Tuesday, Oct 31, 2017

صفحه نخست » واکنش تند و بی سابقه سخنگوی شورای نگهبان علیه لاریجانی

0hkkkk222b_small.jpg

ایران آنلاین - عباسعلی کدخدایی عصر دوشنبه بعد از بازدید از غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در پاسخ به سخنان رییس مجلس شورای اسلامی درباره سپنتا نیکنام گفت که رییس مجلس اشتباه می کند ایشان 201 قانون ایین نامه داخلی مجلس تبصره 2 را ببینند.

عباسعلی کدخدایی اضافه کرد: شورای نگهبان یک وظیفه قانونی دارد که اعلام نظر کرده ، مجلس هم مکلف است طبق آیین نامه داخلی خود تبعیت کند. اصلا بحث چالشی نیست.


علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه پس از جلسه رای اعتماد به وزیران نیرو و علوم و در پاسخ به تذکر علیرضا رحیمی در مورد مساله لغو عضویت سپنتا نیکنام عضو شورای شهر یزد در صحن علنی مجلس، گفت:در بحث اخیر برداشت من با شورای نگهبان در مورد مساله عضویت اقلیت‌ها در شورای اسلامی یکسان نیست اما بحث مجلس و شورای نگهبان فارغ از فضای رسانه ای ایجاد شده است در جریان است و باید بتوانیم در این مورد به جمع بندی برسیم.


وی ادامه داد: اگر شورای نگهبان بخواهد تفسیر تازه ای از قانون ارائه دهد باید برای آن تفسیر هم تصویب مجلس را داشته باشد و این طور نیست که شورای نگهبان بتواند فارغ از تصمیم مجلس هر زمانی که تصمیم گرفت به این نتیجه برسد که یکی از قوانین تصویب شده توسط مجلس در گذشته خلاف اسلام بوده است برای چنین تصمیمی روند و فرصت قانونی وجود دارد.


کدخدایی در پاسخ به این سوال که نظر شما به عنوان یک حقوق دان و نه سخنگوی شورای نگهبان چیست، گفت: ما اگر بخواهیم نگاه کنیم اول به قوانین رجوع می کنیم ببینیم که قوانین چنین اختیاری را به نهادها داده است که آمده اند ورود کردند. اگر مبنای قانونی داشته باشد می گوییم حق با آنهایی است که این اختیار را داشته اند.

وی ادامه داد: این که می گویید مصلحت است یا نیست این دیگر وظیفه ما حقوقدانان نیست.


وی در پاسخ به این سوال که یکی از مراجع قانون گذاری ما مجلس است و رییس مجلس می گوید که این نیست گفت: رییس مجلس اشتباه می کند ماده 201 قانون آیین نامه داخلی مجلس تبصره 2 را ببینید .


وی درباره این که مذاکرات در شورای نگهبان مانند مجلس شورای اسلامی علنی باشد ، گفت که علنی بودن مذاکرات مجلس در قانون اساسی امده است اکردر قانون اساسی برای شورای نگهبان هم بیاید ما هم تابعیم.


وی در پاسخ به این که شما موافق هستید گفت : من که شخصا مایلم که این اتفاق بیفتد ولی باید در قانون بیاید.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com