Recently in Top Category

turkishSaudiLeaders_small.jpgدویچه وله - سخن بر سر تشکیل یک پیمان نظامی عربی با همراهی اسرائیل، آمریکا و ترکیه است. هدف از آن مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی است. و این سیاستی است که استراتژیست‌های دولت ترامپ برای مقابله با بحران‌های خاورمیانه طراحی کرده‌اند.

جمع بست اخبار جاری حکایت از تغییر رویکرد آمریکا نسبت به ایران دارد. تغییری که در رفتار شماری از قدرت‌های منطقه‌ای و از آن جمله عربستان سعودی، اسرائیل و ترکیه در برابر ایران نیز خود را نشان می‌دهد. علت یا علت‌های این تغییر خط مشی کدامند؟

کنفرانس امنیتی مونیخ

امنیت جهان پس از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ بهبود نیافت. بلکه اظهارات مسئولان سیاست خارجی و نظامی برخی از کشورها، بیشتر به نگرانی‌ها دامن زد. از آن جمله بود، سخنرانی‌ها پیرامون بحران‌های خاورمیانه.

از اظهارات مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، شروع کنیم. او جمهوری اسلامی ایران را اصلی‌ترین حامی تروریسم در جهان خواند. اظهارات او در همان کنفرانس توسط عادل الجبیر، وزیر امورخارجه عربستان سعودی کلمه به کلمه تکرار شد. و آویگدور لیبرمان، وزیر دفاع اسرائیل نیز هدف ایران را تضعیف موقعیت عربستان سعودی در منطقه و دامن زدن به تنش در خاورمیانه اعلام کرد. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه هم آشکارا دخالت‌های ایران در منطقه را محکوم کرد و برای همکاری با دولت اسرائیل چراغ سبز نشان داد.

نه سخنان مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ درباره ایران تازگی دارد و نه اظهارات عادل الجبیر. اختلاف در رویکردهای ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه نیز، موضوعی نیست که از نگاه کسی به دور مانده باشد. سخنان وزیر دفاع اسرائیل هم مطابق همان سیاستی است که اسرائیل در برابر ایران پس از انقلاب اسلامی داشته است. اگر این اظهارات در مجموع، تازگی ندارند، پس چرا باید جمع جبری آن‌ها باعث نگرانی شود؟

برای نگرانی‌های برخاسته از این اظهارات دو علت می‌توان برشمرد. نخست اینکه، این سخنان کمابیش همزمان مطرح می‌شوند و به نظر نمی‌رسد امری تصادفی باشد و حکایت از گفت‌وگوها و مذاکراتی دارد که بین مسئولان دولت ترامپ و مسئولان کشورهای اسرائیل، عربستان و ترکیه اخیرا روی داده است. بخشی از این مذاکرات و گفت‌وگوها بازتاب رسانه‌ای نیز داشته است. از آن جمله است گزارش مذاکرات بین مسئولان دولت ترامپ و برخی از مسئولان کشورهای عربی بر سر ایجاد یک پیمان نظامی.

ُTop.jpgبه گزارش رادیو فردا،‌علی مطهری در پاسخ به سخنان دادستان تهران مبنی بر حصر رهبران جنبش سبز بر اساس «تصمیم ملی» در نامه‌ای اعلام کرد که «تصمیم ملی» نباید برخلاف قانون اساسی باشد. آقای مطهری خطاب به او نوشت که «به جای این توجیهات، عدالت را اجرا کنید و انصاف بورزید».

به گفته علی مطهری، برای در حصر در قرار گرفتن رهبران جنبش سبز هیچ تصمیم «ملی» در کار نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نایب رئیس مجلس در نامه خود به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، که روز شنبه، ۳۰ بهمن، منتشر شد از سخنان او مبنی بر این که ««حصر یک تصمیم ملی است و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌صلاح در این تصمیم دخالت داشته‌اند» انتقاد کرد.

آقای مطهری در این نامه نوشت که «تصمیم ملی» باید با رای مستقیم مردم یا رای نمایندگان آنان گرفته شود، اما درباره موضوع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز، «چنین چیزی در میان نبوده است».

نایب رئیس مجلس تاکید کرد که «تصمیم ملی» نباید برخلاف قانون اساسی باشد، در حالی که حصر خانگی بدون حکم قضایی «خلاف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است».

