یکشنبه 18 بهمن 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

روحانی: سکوت نکردم، هزینه می دهم

1082381_284.jpg
به گزارش سحام نیوز حسن روحانی، رییس جمهور در دومین همایش ملی اعتدال که در سالن اجلاس سران برگزار شد سخنان مهمی در باب انتخابات و اعتدال و جایگاه زنان بیان کرد.

روحانی بیان اینکه اساس اعتدال از اندیشه و فکر آغاز می‌شود، گفت: اعتدال تنها یک روش نیست، بلکه یک بینش است، اعتدال تنها یک منش نیست، بلکه مسیر تفکر است و همچنین اعتدال تنها شعار نیست، بلکه یک گفتمان است و باید گفتمان اعتدال را زنده کنیم.

انتخابات:

روحانی درباره گله های انتخاباتی پیرامون قلع و قم شورای نگهبان اظهار کرد: برای من نامه‌ها و پیغام‌هایی می‌آید و خیلی‌ها حضوری می‌گویند چرا این جور شد و آنجور نشد و چرا شما کاری نمی‌کنید اما من همه مشکلات را می‌دانم و می‌فهمم که آنچه خیلی‌ها می‌خواستند و مطلوبشان بود، امروز پیش چشم آنها نیست.

رئیس جمهور با بیان ایکه من هر کجا مشکلی دیدم سکوت نکردم گفت: هیچ مشکلی برای بیان مساله از نظر خودم نداشته و من هزینه‌ای را که مربوط به شخص من است پرداخت می کنم، اما خیلی مهم است که پایان کار را ببینیم. و بدانیم که می ‌توان با تدبیر و صبر و حوصله و با بسیج عمومی پای صندوق آراء برویم.

روحانی افزود:‌من احساس می‌کنم در برخی ازامور اگر درست نیاندیشیم، ممکن است جامعه را مایوس کنیم و عده‌ای بگویند برای چه پای صندوق آراء بیاییم؟ چه کسی را انتخاب کنیم.

وی با بیان اینکه گاهی انتخاب سخت می‌شود و آنچه شما می‌خواهید نیست توضیح داد: گاهی در یک فروشگاه برای خرید لباس فرزندتان آنچه ایده‌آل‌تان هست را پیدا نمی‌کنید، اما برای جلوگیری از سرما خوردگی فرزندان خود حتی لباسی را که با ایده آل شما هماهنگ نیست خریداری می‌کنید، پس بدانید در انتخابات هم اگر حضور نیابید فرزند و جامعه ما دچار مشکل می‌شود، پس همان طور که به ناچار از فروشگاه لباسی خریداری می‌کنید، ولو دلچسب شما نباشد حضور در انتخابات هم کاری لازم است. و ما در هر شرایط باید ۷ اسفند پای صندوق انتخابات برویم.

روحانی با بیان این که ما حضور در انتخابات را به عنوان وظیفه و مسئولیت بزرگ خود می‌دانیم تصریح کرد‌: می‌دانیم اگر برویم نفع کمی به دست می‌آوریم و اگر نرویم قطعا ضرر می‌کنیم. پس بین نفع کم و ضرر قطعی ، ما نفع کم را انتخاب می‌کنیم.

روحانی با تاکید بر این که ما یک هدف بلند داریم و تدبیر یعنی عاقبت اندیشی و دیدن پایان کار تصریح کرد:‌می توان بلندتر حرف زد و اعلامیه داد؛ اما هدف مهم است و نباید آن را فراموش کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر این که اعتدال یک شعار انتخاباتی نیست، بلکه یک گفتمان است تصریح کرد: امروز در جامعه ما مشکل افراط و افراطیون وجود دارد و در منطقه نیز افراط و خشونت بلای جان مردم شده است.

وی با بیان اینکه درگیری‌ها و کشتار در منطقه امروز به خاطر خشونت است که از فکر آغاز شده است خاطر نشان کرد‌: افراط از مشت و چماق شروع نمی‌شود، بلکه افراط از مغز شروع می‌شود و برخی فکر و اندیشه افراطی دارند و متاسفانه گاهی به نام دین افراطی می‌اندیشند و دین را افراطی تبیین می‌کنند . در حالی که اساس اعتدال از اندیشه و فکر آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش بزرگی از مشکلات امروز جهان از افراط است خاطر نشان کرد:‌ نگاه برخی به دنیا افراطی است و معتقدند نباید به همه اعتماد کرد. نباید به غریبه‌ها و به آن طرف میزی‌ها اعتماد صد در صد کنیم در حالی که هر چیزی اعتدالی دارد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


