Monday, May 1, 2017

صفحه نخست » روحانی: در دولت يازدهم ۲ ميليون شغل ايجاد شد

Hassan_Rohani.jpgخبرآنلاین ـ سیاست > دولت - حجت الاسلام حسن روحانی ۲۹ اردیبهشت ماه را روز آزمون بزرگ نامید که در آن مردم بین وعده و عمل، انتخاب می‌کنند.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از خبرگزاري‎ها، رئيس جمهور گفت: ما باید در مساله کار و اشتغال و زندگی کارگران واقعیات را ببنیم. اگر کسی امروز مدعی است کارگران مشکل ندارند يعني واقعیات زندگی کارگران را نمی‌داند. سال‌ها در زمینه بهبود زندگی کارگران عزیز ما تلاش لازم انجام نشد؛ وقتی ما به هشت سال قبل از سال ۹۲ نگاه می‌کنیم و می‌بینیم در آن سال‌ها فقط ۷۶ هزار اشتغال خالص ایجاد شده معنایش روشن است.

او ادامه داد: وقتی می‌بینیم هزاران کارگاه تولیدی چراغش خاموش شده برای ما روشن است که چه مشکلاتی برای کارگران پیش آمده است. باید چه کنیم؟ دو راه پیش رو داریم؛ یک راه، راه شعار و وعده است. مدام به مردم وعده بدهیم که فردا چنین و چنان می‌شود و راه دیگر دیدن واقعیات و طراحی برنامه برای مسیر و پیشرفت زندگی مردم و به ویژه کارگران است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: اولین کاری که در کشور باید انجام شود افزایش فضای کار است و مطالبه برای به کار گرفتن کارگر بیشتر شود. آن روز که برای کارگر شغل وجود ندارد او مجبور به پذیرش کار سخت و حقوق کم است. آزادی مدنظر ما اولین مرحله‌اش آزادی در انتخاب شغل و متناسب بودن نوع کار و منصفانه بودن مزد آن است.

او یادآور شد: اولین مرحله ایجاد فصای کار و شغل است. من از کارگران می‌پرسم آیا امروز در مقایسه با سال ۹۱ کارگاه‌ها و کارخانه‌های ما و مزارع ما در مسیر گشایش و فعالیت بیشتر است یا در مسیر بسته شدن و بیکار شدن کارگران؟ من از شما کارگران می‌پرسم آیا امروز در سرزمین ما مزارع ما گندم بیشتری را در اختیار مردم قرار می‌دهند یا هنوز برای واردات گندم دست ما به خارج دراز است؟ اینکه رهبری گفت نگاه‌تان به بیرون نباشد در سال ۹۰ و ۹۱ برای نان‌مان نگاه‌مان به بیرون بود یا نه؟ در سال ۹۱ چند میلیون گندم وارد کردیم و وضعیت‌مان در سال ۹۵ چطور بود؟ واردکننده بودیم یا صادر کننده؟

روحانی با اشاره به اینکه آرزوی ملت ایران این بود که روزی صادرکننده گندم باشیم، گفت: امروز ۳ میلیون تن گندم به خارج صادر می‌کنیم. این فقط در سایه دستان پینه بسته کشاورزان ماست. با مکانیزه کردن کشاورزی توانستیم به خودکفایی در گندم برسیم.

او گفت: دیروز روز افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود و ما را در مسیر خودکفایی بنزین قرار داد؛ برای ما افتخار بود که بنزین را از خارج وارد کنیم یا خودمان تولید کنیم؟ کسانی که شعار می‌دهند واقعیت‌های امروز را ببینند. با آنکه درآمد ما نسبت به سال ۹۱ به یک سوم کاهش یافته، نمی‌بینند که دیروز وارد کننده گازوئیل بودیم ولی امروز صادرکننده شدیم. وعده دادن و سخن گفتن آسان است. در این دولت ۲ میلیون شغل ایجاد شده ولی رنج و غصه ما تمام نشده است. اگر دو میلیون نفر سرکار رفتند سه میلیون هنوز بیکار هستند. درد بیکاران باید خواب را از چشمان ما برباید.