وی در این نامه نوشت: «به فرض محال که حصر یک تصمیم ملی باشد، چرا برخی افراد نباید بگویند که حصر را قبول ندارند؟ مگر اظهار نظر ممنوع است؟ اگر ممنوع است، با فصل سوم و اصل ۱۷۵ قانون اساسی که بر آزادی بیان تاکید کرده است چه می‌کنید؟»

دادستان تهران روز سه‌شنبه، ۲۶ بهمن، گفته بود: «حصر یک تصمیم ملی است و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌صلاح در این تصمیم دخالت داشته‌اند.»

آقای جعفری دولت‌آبادی تاکید کرده بود: «لذا برخی افراد نمی‌توانند بگویند که حصر را قبول ندارند و چنین اظهاراتی فاقد مبنا است؛ زیرا این مسئله مربوط به مصالح ملی و کلان کشور است.»

در همین حال آقای مطهری در نامه خود این پرسش را مطرح کرد که اگرافراد «به نام مصالح ملی و کلان کشور» بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات مجازات شوند «پس تکلیف عدالت که از آرمان‌های اصلی انقلاب اسلامی است چه می‌شود؟»

نایب رئیس مجلس خطاب به دادستان تهران نوشت که «به جای این توجیهات، عدالت را اجرا کنید و انصاف بورزید».

Trump-Arabs201.jpgدویچه وله: عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن بر آنند تا با همکاری اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل یک اتحاد نظامی علیه ایران ایجاد کنند؛ اتحادی نظامی نظیر ناتو. احتمال پیوستن سایر کشورهای عربی نیز به این اتحاد نظامی منتفی نیست.

گفت‌وگوها بر سر ایجاد یک ائتلاف نظامی بین دولت ترامپ و متحدان عرب آمریکا آغاز شده است. هدف از این گفت‌وگوها محدود کردن نفوذ ایران در منطقه و مقابله با تهدیدات نظامی این کشور اعلام شده است. قرار بر این است که این کشورها یک پیمان نظامی از نوع پیمان ناتو ایجاد کنند و در صورت حمله به یک کشور، سایر کشورهای هم‌پیمان وارد عمل شوند. از آن گذشته، قرار است با اسرائیل و آمریکا نیز در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و نظامی همکاری‌های گسترده‌ای صورت گیرد.

مشارکت آمریکا و اسرائیل در این راستا شامل همکاری با کشورهای عضو این پیمان در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و نظامی می‌شود و این دو کشور قرار نیست به عضویت این ائتلاف نظامی در آیند.

همکاری اطلاعاتی با اسرائیل

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) با انتشار گزارشی از گفت‌وگوهای صورت گرفته بین دولت ترامپ و نمایندگان کشورهای عربی خبر داد. در این گزارش هدف از ایجاد این پیمان نظامی، مقابله با دشمن مشترک، یعنی جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است. علی‌رغم دشمنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی با کشور اسرائیل، قرار است که کشورهای عضو این ائتلاف نظامی با دولت اسرائیل در زمینه تبادل اطلاعات نظامی و امنیتی همکاری کنند. تبادل اطلاعات نظامی بین اسرائیل و دیگر اعضای احتمالی این پیمان نظامی، یعنی مصر و اردن پدیده تازه‌ای نیست. عضویت در این ائتلاف نظامی تنها به ۴ کشور یاد شده محدود نبوده و سایر کشورهای عربی نیز می‌توانند به این پیمان نظامی بپیوندند.

khamenei.jpgزمانه ـ محمد خاتمی در آستانه سالگرد انقلاب ایران همه را به «آشتی ملی» فراخوانده بود و بسیاری از اصلاح‌طلبان نیز از این فراخوان حمایت کردند. اکنون رهبر جمهوری اسلامی به‌کل «آشتی ملی» را رد کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ بهمن در دیدار با گروهی از اهالی آذربایجان شرقی فراخوان اخیر محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین مبنی بر «آشتی ملی» را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «یک عده‌ای تعبیر "آشتی ملی" را می‌گویند؛ این‌ها به نظر من معنی ندارد؛ مردم با هم متحدند؛ چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟»

خامنه‌ای در انتقاد از پیشنهاد «آشتی ملی» گفت:

mousavi_karoubi_small.jpgاواسط خرداد ماه ۱۳۸۸، دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ارسال نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی، از وی خواسته بودند تا به "نگرانی ها و دغدغه های جدی" آنان رسیدگی کند.
در این نامه که سحام آن را برای نخستین بار منتشر می کند، آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی به اقدامات "ناصواب و غیرقانونی متولیان اجرایی و نظارتی" آن انتخابات اشاره کرده بودند و با آیت الله خامنه ای در سه بند، درخواست هایی را در جهت شفافیت روند انتخابات مطرح کرده بودند.
این سند تاکیدی است دوباره، بر آگاهی دو رهبر جنبش سبز از روند مهندسی شده آن انتخابات توسط جریان ها و نهادهای تمامیت خواه.
در این نامه، آقایان موسوی و کروبی در سه بند خواسته های خود را مطرح می کنند:
۱- "امکان حضور نمایندگان داوطلبان در شعب اخذ و شمارش آراء"
۲- "منع فعالیت، له یا علیه نامزدها توسط کلیه دستگاه های رسمی و دولتی کشور اعم از کشوری و لشکری"
۳- "تامین امنیت همه جلسات و نشست های انتخاباتی"

