یکشنبه 26 مهر 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

اعتراض به حكم محمدعلي طاهري مقابل زندان اوین

Halgheh-Evin-sahamnews2-e1445163542743.jpg
روز گذشته بیست‌ و پنجم مهرماه، دست‌کم ۳۰۰ نفر از شاگردان محمدعلی طاهری در اعتراض به عدم رسیدگی مسوولان به خواسته‌های وی و عدم توجه به بیش از دو ماه اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی، در برابر زندان اوین اقدام به تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار «سحام»، تجمع کنندگان اقدام به اهدای «گل سفید» به مأمورین به نشانه «صلح» کردند که این اقدام گاهی با استقبال برخی مأمورین و گاهی نیز با خشونت آنان مواجه می‌شد.

مأموران در تجمع اعتراضی دیروز تلاش کردند افراد شرکت کننده را با باتوم متفرق کنند. آن‌ها افرادی که عکس آقای طاهری را در دست داشتند مورد تعرض قرار داده، عکس‌ها را گرفته و پاره می‌کردند.

برخی از افراد شرکت کننده در این تجمع، حضور خود را این‌گونه در شبکه‌های اجتماعی توصیف کرده‌اند:

– امروز باران بارید.

و ما شاگردان منتظر در باران چشم به راه آن مرد ایستادیم.
چترها را بستیم و زیر باران ماندیم.
باران همه چیز را شست جز یکدلی و وحدت…

نگاه مردم شهر با عکس‌های طاهری آشنا گشت و در مسیر باد پرچم عدالت خواهی و ندای مظلومیت در آسمان شهر طنین انداخت.

شاگردان محمدعلی طاهری آمدند تا بگویند وقتی چراغ‌ها خاموش شود می‌مانند و در کنار قرارگاه استاد چادر می‌زنند و از جان و خون و… می‌گذرند.

– حتی مامورها هم مثبت شدند چون با ما همراه بودن و باهاشون صحبت می‌کردیم.

– و جالب این بود که از یکی‌شون برا امشب ساعت اتصال گرفتن، بهشون گل سفید به نشانه‌ی صلح می‌دادیم. گرچه بعضیاشون گل‌ها رو میشکوندن و به زمین می‌انداختن.

– سعی می‌کردن درگیری درست کنن اما موفق نبودن جمعیت رو هل می‌دادن و باتوم هم بدشون نمیومد بزنن.

– عکسهامونو ازمون گرفتن و پاره کردن حتی کاغذهایی که نه اسم داشت نه عکس. اما ما بعد چند دقیقه دوباره از عکسهایی که مخفی کردیم استفاده کردیم. حال خوبی بود جای عزیزانی که نبودن خالی.

– هوا سرد بود ولی دل‌های‌مان گرم از عشق. به سوی حق جاری شدیم 2 ساعت تمام خیس از برکت آسمانی. می آسمانی نوشیدیم.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


یکی دیگر از افراد نیز شرح تجمع دیروز را این‌گونه توصیف کرده است:

امروز هم مطابق روال شنبه‌های هر هفته دوستان مجموعه در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های اعتصاب استاد طاهری و همین‌طور حکم ایشان در جلوی زندان اوین در کنار آقای نوری‌زاد تجمع کردند.

به دلیل بارش باران تجمع در زیر پل شکل گرفت، جمعی در حدود ۳۰۰ نفر با عکس‌های استاد طاهری و ذکر خواسته‌های اعتصاب ایشان که امروز ۶۶ روز از آن می‌گذرد و هنوز هیچ‌گونه رسیدگی از سوی مسوولین به این خواسته‌ها نمی‌شود. بعد از گذشت حدود ۳۰ دقیقه ماموران از یک سمت شروع به متفرق کردن جمع کردند که به دلیل رفتار توهین آمیز ماموران در ابتدا مختصری درگیری شکل گرفت که با سعه صدر دوستان مجموعه همگی به سمت پیاده روی کنار خیابان و به سمت بالا و در حالی که عکس استاد را در دست داشتند حرکت کردند و به ماشین‌های کناری استاد طاهری را معرفی می‌کردند.

رفتار برخی ماموران در ابتدا خشن و توهین آمیز بود ولی رفته رفته با مشاهده ادب و شعور جمع، رفتارشان تغییر و مودبانه شد.

حرکت جمع دوستان با فشار مامورین و هدایت آقای نوری‌زاد به سمت لاین جنوبی بزرگراه یادگار و تا جلوی هتل اوین ادامه یافت و دوستان در این راهنمایی که تا ساعت ۱۱:۵۰ طول کشید، شروع به معرفی استاد به ماشین‌های عبوری و بالابردن پوسترهای ایشان کردند. مامورین در ابتدا عکس‌های استاد را جمع آوری و در مواردی پاره کردند اما در ادامه با مداومت دوستان عکس‌ها و حتی نوشته‌های دست‌نویس و حتی در کف دست بالا رفت.

نکته قابل توجه این بود که با وجود بارش شدید باران، هیچ‌گونه خللی در حرکت و اراده و پایداری دوستان ایجاد نشد و همگی همراهان تا پایان در مسیر راهپیمایی باقی ماندند و هر لحظه نیز به تعدادشان افزوده می‌شد. حضور پیر و جوان، مادری با فرزند ۳ ساله‌اش و همین‌طور همراهان از شهرهای دیگر مانند اصفهان، تبریز، شهرکرد و… بسیارعالی و چشم‌گیر بود.

محمدعلی طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه است که بیش از دوماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد و شرایط جسمی وی در مرحله هشدار قرار دارد. وی که اخیرا با تایید سه مرجع تقلید به افساد فی الارض محکوم شده، در زندان اوین به سر می‌برد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016