سه شنبه 18 فروردين 1394

جیش العدل مسئولیت قتل مرزبانان ایرانی را بر عهده گرفت

بی بی سی ـ یک وبسایت منتسب به گروه جیش العدل با انتشار عکس هایی از شبیخون دیشب به پاسگاه مرزی ایرانی در سیستان و بلوچستان در نزدیکی مرز پاکستان مدعی شده که این حمله کار این گروه بوده است.

در جریان شبیخون مهاجمان مسلح، هشت مرزبان ایرانی کشته شدند و مهاجمان که در گزارش رسانه های ایرانی "اشرار" توصیف شده بودند، به داخل خاک پاکستان گریختند.

گروه جیش‌العدل در سال های گذشته و در موارد متعدد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته است و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم بر عهده گرفته است.

علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی سیستان و بلوچستان شب گذشته این حمله را تایید کرد و از مقام های پاکستان خواست تا مهاجمان را دستگیر و به ایران تحویل دهند.

احمد علی محبتی فرماندار چابهار شب گذشته گفت که "در این حمله تروریستی ماموران نیز با اشرار درگیر شدند که تعدادی از آن‌ها به هلاکت رسیدند و تعدادی نیز زخمی شدند."

پیشتر در روز دوشنبه (ساعاتی پیش از شبیخون به پاسگاه مرزی ایران) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از "انهدام یک تیم تروریستی" در جنوب شرق ایران و کشتن اعضای آن خبر داده بود.

سپاه پاسداران گفت که عملیات دوشنبه در پی یک رشته "عملیات شناسایی و تعقیب و گریز طی روزهای اخیر" انجام شد و طی آن "مقادیر قابل توجهی سلاح، مهمات و تجهیزات ارتباطی" به دست نیروهای سپاه افتاد.

استان سیستان و بلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان هم‌مرز است و از سال‌ها قبل صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران بوده است.

اما طی چند سال اخیر، نقاط مختلف این استان شاهد مواردی از بمب‌گذاری، حملات مسلحانه، ترور مقامات محلی و گروگانگیری بوده که برخی از آنها با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است.

به جز درگیری‌ ماموران با قاچاقچیان مواد مخدر، گروه‌هایی که خود را مدافع حقوق اهالی بلوچ و سنی منطقه معرفی می‌کنند هم به حملاتی علیه نیروهای دولتی دست زده‌اند. جمهوری اسلامی این گروه‌ها را تروریستی می‌داند و به ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی خارجی متهم می‌کند.


Published from gooya news {http://news.gooya.com}
Copyright © 2009 news.gooya.com
All rights reserved for the original source