالی کشور به تاييد رسيد.

بخش دوم – حقوق اقتصادی و اجتماعی

۱) وضعيت اقتصادی در ايران همچنان نامناسب گزارش می شود. چنانچه مرکز آمار ايران اعلام کرد که بيش از دو و نيم ميليون نفر بی ‌کارند. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعی نيز از نرخ بيکاری ۱۲.۲ درصدی و نرخ بيکاری ۲۶ درصدی جوانان خبر داد. اين در حالی است که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۱ معادل ۴۰.۴ درصد شده است.

۲) قائم مقام وزير راه و شهرسازی گفت که ۱۶ ايرلاين از ۱۸ ايرلاين کشور در حال ورشکستگی هستند.

۳) ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت جهاد نصر با تعويق ۱۰ ماه حقوق خود و ۳۹۰ از کارگران شرکت صنايع ريخته‌گری ايران با تعويق ۲ ماه حقوق و بيمه خود مواجه هستند.

۴) ۱۲۰ نفر از کارگران شرکت فن آوری آب های عميق (dot) شغل‌شان را از دست دادند. همچنين با تعطيلی شرکت کنف کار رشت، ۳۱ کارگر بيکار شدند.

بخش سوم- ميراث فرهنگی و محيط زيست

اخبار منتشر شده از ميراث فرهنگی و محيط زيست در آبان ماه نيز همچنان نشان از نامناسب بودن وضعيت اين حوزه دارد.

۱) بر اساس آخرين گزارش منتشر شده از سوی آژانس بين‌المللی تحقيقات سرطان، چهار شهر ايران جز ۱۰ شهر آلوده‌ جهان قرار دارند. در همين زمينه محققان با تاکيد بر اينکه ميان افزايش آلودگی‌ هوا و شيوع برخی سرطان‌ها و بيماری‌های قلبی و عروقی رابطه معناداری وجود دارد، نسبت به افزايش شکل های بدخيم انواع سرطان‌ها ناشی از افزايش آلاينده‌های محيطی هشدار دادند.

‍۲) طبق اعلام دانشگاه جندی شاپور خوزستان واقع در جنوب ايران پس از دو بار بارش باران که آلوده به ذرات معلق در هوا بود، در مجموع ۱۸ هزار و ۱۴۱ نفر راهی‌ بيمارستان شدند و به گفته رئيس فوريت‌های پزشکی‌ استان خوزستان حسب تصميم استانداری اين استان، اعلام تعداد مراجعه کنندگان به فوريت‌های پزشکی‌ در اين استان بر اثر ناراحتی‌‌های ناشی‌ از بارش باران ممنوع شده است.

خاتمه

در پايان توجه مقام های مسئول حکومت ايران را به اين نکته جلب می کند که بيش از هزار روز از بازداشت خانگی زهرا رهنورد، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی می گذرد و ادامه اين وضعيت به معنای نبود استقلال قضايی و غلبه سياست بر عدالت است.

شيرين عبادی
رييس کانون مدافعان حقوق بشر

اول آذر ۱۳۹۲

توضيح: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بيشر در خصوص اين گزارش به سايت ها و خبرگزاری های زير مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرگزاری رسمی ايران (ايرنا)، خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران جوان و سايت های کانون مدافعان حقوق بشر، جرس، الف، کميته گزارشگران حقوق بشر، ندای آزادی، بازتاب، هرانا، قانون، کلمه، محبت نيوز، سنی آنلاين، کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، موکريان، ندای سبز آزادی، راديو زمانه، راديو فردا و بی بی سی.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016