Monday, Oct 23, 2017

صفحه نخست » لغو عضویت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد: نمایندگان اگر از رد صلاحیت بعدی نمی‌ترسیدند اعتراض می‌کردند

Sepanta_Niknam.jpgعصر ایران - هفته گذشته علی لاریجانی، رییس مجلس شورای الامی در دیدار با اعضای شورای شهر درباره موضوع لغو عضویت سپنتا نیکنام تاکید کرده بود این شیوه برخورد مورد قبول مجلس نیست و ورود شورای نگهبان و دیوان عدالت اداری نیز ورود به موقعی نیست.

وی همچنین تصریح کرده بود در صورت ادامه اختلاف در این خصوص بین مجلس و شورای نگهبان پرونده به شورای حل اختلاف خواهد رفت. شب گذشته نیز کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس خبر از ارسال این پرونده به شورای حل اختلاف داد.

نمایندگان مجلس در موضوع اعتراض به تصمیمات لحظه‌ای شورای نگهبان از رد صلاحیت می‌ترسند

در این باره قاسم میرزایی نکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و عضو هیات نظارت بر انتخابات شوراها به عصر ایران می‌گوید که این شیوه ورود شورای نگهبان به موضوع صلاحیت این عضو شورای شهر مورد اعتراض مجلس و مخل قانون است.

میرزایی نکو در این خصوص ادامه می‌دهد: اگر قرار است قانونی تصویب شود و یا قانونی تغییر کند، این روند نباید در لحظه و یا هر لحظه باشد و شورای نگهبان نمی‌تواند در لحظه قانون جدید اعلام کند.

وی افزود: قانون برای تغییر باید در مجلس بیاید مجلس بررسی شود و مجلس باید هر تغییری در قانون را تصویب کند بعد از مطابقت آن با شرع و قانون اساسی اصلاح مد نظر صورت بگیرد و در صورت لزوم مساله به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس درباره مساله سپنتا نیکنام و تاکید شورای نگهبان برای لغو عضویت وی در شورای شهر یزد گفت: اقلیت‌های دینی در قانون اساسی تکلیف مشخصی دارند اعم از این که حق کاندید شدن دارند و این موضوع روشن است.

نمایندگان مجلس در موضوع اعتراض به تصمیمات لحظه‌ای شورای نگهبان از رد صلاحیت می‌ترسند

وی تاکید کرد: این شیوه برخورد شورای نگهبان در خصوص پرونده این عضو زرتشتی شورای شهر یزد خلاف قانون است و نمایندگان محترم باید متوجه این قضیه باشند و از این قضیه به سادگی عبور نکنند. میرزایی نکو همچنین تصریح کرد: با این رویه سنگ بر روی سنگ بند نمی‌شود، اگر پس فردا اعلام کنند که مجلس باید تعطیل شود و دیگر لازم نیست ادامه فعالیت دهد، چه باید کرد؟!

عضو هیات نظارت بر انتخاب شوراها در خصوص حیطه قانونی نظارت بر شوراها نیز گفت: تایید صلاحیت و انتخاب کاندیداها و نظارت بر تایید صلاحیت اعضای شوراهای شهر و روستا و برگزاری و همه مراحل شوراها به عهده هیات عالی نظارت بر شوراها است که توسط مجلس انتخاب می‌شوند و هیات نظارت، هیات عالی نظارت استان و هیات کل نظارت بر انتخابات در خصوص موضوعات شوراها همگی با نظر مجلس تشکیل می‌شود.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس همچنین گفت: متاسفانه نمایندگان مجلس از بیان اعتراضات نسبت به این رویه‌های شورای نگهبان هراس دارند چرا که از رد صلاحیت می‌ترسند و این شیوه رد صلاحیت شتری است که درِ منزل هر کسی می‌خوابد.

میرزایی نکو خاطر نشان کرد: دخالت شورای نگهبان و اعمال نظر آن‌ها بر اساس قانون تا زمانی است که نتایج درباره انتخابات اعلام نشده است، زمانی که تایید صندوق اعلام شد دیگر کسی نمی‌تواند آن را تغییر دهد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com