او با اشاره به اینکه ایجاد شغل با فعال کردن بنگاه‌های نیمه فعال ممکن است، گفت: سال گذشته ۲۴ هزار بنگاه نیمه فعال و راکد را فعال کردیم. البته بنگاه‌های راکد زیاد وجود دارد. باید جذب سرمایه کرده و کارگران‌مان را افزایش دهیم. آیا در دولت یازدهم سالی بوده که حقوق کارگران و کارمندان کمتر از نرخ تورم باشد؟ در سال‌های قبل تورم ۳۵ درصد بود ولی حقوق کارگر ۱۵ درصد افزایش یافت. در این دولت هر چقدر نرخ تورم بوده به حقوق کارگر بیشتر افزوده شده است.

رییس‌جمهور یادآور شد: تلاش کردیم تورم را کاهش دهیم. بیش از همه اقشار پایین جامعه از تورم ضرر می‌کنند. حقوق‌بگیران ثابت از تورم ضرر می‌کنند. در مرداد سال ۹۲، تورم مواد خوراکی ۵۱ درصد بود ولی در اسفند ۹۵ تورم مواد خوراکی نسبت به ماه قبل ۷ درصد بوده است. آیا تورم بالا زندگی کارگران و کشاورزان را مستاصل نکرده بود؟ کسانی که امروز شعار می‌دهند، چرا دیروز ساکت بودند؟ کسانی که امروز از کارگران می‌گویند چرا دیروز از کارگران حمایت نکردند؟

او افزود: روستایی ما امروز با اینترنت از گردشگر خارجی دعوت می‌کند و گردشگران خارجی به روستا می‌روند و زندگی روستائیان بهتر می‌شود. کسانی که می‌خواستند اینترنت را ببندند باید امروز جواب بدهند. این دولت بود که در مقابل فشارها ایستاد و اجازه بسته شدن شبکه‌های مجازی را نداد.

او افزود: تلاش ما رفاه کارگران ماست. من به آقای ربیعی که کارگر بوده و کارگرزاده است، گفتم شما باید کاری کنید حقوق کارگران و مستمری بگیران هرسال بیشتر از تورم سالانه باشد. من در پایان سال اول به وزیر کار گفتم به هر قیمتی برای خانواده‌هایی که دو معلول دارند، مسکن تهیه کنید و وقتی به من خبر داد که چنین شده به او گفتم به فکر تهیه مسکن برای خانواده‌های دارای یک معلول هم باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه ما دولت شعار و وعده نبودیم، گفت: ما دولت کردار بودیم. امروز برای آینده کارگران باید به فکر باشیم. من از وزیر کار پرسیدم لایحه کار مورد رضایت کارگران است یا نه؟ گفت نه. گفتم مقدمات پس گرفتن لایحه را فراهم کن. ما لایحه را پس گرفته و منافع کارگران را مدنظر قرار می‌دهیم. امنیت شما را مدنظر می‌دهیم. منظورم از امنیت، امنیت شغلی است. باید تلاش کنیم تا زندگی کارگران در مسیر درست قرار گیرد.

او خاطرنشان کرد: شما کارگران افتخار ایران و جهان اسلام هستید، اگر محصول شما به دنیا صادر شود عزت و رضایت بیشتری خواهید داشت. کارگر ما فقط حقوق نمی‌خواهد بلکه می‌خواهد محصولش به دنیا صادر شود. این دولت تلاش کرد زمینه صادرات کالای ایرانی فراهم شود. امروز بسیاری از محصولات ایران به خارج صادر می‌شود. امروز بازار کشورهای شمالی ما آماده جذب کالای ایرانی است .

روحانی گفت: کارگران عزیز، امتحان بزرگ ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار مي شود. باید بین وعده و عمل انتخاب کنیم. ما باید بین شعار و عمل آماده انتخاب شویم. ما در ۲۴ خرداد ۹۲ پیمان بستیم و ایران را آبادتر و پیشرفته‌تر کردیم و زنجیره حصر ایران را از بین بردیم. باز هم می‌خواهیم برای ۲۹ اردیبهشت با زنان و مردان کارگر پیمان ببندیم. این دولت فضا را برای بانوان و زنان کارگر مهیا کرد. این دولت بحث حقوق یکسان را فراهم کرد. دوباره ایران دوباره امید دوباره اعتدال.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com