يكشنبه 20 مهر 1393

ضرب و شتم محمد نوریزاد توسط “سربازان گمنام آقا”

محمد نوری‌زاد، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و نویسنده منتقد حکومت ایران که روز شنبه در خیابان پاستور تهران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس بازداشت شده بود، آزاد شده است.

اباذر نوریزاد در صفحه فیس بوک پدرش خبر از ضرب و شتم وی توسط "سربازان کمنام آقا" داده بود.
jfsksdfk.jpg

به گزارش دویچه وله فارسی شامگاه روز یکشنبه (۲۰ مهر/ ۱۲ اکتبر)، محمد نوری‌زاد با قراردادن یادداشت کوتاهی در صفحه‌ی خود در فیسبوک، از آزادی خود خبر داد.

نوری‌زاد در یادداشت خود نوشت: «امروز بعداز ظهر از زندان اوین بیرون آمدم. پیروز. گونه‌ی سمت راستم شکافته. و زیر چشمم نیز.»

آقای نوری‌زاد درباره عکس‌هایی که با صورت زخمی و خونین از وی شب گذشته در فیسبوک منتشر شده نوشت: «عکس‌ها را دیشب در دستشویی کلانتریِ جامی از خود گرفتم. به هنگام ورود به کلانتری، و در شلوغی و ازدحامی که در گرفته بود، کسی از من نپرسید تلفن داری یا نداری.»

بازداشت در خیابان پاستور

در نخستین ساعات روز یکشنبه (۲۰ مهر/ ۱۲ اکتبر) عکس‌هایی از محمد نوری‌زاد در وبسایت رسمی او منتشر شده که نشان‌دهنده جراحات وارد آمده بر بینی و چشم راست اوست. در این عکس‌ها می‌توان خون را بر چهره و پیراهن این نویسنده و کارگردان منتقد جمهوری اسلامی مشاهده کرد.

یادداشت کوتاهی به امضای اباذر نوری‌زاد، پسر محمد نوری‌زاد، در بالای عکس‌ها با این مضمون منتشر شده است: «دستگیری و ضرب و شتم نوری‌زاد: امروز [شنبه ۱۹ مهر]، محمد نوری‌زاد در خیابان پاستور مورد ضرب و شتم سربازان گمنام آقا قرار گرفته و دستگیر شده است. رسانه شمایید.»

محمد نوری‌زاد یکشنبه گذشته (۱۳ مهر/ ۵ اکتبر) در وبسایت رسمی خود نوشته بود: «از روز شنبه‌ی آینده و روزهای زوج از ساعت ده تا دوازده در خیابان پاستور قدم خواهم زد. در اعتراض به اموالی که سپاه معززِ پاسداران انقلاب اسلامی از من برداشته است و برده است و پس نمی دهد. به شرط بقا البته.»

او همچنین پیش از آن در تاریخ ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) در وبسایت خود نوشته بود: «اگر تا پایان این هفته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اموالی را که از من برداشته و برده برنگرداند، من از شنبه‌ی آینده قدمگاهم را به خیابان پاستور و به سرِ کوچه ی اختر منتقل می‌کنم. و شاید هم سپیدپوش و پرچم به دوش، طول خیابان پاستور را رفتم و برگشتم.»

خیابان پاستور محل حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اپوزیسیون در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد است.

0,,17435564_403,00.jpg
پلاکاردی که محمد نوری‌زاد در رابطه با قدم‌زدن‌های اعتراضی خود در برابر وزارت اطلاعات تهیه کرده بود

محمد نوری‌زاد در زمستان سال گذشته نیز دست به حرکت اعتراضی مشابهی در برابر وزارت اطلاعات زده بود. او در مصاحبه با دویچه وله ضمن بیان خواسته‌های خود گفته بود، هدف او پافشاری بر آن است که مردم نبایستی از اعتراض و بیان خواسته‌های خود بترسند: «من سه خواسته دارم. یکی اموالم را به من بازپس بدهند، دوم این‌که چرا خانواده‌ام را ممنوع‌الخروج کرده‌اند و دیگر این‌که من وقت ملاقات از وزیر می‌خواهم برای این‌که بدانم چرا مرا ممنوع‌الکار کرده‌اند؟ چرا من نباید بتوانم فعالیت اجتماعی داشته باشم؟ این صورت ظاهری حرکت من است، اما این حرکت من، باطنی هم دارد. اولین اصل اساسی‌ای که بر آن پافشاری می‌کنم، نترسیدن است. برای این‌که ما مردمی هستیم که ترسیده‌ایم و من می‌خواهم اصرار کنم که نه، ما نمی‌ترسیم و نباید بترسیم. اصلا نترسیدن حق ماست.»

محمد نوری‌زاد تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از حامیان حکومت جمهوری اسلامی بود، اما در جریان جنبش اعتراضی آن سال به صف منتقدان حکومت پیوست و چند نامه سرگشاده انتقادی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که در پی آن دستگیر شد.

او پیشتر به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و "توهین به مسئولان نظام" محکوم به تحمل سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق شده است.

به گزارش سحام نیوز به نقل از اباذر نوری‌زاد، محمد نوری‌زاد به کلانتری منتقل شده و قرار است روز دوشنبه به دادسرای اوین اعزام شود.


Published from gooya news {http://news.gooya.com}
Copyright © 2009 news.gooya.com
All rights reserved for the original source