Monday, Jun 5, 2017

صفحه نخست » سفیر سابق ایران در اردن: اگر در بحرانِ اعراب خلیج فارس وارد میدان شویم، معادلات پیچیده می شود؛ نباید در کنار قطر بایستیم

Nosratollah_Tajik.jpgپایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) - نصرت الله تاجیک بر این باور است که ایران نباید در بحران پیش امده در خلیج فارس، بر روی قطر سرمایه گذاری کند.

سفیر اسبق ایران در اردن در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: بهترین موضع ما این است که درخواست مذاکره و خویشتنداری کنیم. قطری ها با همه بازی می کنند. ما باید نشان دهیم که افراد عاطفی نیستیم و معقول رفتار می کنیم.

وی در تشریح چرایی بحران پیش آمده در خلیج فارس گفت: قسمت عمده تنش ها به دلیل سیاست های نپخته امریکا بویژه ترامپ است. امریکایی ها اخیرا تسلیحات زیادی به سعودی ها فروختند. خب وقتی کفه ی ترازو به یک سمت خاص سنگینی کند، طبیعی است که کشورهایی مثل ایران، قطر و کویت واکنش نشان دهند. در واقع ترامپ ژوئپلتیک منطقه را بهم ریخته است، پمپاز این حجم از تسلیحات مشخص است که قطر را می ترساند. البته قطر و عربستان از مدت ها پیش دچار اختلافاتی بوده اند، اما سفر ترامپ این دمل چرکین را باز کرد.

این دیپلمات اسبق اضافه کرد: از سوی دیگر، نباید جاه طلبی بیش از حد و قد و قواره قطر را نادیده بگیریم. بسیاری از اقدامات قطر برخلاف مصالح و سیاست خارجی ماست، از جمله در خاورمیانه و سوریه. در واقع این کشور به نوعی اقدام به گروگانگیری سیاست خارجی ایران کرده است. بنابراین معتقدم که قرار گرفتن ما در کنار قطر مطلوب نخواهد بود.

کارشناس مسائل عربی با بیان اینه سعودی ها می گویند قطری ها دنبال را بهم ریخته اند، اظهار داشت: سعودی ها خود نیز در این رابطه سهیم هستند، اما دلیلی هم برای ما وجود ندارد که کنار قطر بایستیم. ما اکنون با سعودی ها مشکل داریم، ورود این مسئله بیشتر از اظهار تاسف اتفاق خوبی نیست.

تاجیک در مورد اینکه ایران چگونه باید در این بحران ایفا کند، گفت: به عقیده ی بنده، اعراب خلیج فارس از این اتفاقات زیاد داشته اند. اینها زیاد با هم قهر و دعوا داشته اند، ما نباید اجازه دهیم اینها با کارت ما علیه دیگری بازی کنند. بنابراین، ما نباید دخالت موثر داشته باشیم.

وی در تحلیل اینده این بحران گفت: دو حالت وجود دارد، یا گفتگو می کنند و مشکلات حل می شود یا قهر می کنند و چندسالی را به تیرگی روابط می گذرانند. اینکه می گویند ممکن است قطر اشغال شود یا در انجا کودتا شود، بعید است. سعودی ها باید حداقل اهرمی علیه قطری ها داشته باشند که دست به چنین اقداماتی بزنند. به نظر من، این اخبار، از طرف خود قطری ها منتشر می شود تا تصویر سیاهی از شرایط درست کنند و نهایتا کشورهایی مثل ایران را به طرف خودشان بکشانند.

این دیپلمات اسبق خاطرنشان کرد: اگر کودتا هم باشد به ما ربطی ندارد. ما باید به اهداف منافع ملی و مصابح ملی خودمان فکر مکینم. بعید میدانم تصنیمم گیران کشور نظر موافقی در مورد حمایت از قطر داشته باشند. اگر دست به چنین اقدامی بزنیم، معادله پیچیده تر می شود. اگر وارد میدان شویم، سعی خواهند کرد که مسائل شان را علیه ما حل کنند. این را سابقه نشان داده است. هر زمان که ما در مقابل این کشورها و این اتفاقات، وارد میدان شده ایم، آنها رفته اند، علیه ما مشکلات شان را حل کرده اند. البته اگر کنار نیایند، حداقلش این است فضای تنفسی برای ما ایجاد می شود.

وی تاکید کرد: ما باید استراتژی خودمان را دنبال کنیم. تحولات روزمره و قهر و اشتی ما را به این سو و آن سو نباید بکشاند. ما در تنش نفعی نمی بریم و ضمنا در موقعیتی نیستیم که تنش را خاموش کنیم. حقیقت این است که حتی در صورت حمایت، ما از قطر چیزی نمی توانیم بگیریم. توصیه ام این است که فعلا عجله نکنیم و بشتر دنبال این باشیم که مسائل با گفتگو حل شود.

تاجیک در تشریح چرایی سکوت کویت و عمان گفت: کویت و عمان مشخصا همین حالت را دارند، یعنی بلاتکلیفند. این دو نه می خواهند راردوگاه سعودی باشند و نه میخواهند در کنار قطر دیده شوند. در حقیقت، سکوت این دو بیانگر این است که ما نباید عجله در سرمایه گذاری و موضع گیری داشته باشیم.. ما باید فقط اظهار تاسف کنیم و ظرفیت گفتمان را در منطقه بالا ببریم.. ایران با چند هزار سال سابقه فرهنگی، باید توسعه منطقه ای و گفتگو را تقویت کند.

این دیپلمات باسابقه وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی در مورد پیش بینی اش از موضع گیری ایران گفت: اگر این اتفاق در دولت های نهم و دهم می افتاد، به دلیل احساساتی برخورد کردن رئیس دولت و مشکلاتی که در منطقه بوجود اورد، اوضاع طور دیگری می شد. ولی الان پیش بینی ام این است که موضع گیری ایران فراتر از اظهار تاسف و دعوت به گفتگو نمی رود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com