Tuesday, Jun 6, 2017

صفحه نخست » ترامپ: قطع روابط کشورهای عربی با قطر نتیجه سفر من بود

M2525741zc11h-small.jpgبی بی سی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از قطع رابطه عربستان سعودی و چند کشور دیگر با قطر استقبال کرده و گفته است ممکن است این برخورد "آغازی برای پایان تروریسم" باشد.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشته است: "این خیلی خوب است که می‌بینیم سفر به عربستان سعودی و ملاقات با پادشاهش و ۵۰ کشور دیگر به این زودی در حال ثمر دادن است."

"آنها گفتند به سختی با تامین مالی افراط‌گرایی برخورد می‌کنند و همه اشاره‌ها به قطر بود. شاید این آغازی برای پایان وحشت تروریسم باشد."

عربستان، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و چند کشور دیگر همه روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده‌اند. علاوه بر اینها همسایگان عرب قطر، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بسته‌اند.

عربستان و چند کشور دیگر قطر را به حمایت از تروریسم از طریق پشتیبانی گروه‌های اخوان‌المسلمین، حماس و داعش متهم کرده‌اند.

قطر می‌‎گوید فعلا از اقدام متقابل و پاسخ دادن به اتهامات آنها خودداری می‌کند.

آقای ترامپ گفته است: "در سفر اخیرم به خاورمیانه اعلام کردم که دیگر نباید امکان تامین مالی ایدئولوژی رادیکال وجود داشته باشد. [پس از آن] رهبران [منطقه] انگشت اتهام را متوجه قطر کردند. حالا ببینید!"

او دو هفته پیش در اولین سفر رسمی خارجی خود به عربستان سعودی رفت و در ریاض در مراسم افتتاح یک مرکز مبارزه با تروریسم شرکت کرد.

تصور می‌شود که تلاش برای انزوای ایران یکی از اهداف آقای ترامپ در این سفر بود.

پیش از این هم اختلاف نظرهایی میان عربستان سعودی و قطر به وجود آمده است اما این تنش بی‌سابقه پس از آن بروز کرد که خبرگزاری رسمی قطر از قول شیخ تمیم بن‌حمد آل ثانی، امیر قطر، نوشت که ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات منطقه دانسته بود.

وزارت خارجه ایران از تنش موجود بین قطر و همسایگان عربش اظهار نگرانی کرده و می‌گوید امیدوار است که اختلاف‌ها از روش‌های سیاسی حل شود.

نیروی هوایی آمریکا: نگران پایگاه خود در قطر نیستیم

صدای آمریکا - وزیر نیروی هوایی ایالات متحده در نشست کمیته نیروهای مسلح سنا، با اشاره به بالا گرفتن تنش‌های قطر با عربستان سعودی و برخی همپیمانان منطقه‌ای آن، گفت نگرانی بابت فعالیت‌های پایگاه هوایی خود در قطر نداریم.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هدر ویلسون روز سه شنبه ۱۶ خرداد در این نشست گفت به رغم تصمیم ریاض و متحدان آن برای قطع رابطه با دوحه و اعمال تحریم‌های زمینی، دریایی و هوایی آن کشور، خطری پایگاه هوایی ما را در قطر تهدید نمی‌کند.

به گفته خانم ویلسون، در حال حاضر تهدیدی که باعث شود تصمیم به جابجایی این پایگاه بگیریم مشاهده نمی‌شود و فعالیت های نیروی هوایی ارتش ایالات متحده در آن پایگاه، بدون هیچگونه وقفه‌ای، طبق روال معمول انجام می‌شود.

هدر ویلسون و ژنرال دیوید گلدفین فرمانده نیروی هوایی ایالات متحده، برای ادای توضیحات بیشتر در مورد بودجه و برنامه‌‌های این نیرو در سال مالی ۲۰۱۸، در جلسه امروز کمیته نیروی‌های مسلح سنا در کنگره شرکت کردند.

در نیروهای سه گانه ارتش ایالات متحده، وزیر، معاون وزیر، رئیس ستاد یا فرمانده و قائم مقام او، تحت نظر وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کنند. وزیران سه نیرو، مانند وزیران کابینه، باید به تایید سنا برسد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com