جایگاه زنان

روحانی با اشاره به اینکه در دنیای امروز نقش زنان در حوزه‌ی آموزش بسیار تاثیرگذار است و تقریبا فاصله‌ی جنیستی وجود ندارد گفت: در حوزه‌های علمی پیشرفت‌های بسیاری از سوی زنان اتفاق افتاده است و گاهی در برخی رشته‌ها تعداد بانوان بیشتر از مردان است و در بخش اقتصادی هم روز به روز نقش زنان پررنگ‌تر می‌شود گرچه هنوز بی عدالتی‌هایی وجود دارد که قابل رفع است.

روحانی با بیان اینکه با تحول در فناوری‌های نو روز به روز نقش خانوم‌ها بیشتر می‌شود گفت: خانم‌ها باید خودشان پیش قدم شوند و تنها به ارائه مقاله و نقدها و مشکلات بسنده نکنند. چرا که زن‌ها باید در عرصه‌های مختلف حضور یابند ، سخن بگویند و نقش خود را به رخ جامعه بکشند. چون تا وقتی خانوم‌ها در کاری حضور پیدا نکرده و نقششان روشن نشود مردها تاثیر گذاری زنان را باور نمی‌کنند.

روحانی با بیان اینکه مردها در بعضی مسائل از جمله توانمندی خانم‌ها دیر باور هستند گفت: مردهای جامعه ما باید با چشم توانمندی خانم‌های ما را ببینند و تجربه شخصی من پس از حضور در دانشگاه و مجلس شورای اسلامی این بود که خانم‌ها بدون اغراق اگر بهتر از نمایندگان مرد کار نکرده‌اند نقششان از آنها کمتر نبوده است.پس باید حضور زنان را باور کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما به دنبال رشد و توسعه هستیم گفت: رشد و توسعه در کشور امکان پذیر نیست در حالی که ۵۰ درصد جمعیت کشور در مسیر توسعه حضور داشته باشند پس زنان همانند مردها می‌توانند نقش پر رنگی ایفا کنند و از ظرفیت و قدرت و استعداد آنها در مسیر توسعه و تعالی کشور استفاده شود.

روحانی با بیان اینکه باید در مورد حضور زنان در عرصه‌ی علم و اقتصاد و سیاست تناسب و تعادل ایجاد شود گفت: نمی‌شود خانم‌ها در عرصه‌ی علمی دوشادوش مردها پیش روند اما در حوزه‌ی اقتصاد با موانع رو برو باشند و ارزش کارشان کمتر محاسبه شود که این اتفاق غیر قابل قبول است.

روحانی همچنین به موانع حضور زنان در بخش‌های مدیریتی اشاره کرد و گفت: در توانمند سازی و حضور سیاسی و مدیریت زنان هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و باید برای آن برنامه ریزی کنیم. وی با اشاره به مسئولیت‌های گوناگون زنان در بخش‌های مختلف اجرایی و دولتی از جمله فرمانداری ها ،استانداری‌ها و معاونت‌ها و غیره گفت: بدون اغراق می‌گویم در انجام این وظایف و عملکرد بانوان تفاوتی بین مردان و زنان نمی‌بینم.

رئیس جمهور با اشاره به این که عده‌ای می‌گویند خانم‌ها باید وظیفه‌ی مادری انجام دهند و آیا وظیفه فقط مادری است پس وظیفه‌ی پدری چه می‌شود؟ گفت: از رسالت سنگین زنان در تربیت فرزندان به خوبی آگاه هستیم اما در تربیت فرزندان پدر هم وظیفه دارد و چطور می‌شود که پدر هم بیرون از خانه کار کند و وظایف پدری را انجام دهد اما خانم ‌ها نتوانند.

وی با بیان این که ما تفکرات فمینیستی را قبول نداریم اما تحجر را هم نمی‌پذیریم گفت: نمی‌دانم عده‌ای بر چه مبنایی می‌گویند زن باید محصور در خانه برای همیشه بماند و این ها مثل این که حتی مقام و عظمت فاطمه زهرا (س) را هم به زور می‌پذیرند.

روحانی با بیان اینکه زندگی فاطمه زهرا (س) به ما نشان می‌دهد زن ها لیاقت و استعداد هر مقامی را دارند افزود: اگر نگذاریم بانوان از فرصت‌هایی که خدا و جامعه به آنها داده استفاده کنند ظلم بزرگی به زنان و ایران آینده کرده‌ایم.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016