هر سه این خواسته های مطرح شده در پیش از برگزاری انتخابات، نه تنها از سوی مجریان و ناظرین انتخابات ۸۸ نادیده گرفته شد، بلکه با توجه به عدم تغییر این روند پس از ارسال این نامه به دفتر رهبری، می توان گفت که از سوی آیت الله خامنه ای نیز دستوری اجرایی برای اصلاح این رویه ناسالم، صادر نشده است.

این نامه اکنون پس از نزدیک به ۸ سال و در آستانه آغاز هفتمین سال حصر رهبران جنبش منتشر می شود. علی رغم ارایه این درخواست‌ها، انتخابات ۱۳۸۸ به شیوه ای کاملا مهندسی شده انجام شد.

به گزارش سحام، متن و تصویر این نامه به شرح زیر است:

cia_SAudi_award_small.jpgرادیو فرانسه، شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی به خاطر "تلاش‌هایش در حوزه اطلاعات و جنگ علیه تروریسم" مدال "جرج تنت" را از دستان مایک پمپئو، رئیس جدید سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، که به ریاض سفر کرده، دریافت کرد. سال گذشته اعطای مدال لژیون دونور از سوی فرانسوا هولاند رئیس جمهوری فرانسه، به این شاهزاده سعودی انتقادهایی را در فرانسه برانگیخت.

محمد بن نایف ۵۷ ساله از سال ۲۰۱۲ وزارت کشور عربستان سعودی را بر عهده دارد. او پیشتر به عنوان نفر دوم این وزارتخانه جنگ علیه القاعده را رهبری‌ می‌کرد.

گروه تروریستی القاعده در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ چندین عملیات تروریستی را در عربستان سعودی انجام داد که طی آنها چندین پلیس سعودی و اتباع خارجی کشته شدند.

شاهزاه بن نایف همچنین در سال ۲۰۰۹ در یک حمله انتحاری از سوی القاعده به طور سطحی زخمی شد.

جرج تنت از رؤسای پیشین سیا است که رکورد طولانی‌ترین دوره ریاست بر این سازمان، از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ را در اختیار دارد.

مایک پمپئو، رئیس جدید سیا، در اولین دور سفر خارجی خود، پیش از عربستان سعودی به ترکیه رفته بود.

trump_cant_hear_small.jpgشفقنا - مردم آمریکا باور دارند که در حال حاضر ایالات متحده در نظر مردم جهان بیشتر نامحبوب (۵۷ درصد) است تا محبوب (۴۲ درصد). این بدترین تخمین از وجهه آمریکا در طی ده سال گذشته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، این نتایج از بررسی گالوپ طی روزهای اول تا پنجم فوریه ۲۰۱۷، یعنی دو هفته پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ به دست آمده است. نرخ ۴۲ درصدی تخمین محبوبیت آمریکا در جهان، یکی از پایین ترین اعداد از سال ۲۰۰۰ تاکنون است که موسسه گالوپ در این زمینه پژوهش می کند و می توان آن را به انتخاب دونالد ترامپ، سخنان و عملکرد پرمناقشه وی نسبت داد که منجر به آزرده خاطر شدن چندین تن از رهبران جهان شده است. با این حال این عدد در سال ۲۰۰۷ از این هم کمتر بود، به طوریکه در آن زمان ۴۰ درصد از مردم آمریکا وجهه بین المللی این کشور را مثبت ارزیابی می کردند. در آن زمان ایالات متحده درگیر جنگ در عراق و افغانستان بود و جورج دبلیو بوش بسیار نامحبوب بود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، این نتایج از بررسی گالوپ طی روزهای اول تا پنجم فوریه ۲۰۱۷، یعنی دو هفته پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ به دست آمده است. نرخ ۴۲ درصدی تخمین محبوبیت آمریکا در جهان، یکی از پایین ترین اعداد از سال ۲۰۰۰ تاکنون است که موسسه گالوپ در این زمینه پژوهش می کند و می توان آن را به انتخاب دونالد ترامپ، سخنان و عملکرد پرمناقشه وی نسبت داد که منجر به آزرده خاطر شدن چندین تن از رهبران جهان شده است. با این حال این عدد در سال ۲۰۰۷ از این هم کمتر بود، به طوریکه در آن زمان ۴۰ درصد از مردم آمریکا وجهه بین المللی این کشور را مثبت ارزیابی می کردند. در آن زمان ایالات متحده درگیر جنگ در عراق و افغانستان بود و جورج دبلیو بوش بسیار نامحبوب بود.

