Saturday, Nov 18, 2017

صفحه نخست » مکارم شیرازی: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می‌بندد

Makarem_Shirazi.jpgایسنا ـ آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به برگزاری کنگره شهدای روحانی، گفت: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می‌بندد، دیگر اینکه بگویند فرزندان و جوانان مردم را مقابل گلوله فرستادند، جایی ندارد.

به گزارش «انتخاب»، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای ستاد عالی کنگره شهدای روحانی استان قم، با اشاره به روایتی از حضرت علی (ع) عنوان کرد: امیرالمومنان (ع) می‌فرماید من به هیچ کار خوبی دعوت نمی‌کنم، مگر اینکه قبل از شما خودم آن را به جا آورم و شما را از کاری نهی نمی‌کنم، مگر اینکه خودم قبلا ترک کرده باشم.

این مرجع تقلید ادامه داد: اینکه اگر مردم را به کاری دعوت و یا از امری نهی می‌کنیم، خودمان در انجام و یا اجتناب از آن پیشگام باشیم، فرهنگ علوی و اسلامی است و شهدای روحانیت با این تعداد زیاد، الهام گرفته از این کلام مولا است.

وی با اشاره به تعداد زیاد شهدای روحانی، گفت: این امر دهان بدگویان را می‌بندد، دیگر اینکه بگویند فرزندان و جوانان مردم را مقابل گلوله فرستادند، جایی ندارد؛ این باید در جامعه پررنگ شود و به جامعه نشان داده شود که روحانیت در شهادت پیشگام بوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگر عنوان کرد: از آیه "نفر" " وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنْفِرُوا کَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ - توبه/۱۲۲" استفاده می‌کنیم که اولین حوزه علمیه به دست پیامبر مکرم (ص) و در مدینه پایه گذاری شده است؛ فرمودند همه به جنگ نروند، عده‌ای در مدینه بمانند و تعالیم اسلام را فرا گیرند، به این معناست که اسلام مسئله نظامی را با کار فرهنگی گره زد، و رمز پیروزی در جنگ تحمیلی نیز همین بود.

رمز پیروزی در جنگ تحمیلی پیوند مسائل نظامی و فرهنگی بود

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در دفاع مقدس همین مسئله پیوند معنویت و رزم سبب موفقیت شد، زیرا رزمندگان ما شب‌ها دعای کمیل و توسل و زیارت عاشورا می‌خواندند و به جنگ دشمن می‌رفتند و امروز نیز که ما دست‌مان از معنویت پُر است، باید مسایل نظامی با این موضوع گره بخورد.

این مفسر قرآن با بیان اینکه دشمنان هم فهمیده‌اند که رمز موفقیت ما این مسئله است عنوان کرد: به همین دلیل می‌بینیم که دشمن از این موضوع در هراس است و سعی می‌کند با مسایل فرهنگی باعث انحراف در عقاید و تزلزل در افکار جوانان ما شود و آنان را به فضای مجازی سرگرم کند.

وی با بیان اینکه رمز موفقیت حزب‌الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه همین معنویت توام با مسایل رزمی بود، اظهار کرد: یک جمعیت کوچک با جنگ‌افزارهای ابتدایی بر اسرائیل که ارتش بزرگی دارد و انواع سلاح‌ها نیز در اختیار اوست پیروز شدند و این موفقیت محصول چیزی جز گره زدن معنویت و فرهنگ با مسایل رزمی و نظامی نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: در آینده هم باید این برنامه را داشته باشیم، حضور پررنگ روحانیت در جبهه انتقال پیام شهادت و فرهنگ اسلامی بود و رمز موفقیت ما در این است.

این مفسر قرآن با بیان اینکه خاصیت انقلاب از هم پاشیدگی است، اظهار کرد: وقتی انقلاب اسلامی به وقوع پیوست ما هیچ نظم و نظامی نداشتیم و دشمن از همین مسئله برای حمله به ایران استفاده کرد ولی با فرمان امام و جهاد و بسیج عمومی انسجام شدید داخلی در میان مردم ایجاد شد و دشمنان ناکام ماندند؛ اینها درس‌هایی است که باید به نسل جدید هم منتقل کنیم.

صاحب تفسیر نمونه عنوان کرد: در سوریه و عراق هم موفقیت‌های به دست آمده به علت شکل گرفتن بسیج عمومی مردم و حشدالشعبی بود و همین گره خوردن فرهنگ و معنویت با مسایل نظامی سبب موفقیت آنان شد.

آیت‌الله مکارم بر لزوم برپایی چنین کنگره‌هایی در سال‌های آینده تاکید کرد و ادامه داد: برپایی چنین کنگره هایی، تداوم همین فرهنگ است و باید در سالیان متعدد برای یادآوری به نسل‌های نو و متعدد تکرار شود تا نظام و انقلاب روز به روز پابرجاتر بماند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com