Wednesday, May 24, 2017

صفحه نخست » نقل‌قول امیر در مورد ایران و آمریکا + واکنش کنایه‌آمیز وزیر خارجه بحرین به ظریف

ytu798755-small.jpgقطر: نقل‌قول امیر در مورد ایران و آمریکا در خبرگزاری دولتی کار هکرها است

رادیوفردا - قطر اعلام کرده‌است خبرگزاری دولتی آن کشور هدف حمله هکرهایی قرار گرفته که خبری جعلی، از جمله در مورد ایران، و به نقل از امیر آن کشور منتشر کرده‌اند.

«خبری» که در ساعت‌های گذشته در برخی رسانه‌های داخلی ایران، از جمله خبرگزاری‌های دولتی و نیز رسانه‌های منطقه مانند «العربیه» بازتاب پیدا کرده بود، به نقل از امیر قطر می‌گوید ایران «یک قدرت اسلامی» است و «عقلانیتی» در دشمنی با آن «وجود ندارد».

خبری که دولت قطر می‌گوید ناشی از حمله هکرها است، در عین‌حال به نقل از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر گفته است روابط این کشور با اسرائیل «در سطح خوبی» است.

خبر جعلی که برای ساعاتی در وب‌سایت دولتی آن کشور قرار داشت، می‌گوید قطر سفیران خود را از بحرین، مصر، کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، به‌خاطر «تنش‌ها» با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، فراخوانده‌است.

شیخ سیف بن احمد ثانی، مدیر دفتر روابط عمومی دولت قطر، گفته است در حال حاضر تحقیقات در مورد این حمله سایبری ادامه دارد. او از رسانه‌ها خواسته‌است که بیانیه‌های جعلی را بازنشر ندهند.

نقل‌قول‌هایی که دولت قطر اعلام کرده جعلی هستند، اندکی پس از آن منتشر شده که آقای ترامپ در سفر به عربستان سعودی و دیدار با سران کشورهای اسلامی، در کنار سلمان، پادشاه عربستان، به‌شدت از ایران انتقاد کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در سخنانی در حضور رهبران کشورهای اسلامی، جمهوری اسلامی را حکومتی توصیف کرد که «لنگرگاهی امن به تروریست‌ها می‌دهد و از آن پیشتیبانی مالی می‌کند و مسئول بی‌ثباتی در منطقه است».

وزارت خارجه ایران در واکنش، آمریکا را به «جنگ‌افروزی، مداخله‌گری، ایران‌هراسی و فروش سلاح خطرناک و بی‌فایده به حامیان اصلی تروریسم» متهم کرده‌است.

دونالد ترامپ در آغاز سفر خارجی خود با امیر قطر نیز دیدار کرده بود.

واکنش کنایه‌آمیز وزیر خارجه بحرین به توییت ظریف

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در واکنش به توئیت وزیر خارجه ایران درباره حمله به معترضان شیعه در این کشور در حساب توئیتری خود با لحنی کنایه‌آمیز نوشت که «به نظر می‌رسد ظریف خواب‌های آشفته می‌بیند. به او پیشنهاد می‌کنم که کتاب لولیتا در تهران را بخواند».

به نظر می‌رسد اشاره آقای احمد به کتاب «لولیتاخوانی در تهران» باشد، نام کتاب خاطراتی به قلم آذر نفیسی، استاد دانشگاه و نویسنده ایرانی، که در سال ۲۰۰۳ میلادی در آمریکا به زبان انگلیسی چاپ شد.

خانم نفیسی پس از اخراج از دانشگاه و قبل از ترک ایران در سال‌های ابتدایی پس از انقلاب ۵۷ به مدت دو سال همراه با هفت دختر جوان در يک کلاس خصوصی آثار کلاسيک غرب و ايران را می‌خواند و درباره آنها بحث می‌کرد.

وی در مصاحبه‌های خود گفته بود که با نوشتن این کتاب قصد داشته تصویری را که برخی شهروندان خارجی از ایران دارند تغییر دهد، تصویری که تنها در «سیاست خلاصه شده» است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیش از این در حساب توئیتری خود در واکنش به حمله نیروهای امنیتی بحرین به خانه شیخ عیسی قاسم، رهبر مخالفان شیعه، نوشته بود: «اولین نتیجه گرم گرفتن رئیس‌ جمهور آمریکا با دیکتاتورها در ریاض: حمله مرگبار به تظاهرات صلح‌آمیز توسط رژیم جری‌شده بحرین. در گوگل جستجو کنید.»

وزارت خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه، دوم خرداد، این حمله را محکوم کرده و در عین حال دربارۀ عواقب آن «هشدار» داد.

بحرین بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود، حمایت از «تروریسم» و هدایت اعتراضات در این کشور متهم کرده ‌است.

حکومت بحرین سه روز پیش، شیخ عیسی قاسم، روحانی ناراضی آن کشور را به اتهام «پول‌شویی» و «جمع‌آوری غیرقانونی اعانه» به یک سال زندان محکوم کرد.

صدور این حکم اعتراض‌ حامیان این روحانی شیعه را به دنبال داشت و بر اساس گزارش‌ءها در پی یورش نیروهای امنیتی بحرین به معترضان، دست‌کم پنج نفر کشته و صدها نفر نیز بازداشت شده‌اند.

در همین حال ۱۵۴ نماینده مجلس ایران روز چهارشنبه، سوم خرداد، در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از این حکم اعلام کردند که دولت جمهوری اسلامی ایران «موظف است» تمامی راهکارهای لازم را برای حمایت از معترضان و «برآوردن مطالبات مشروع آنها» بررسی کند.

این نمایندگان مجلس به حکومت بحرین هشدار دادند که «ادامه سیاست‌های ضددینی در بحرین و بی‌توجهی به مطالبات مشروع مردم نتایج غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت».

از سوی دیگر حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه، نیز در پیامی ضمن محکوم کردن این حمله خواستار «آزادی بی قید و شرط» شیخ عیسی قاسم شد.

وی تاکید کرد که حکومت بحرین با حمله به خانه این روحانی شیعه «اوج شقاوت و خباثت خود را به رخ جهانیان کشید و مجری اوامر اربابان آمریکایی و عربستانی و غربی خود شد».

اعتراضات در بحرین از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو بالا گرفته ‌است. از آن زمان ده‌ها تن از معترضان و نیز دست‌کم ده مامور پلیس در جریان اعتراضات کشته شده‌اند.

نیروهای امنیتی در عین حال صدها نفر را بازداشت و به گفته «عفو بین‌الملل» حق شهروندی دست‌کم ۳۱۶ نفر را سلب کرده‌اند.

از منظر سازمان‌های مدافع آزادی‌های بنیادین، بحرین، در کنار برخی دیگر از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و ایران، در میان کشورهایی با پایین‌ترین رتبه آزادی‌های سیاسی، آزادی بیان و حق شهروندان در برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز قرار دارد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com