gallop_US_WorldView1.jpg

bahrain-iran-012.jpg

رادیو فردا: بحرین می‌گوید نیروهای امنیتی آن کشور سه مرد مسلح را در جریان یک درگیری در دریا کشته و هفت نفر دیگر را بازداشت کرده‌اند؛ به گفته بحرین، این افراد در تلاش برای فرار به ایران بوده‌اند و میان آن‌ها و نیروهای امنیتی «درگیری مسلحانه» رخ داده‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت کشور بحرین می‌گوید قایقی که این افراد سوار آن بوده‌اند در حال عزیمت به سوی آب‌های ایران بود و کسانی که بازداشت شده‌اند، «اعتراف کرده‌اند» با فرد یا افرادی در ایران قرار داشته‌اند.به گفته وزارت کشور بحرین داخل قایق این افراد «یک اسلحه خودکار شبیه کلاشنیکف» پیدا شده‌است.به گفته بحرین عملیات اخیر در جریان فرار شماری از زندانیان در آن کشور صورت گرفته‌است.

پلیس بحرین ماه گذشته از فرار ۱۰ نفر از زندانیانِ زندان «جو»، در ساحل شرقی این جزیره، خبر داده و گفته بود این واقعه پس از حمله شماری از افراد مسلح به سلاح‌های خودکار و کمری رخ داده‌است. در جریان آن حمله یک افسر پلیس کشته و یکی دیگر نیز زخمی شده بود.

sepah_personel_chanting_small.jpg

عصر ایران - روزنامه واشنگتن پست به نقل از منبع آگاه نوشت: وزارت دفاع و سازمان اطلاعاتی - امنیتی آمریکا با افزودن سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا مخالف هستند زیرا معتقدند این اقدام سودی ندارد.

به گزارش «آمدنیوز»، روزنامه واشنگتن پست اضافه کرد: وزارت دفاع و سازمان اطلاعاتی - امنیتی آمریکا شک و تردید دارند که این اقدام، فایده‌ای داشته باشد.

این منبع آگاه ادامه داد: سپاه پاسداران هم اکنون در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد اما در صورت افزودن نام سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی، این اقدام بر مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق تاثیر منفی خواهد داشت.

یک منبع آگاه در کاخ سفید هم به روزنامه واشنگتن پست گفت: دولت آمریکا هنوز درباره افزودن نام سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی تصمیم‌گیری نکرده است.

iranianBallisticMissile_small.jpg

شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا در یک گزارش اختصاصی می‌گوید «شواهدی در دست دارد» که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در چند روز گذشته از پرتاب یک موشک پرقدرت خود از محلی در شرق تهران (در محدوده استان سمنان) منصرف شده و این موشک را «به نقطه نامعلومی انتقال داده است.»

این خبر هنوز از سوی منابع دیگر تأیید یا تکذیب نشده است.

این گزارش فاکس‌نیوز در حالی مخابره می‌شود که مقام‌های آمریکایی و جمهوری اسلامی کماکان به حملات لفظی خود علیه یکدیگر در پیوند با آزمایش موشکی اخیر در سمنان ادامه می‌دهند.

به گفته یک مقام نظامی آمریکا، یکی از دل‌مشغولی‌های پنتاگون موشک ماهواره‌بر سفیر در ایران است، موشکی که ویژگی‌های آن با موشک‌های بالیستیک بین قاره‌ای تفاوت چندانی ندارد. برنامه موشک‌های بالیستیک ایران در ده سال گذشته به «نحو چشمگیری» توسعه یافته است.

فاکس‌نیوز بر پایه تصاویر ماهواره‌ای «ایمِج سَت اینرنشنال» از سایت‌های ایران در روز ۱۵ بهمن که مورد تأیید مقام‌های آمریکا نیز هست، می‌گوید ایران خود را برای پرتاب یک موشک سفیر آماده می‌کرده است.

About this Archive

This page is an archive of recent entries in the Top category.

Article Ads is the next category.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.